Włoski i francuski. Dwa style w muzycznych zmaganiach

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2022 07:00
Dwa muzyczne style: włoski i francuski rywalizowały ze sobą w czasach określanych mianem muzycznego baroku, stanowiąc dla siebie przeciwwagę, wzajemnie się uzupełniając i współgrając ze sobą. Niekiedy w opozycji, niekiedy dopełniające się nawzajem w jednym i tym samym utworze. Koegzystowały, spierały się ze sobą, kolaborowały, ubiegając się o pierwszeństwo.
Klawiatury klawesynowe
Klawiatury klawesynoweFoto: Shutterstock/Miinam

W programie opowiadaliśmy o dwóch konkurujących ze sobą w czasach baroku stylach: francuskim i włoskim. Audycja była kontynuacją poprzednich odsłon cyklu. Lilianna Stawarz opowiadała w nich m.in. o zapomnianych instrumentach, które po wiekach dochodzą do głosu, a także o oswajaniu potwora - basso continuo, które, jak się okazało, nie takie straszne, jak o nim mówią. Dowiedzieliśmy się, czym jest basso continuo i jak korzystać z wolności, jaką daje jego schematyczny zapis… Słuchaliśmy też muzyki inspirowanej sztuką włoską, granej solo i w duecie. 


***

Lilianna Stawarz ukończyła studia w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie klawesynu Władysława Kłosiewicza. 

Otrzymała nagrodę Fryderyk 2018 w kategorii Album Roku - Muzyka Dawna za płytę life z Oratorium Antonio Caldary - Maddalena ai piedi di Cristo - wydaną przez Polskie Radio. W tym samym roku otrzymała także nominację do Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida za kierownictwo muzyczne wykonania opery "Farnace" Antonio Vivaldiego.

Sprezzatura, czyli swoboda, galanteria, finezja i inspiracja...

Celem naszych spotkań jest odkrywanie indywidualnego stylu wykonawcy i odbiorcy, ponieważ sedno opanowania sztuki sprezzatury tkwi w naszej wyobraźni i wolności myśli.

Czytaj też:

Posłuchaj
59:05 2022_10_18 22_00_29_PR2_Sprezzatura.mp3 Włoski i francuski. Dwa style w muzycznych zmaganiach (Sprezzatura według Lilianny Stawarz/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Sprezzatura według Lilianny Stawarz

Prowadziła: Lilianna Stawarz

Data emisji: 18.10.2022

Godzina emisji: 22.00

djr

Czytaj także

Festiwal Muzyki Barokowej: cztery oblicza Vivaldiego na Zamku Królewskim

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 18:05
- Chcemy przedstawić słuchaczom Vivaldiego od innej strony. Zależy mi, żeby to, czego słuchacze są świadkami w sali wieczorową porą, było czymś innym, nietypowym, rzadkim - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia Aleksandra Buszta-Bąk, kuratorka Festiwalu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pachelbel i jego "Kanon", który zawojował świat

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2022 10:00
- Zapraszam Państwa na spotkanie z niezwykłą kompozycją Johanna Pachelbela - jego "Kanonem", który zawojował świat - zapowiadał  Waldemar Malicki zapowiadał swoją audycję.
rozwiń zwiń