Polskie Radio
Section05
Łukasz Orbitowski

Cierpienie w literaturze. Gociek i Orbitowski o "Raporcie Brodiego" i "Trylogii kopenhaskiej"

- "Trylogia kopenhaska" opowiada o niełatwym dzieciństwie i zmaganiu z uzależnieniem autorki. Z kolei Borges nie należał do ludzi, którzy zostali łagodnie potraktowani przez życie. Cierpienie jest czymś, co każe nam patrzeć na świat z dystansem - powiedział w audycji "Posłowie" Łukasz Orbitowski. - Bardzo ważne jest to, w jaki sposób cierpieniem dzielimy się ze światem - dodał Piotr Gociek, oceniając obie książki.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT KULTURA literatura KSIĄŻKA Piotr Gociek Łukasz Orbitowski

"Dziwaczna hybryda". Gociek w PR24 o książce "Dom stu szeptów"

Tematem audycji była książka Grahama Mastertona "Dom stu szeptów". - Myślę, że mamy tutaj do czynienia z syndromem, może nie wypalenia, bo są tu ciekawe pomysły, ale niedbałości, pośpieszności, jeśli chodzi o pisanie - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Piotr Gociek. W audycji uczestniczył także Łukasz Orbitowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA KSIĄŻKA Piotr Gociek Łukasz Orbitowski społeczeństwo Stephen King

"Zaśpiewam ci piosenkę". Orbitowski w PR24: to próba rozliczenia się z utratą najbliższych

- Miałem wrażenie, że czytam rozbitą na role próbę rozliczenia się z utratą swoich najbliższych, bo o tym ta książka przede wszystkim opowiada; o tym, jak ludzie znikają z naszego życia i w jaki sposób ich obecność zaczyna mieszkać w naszych wspomnieniach - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Orbitowski. Audycję prowadził również Piotr Gociek. 
Zobacz więcej na temat:  Azja Tajwan KULTURA literatura KSIĄŻKA książki Piotr Gociek Łukasz Orbitowski Polskie Radio 24

"Jest kontynuatorem tradycji romantycznej". Gociek w PR24 o Edgarze Allanie Poe

- To jest literatura niesłychanie subiektywna. I dobrze, bo horror, ta groza, to, co nas zżera, nasze żale, pokuty, wyrzuty sumienia, ale też nasze zwidy, (...) splata się w węzeł subiektywizmu - mówił w Polskim Radiu 24 o nowym wydaniu "Opowiadań prawie wszystkich" Edgara Allana Poe Piotr Gociek. - U niego warstwa nadnaturalna, demoniczna, jest korelatem stanów wewnętrznych bohatera - ocenił z kolei Łukasz Orbitowski. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Piotr Gociek Łukasz Orbitowski literatura

"W warstwie wizualnej ciągle się broni". Łukasz Orbitowski o komiksie "Yans"

- Byłem już po lekturze komiksów Bogusława Polcha na podstawie Ericha von Dänikena, więc wszedłem w to, jak w trufle. Uważałem, że jest to najwspanialsza opowieść na świecie. Oczywiście nie jest, ale ta postać ciągle się broni - mówił na antenie Polskiego Radia 24 pisarz Łukasz Orbtowski, który razem z Piotrem Goćkiem recenzował wznowioną serię komiksów "Yans".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA komiks komiksy czytelnictwo Łukasz Orbitowski fantastyka Piotr Gociek społeczeństwo

"Wielka literatura, nieprawdopodobna maestria". Gociek o książce "Sny o pociągach"

- Jak czytałem te pierwsze, króciutkie rozdzialiki, to czułem się jakbym znowu trafił do świata Faulknera czy Schreibera. Po prostu nieprawdopodobna maestria i panowanie nad prozą. Tutaj nie ma wielkich historycznych wydarzeń oraz straszliwych zwrotów akcji, natomiast intensywność emocjonalna tej książki jest nieprawdopodobna - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek.
Zobacz więcej na temat:  literatura książki KSIĄŻKA czytelnictwo społeczeństwo Piotr Gociek Łukasz Orbitowski

"Niezwykle ważna pozycja, która otwiera oczy". Orbitowski o "Ludowej historii Polski"

- Waga tego, co autor zrobił, nie zamyka się w jakichś przykładach, a w wydźwięku całości. Uważam, że jest to pozycja niesłychanie ważna, ponieważ mam wrażenie, że mamy do czynienia z rzeczą, która trochę otwiera oczy, nawet jeżeli to otwarcie ma być nie wynikiem akceptacji, ale zachętą do dyskusji - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Orbitowski. 
Zobacz więcej na temat:  książki czytelnictwo Piotr Gociek Łukasz Orbitowski KULTURA literatura Polskie Radio 24

"Dlaczego król elfów nie znosił baśni". Piotr Gociek: urzekł mnie już sam tytuł

- Po przeczytaniu tej książki mam ochotę, żeby przeczytać całą trylogię, bo uważam, że Holly Black jest autorką bardzo ciekawą. To jest trudna nisza. Bardzo spodobał mi się wymyślony przez nią magiczny świat. Jest bardzo okrutny. On mi trochę przypominał ten z powieści "Johnatan Strange i Mr Norrell" Susanne Clarke - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Piotr Gociek. Gościem audycji był Łukasz Orbitowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Gociek Łukasz Orbitowski KSIĄŻKA literatura czytelnictwo fantastyka