Gautier de Coincy - mnich, poeta i truwer

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2022 00:00
Bohaterem tego wydania audycji z cyklu "Mediewanna" był żyjący na przełomie XII i XIII wieku francuski mnich benedyktyński - Gautier de Coincy. 
Mnich
MnichFoto: Shutterstock

Jednocześnie Gautier de Coincy zasłynął jako poeta i truwer. Był jednym z pierwszych i największych poetów średniowiecznych tworzących w języku francuskim. Jest autorem zbioru "Les Miracles de Nostre-Dame", w którym poetyckie teksty na cześć Najświętszej Maryi Panny podłożył pod popularne melodie i pieśni swoich czasów.

Gościem audycji była prof. Anna Loba z Zakładu Literatury Francuskiej, Komparatystyki Literackiej i Badań nad Belgią Frankofońską Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. W jednej z wcześniejszych audycji rozmawialiśmy z nią o "Powieści o Róży", złożonej z dwóch części, napisanej wierszem ośmiozgłoskowym w języku starofrancuskim. Pierwsza część poematu została napisana przez Guillaume'a de Lorris, zapewne w latach 1225-1230, a część drugą napisał Jean de Meun, prawdopodobnie w latach 1268-1282, czterdzieści lat po powstaniu części pierwszej.

***

"Mediewanna" pojawiła się na antenie Dwójki, zastępując na rok "Kryzys wieku średniego". Jednym z pierwszych gości Łukasza Modelskiego, prowadzącego audycję, był Łukasz Kozak, który opowiedział o nieumarłych - upiorach, strzygach i czarownicach. Choć mogłoby się wydawać, że koncepcja nieumarłego - kogoś, kto żyje wśród nas po śmierci - jest konceptem XVIII-XIX-wiecznym, nic bardziej mylnego. W średniowieczu także takie postacie się zdarzały.

Posłuchaj
59:59 2022_12_17 23_00_07_Dwojka_Mediewanna.mp3 Gautier de Coincy - mnich, poeta i truwer (Mediewanna/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Mediewanna

Prowadził: Łukasz Modelski

Gość: prof. Anna Loba (Zakład Literatury Francuskiej, Komparatystyki Literackiej i Badań nad Belgią Frankofońską Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu)

Data emisji: 17.12.2022

Godzina emisji: 23.00

mo/kor

Czytaj także

Notker Balbulus

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2022 00:01
Bohaterem audycji "Mediewanna" był Notker Balbulus - żyjący na przełomie IX i X wieku benedyktyn, kronikarz, kompozytor, poeta oraz teoretyk muzyki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hrotswitha z Gandersheim - pierwsza niemiecka poetka

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2022 09:00
Hrotswitha z Gandersheim żyła w X wieku, pochodziła prawdopodobnie z saksońskiej szlachty. Jest uważana za pierwszą poetkę niemiecką. Była zakonnicą w klasztorze benedyktynek w Gandersheim pod Brunszwikiem. Gościem Dwójki była dr Aleksandra Araszkiewicz, autorka książki poświęconej średniowiecznej pisarce.
rozwiń zwiń