Słuchamy i wspominamy wielkich klawesynistów

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2022 23:00
Bez nich nasz świat wyglądałby zupełnie inaczej, z pewnością byłby bardziej ubogi.
Klawiatura klawesynu
Klawiatura klawesynuFoto: Shutterstock/Anton Havelaar

W audycji wspólnie słuchaliśmy i wspominaliśmy wspaniałych klawesynistów, geniuszy tego instrumentu. Zapraszam Państwa w podróż wspominkową - 1 listopada 2022 roku. 

Lilianna Stawarz

***

Lilianna Stawarz ukończyła studia w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie klawesynu Władysława Kłosiewicza. 

Otrzymała nagrodę Fryderyk 2018 w kategorii Album Roku - Muzyka Dawna za płytę life z oratorium Antonio Caldary: Maddalena ai piedi di Cristo, wydaną przez Polskie Radio. W tym samym roku otrzymała także nominację do Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida za kierownictwo muzyczne wykonania opery Farnace Antonio Vivaldiego.

Sprezzatura, czyli swoboda, galanteria, finezja i inspiracja...

Celem naszych spotkań jest odkrywanie indywidualnego stylu wykonawcy i odbiorcy, ponieważ sedno opanowania sztuki sprezzatury tkwi w naszej wyobraźni i wolności myśli.


Posłuchaj
59:05 2022_11_01 22_00_00_PR2_Sprezzatura.mp3 Słuchamy i wspominamy wielkich klawesynistów (Sprezzatura/Dwójka) 

Zobacz zapowiedź:

 

[źródło: Facebook/Dwójka - Program 2 Polskiego Radia]

***

Największa ze współczesnych klawesynistek, wskrzesicielka tego instrumentu po wiekach zapomnienia była Polką. Zmarła, zanim klawesyn powrócił do życia jako instrument powszechnie używany, ale ten wielki powrót to właśnie jej dzieło. Wanda Landowska (ur. 5 lipca 1879 w Warszawie, zm. 16 sierpnia 1959 w Lakeville), która swoją karierę rozwijała w Paryżu, a po wybuchu II wojny światowej kontynuowała w USA, zostawiła po sobie ogromną spuściznę, grono wielbicieli, a przede wszystkim licznych uczniów, z których najwybitniejsi to Isabelle Nef, Ralph Kirkpatrick, Rafael Puyana, Aimée van de Wiele, Ruggero Gerlin. Wszyscy już nie żyją, ale tradycję i pamięć o Landowskiej kultywują kolejne pokolenia ich uczniów. 

***

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Sprezzatura według Lilianny Stawarz

Prowadziła: Lilianna Stawarz

Data emisji: 1.11.2022

Godzina emisji: 22.00

djr


Czytaj także

Muzyka inspirowana sztuką włoską

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2022 23:00
Solo czy w duecie? Rozmowa, kłótnia, a może konkurs? W audycji "Sprezzatura według Lilianny Stawarz" słuchaliśmy muzyki inspirowanej sztuką włoską.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyka baroku niemieckiego

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2022 23:00
Solo, w duecie, w sprzeczkach, w miłosnych uniesieniach. Różne barwy i brzmienia, różne kolory - tym razem w muzyce baroku niemieckiego.
rozwiń zwiń