Dwory polskich królowych - jakie miały znaczenie w ówczesnej Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2023 00:00
W tym wydaniu audycji Łukasza Modelskiego spotkanie z prof. Bożeną Czwojdrak - mediewistką z Instytutu Historii Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Rozmawialiśmy o dworach polskich królowych. 
Lucas Cranach młodszy, portret Bony Sforzy (14941557), żony Zygmunta Starego, około 1556, Muzeum Narodowe w Krakowie
Lucas Cranach młodszy, portret Bony Sforzy (1494–1557), żony Zygmunta Starego, około 1556, Muzeum Narodowe w KrakowieFoto: Domena publiczna/CC0

Często pozostawały w cieniu królów

Posiadały własne dwory, ludzi i kancelarie. Czasami miały także własne drogi, niekiedy krzyżujące się ze ścieżkami ich małżonków. Mowa o polskich królowych późnego średniowiecza, które często - choć nie zawsze - pozostawały w cieniu królów.

Jakie miały znaczenie w ówczesnej Polsce?

W tym wydaniu "Mediewanny" rozmowa o dworach królowych od Jadwigi - żony Łokietka po Elżbietę Rakuszankę. Prof. Bożena Czwojdrak, mediewistka z Instytutu Historii Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, opowiedziała o tym, jak były one zorganizowane, co i kto wchodził w ich skład oraz jakie miały znaczenie w ówczesnej Polsce.


Posłuchaj
60:12 2023_12_02 22_59_39_PR2_Mediewanna.mp3 Dwory polskich królowych - jakie miały znaczenie w ówczesnej Polsce? (Mediewanna/Dwójka)

 

***

W jednym z poprzednich wydań audycji tropiliśmy średniowieczne toposy w filmach i serialach. Tematem audycji były filmy, które bynajmniej nie traktują o średniowieczu, ale są jak średniowiecze. Prześledziliśmy pewne motywy, które w wiekach średnich były obecne i powszechnie zrozumiałe, a które dziś pojawiają się w kinie, ale jako średniowieczne rozpoznawane nie są. 

Odjeżdżający ku zachodowi słońca samotny bohater; przedmiot, który przez pokolenia jest w jednej rodzinie i który wymaga czci; potrzeba tego, by wszyscy członkowie zgromadzenia zaakceptowali nowego przywódcę; inwestytura, czyli oblekanie w specjalne szaty i wyposażanie w specjalne przedmioty - współczesne kino (np. filmy Wesa Andersona czy Quentina Tarantino) nie wyszło ze średniowiecza.

Naszym gościem był prof. Jacek Banaszkiewicz z Uniwersytetu Warszawskiego.

***

Tytuł audycji: Mediewanna

Prowadził: Łukasz Modelski

Gość: prof. Bożena Czwojdrak (mediewistka z Instytutu Historii Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach)

Data emisji: 2.12.2023

Godzina emisji: 23.00

mo/kc

Czytaj także

Średniowieczne toposy w filmach i serialach

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2023 00:00
Tematem audycji są filmy, które bynajmniej nie traktują o średniowieczu, ale są jak średniowiecze. Prześledziliśmy pewne motywy, toposy, które w wiekach średnich były obecne i powszechnie zrozumiałe, a które dziś pojawiają się w kinie, ale jako średniowieczne rozpoznawane nie są.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Średniowieczna kuchnia dworska - wyrazista i zaskakująca

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2023 10:00
Ostre przyprawy, mieszanie smaków, mocne przetwarzanie składników, a przede wszystkim rozmaite próby urozmaicania potraw postnych. Tak w skrócie można byłoby opisać średniowieczną kuchnię dworską.
rozwiń zwiń