Średniowieczne toposy w filmach i serialach

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2023 00:00
Tematem audycji są filmy, które bynajmniej nie traktują o średniowieczu, ale są jak średniowiecze. Prześledziliśmy pewne motywy, toposy, które w wiekach średnich były obecne i powszechnie zrozumiałe, a które dziś pojawiają się w kinie, ale jako średniowieczne rozpoznawane nie są.
W audycji Mediewanna tym razem wybraliśmy się do kina, by poszukać tam motywów rodem ze średniowiecza
W audycji "Mediewanna" tym razem wybraliśmy się do kina, by poszukać tam motywów rodem ze średniowieczaFoto: Shutterstock/Mr.Music

Odjeżdżający ku zachodowi słońca samotny bohater, przedmiot, który przez pokolenia jest w jednej rodzinie i który wymaga czci. Potrzeba tego, by wszyscy członkowie zgromadzenia zaakceptowali nowego przywódcę, inwestytura - oblekanie w specjalne szaty i wyposażanie w specjalne przedmioty. Współczesne kino (np. filmy Wesa Andersona czy Quentina Tarantino) nie wyszło ze średniowiecza.

Naszym gościem był prof. Jacek Banaszkiewicz z Uniwersytetu Warszawskiego.

***

W poprzednim wydaniu "Mediewanny" - w 780. rocznicę śmierci św. Jadwigi - zaprosiliśmy Państwa do wysłuchania rozmowy o pochodzeniu bohaterki i o pozycji rodu Andechsów, z którego się wywodziła. Naszym gościem był prof. Marcin Rafał Pauk z Uniwersytetu Warszawskiego.

Jadwiga Śląska prowadziła surowe i pełne ascezy życie. Będąc kobietą wielkiej pobożności, musiała pogodzić się z tym, że jej mąż umarł pod klątwą kościelną, siostra została oddalona od męża jako nałożnica, a dwaj bracia skazani za udział w królobójstwie na banicję.


Posłuchaj
59:54 2023_10_21 23_00_00_PR2_Mediewanna.mp3 Średniowieczne toposy w filmach i serialach (Mediewanna/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Mediewanna

Prowadził: Łukasz Modelski

Gość: prof. Jacek Banaszkiewicz (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 21.10.2023

Godzina emisji: 23.00

mgc/mo

Czytaj także

Poznań Katharsis Festival - jakie były początki polskiego państwa?

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2023 17:00
- Program tegorocznego Poznań Katharsis Festival jest bardzo bogaty i obfituje w wyjątkowe wydarzenia. Jednym z nich będzie "Pieśń o Rolandzie", epicki seans w nowym przekładzie i wykonaniu Jacka Kowalskiego i Klubu św. Ludwika. Wielkim zainteresowaniem cieszy się również pierwszy koncert festiwalu "Śpiew templariuszy", sięgnięcie do jednego z najbardziej ikonicznych tematów średniowiecza - mówili w Dwójce Jan Kiernicki i Jan Billert.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Św. Jadwiga Śląska - asceza i pomoc chorym

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2023 10:00
W tym wydaniu "Mediewanny" - w 780. rocznicę śmierci św. Jadwigi - zapraszamy do wysłuchania rozmowy o pochodzeniu bohaterki i o pozycji rodu Andechsów, z którego się wywodziła. Naszym gościem był prof. Marcin Rafał Pauk z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń