Polskie Radio
Section05
Aldous Huxley

Aldous Huxley - twórca "Nowego wspaniałego świata"

60 lat temu, 22 listopada 1963 roku zmarł Aldous Huxley - angielski filozof, poeta, pisarz i eseista, któremu legendarny zespół The Doors zawdzięcza swoją nazwę. Największą sławę przyniosła mu jednak antyutopijna powieść opublikowana na początku lat 30. XX wieku. Autor zawarł w niej koszmarną wizję społeczeństwa przyszłości zniewolonego przez rozrywkę i środki odurzające.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA literatura Aldous Huxley Anglia George Orwell

Piero della Francesca. Jednym obrazem ocalił całe miasto

Brytyjskie działa zaczęły zasypywać Sansepolcro gradem pocisków, gdy nagle kapitan Tony Clarke kazał wstrzymać ogień. Wbrew ponagleniom dowództwa nie kontynuował ostrzału, bo przypomniał sobie czytaną kiedyś książkę. Napisano tam, że w Sansepolcro znajduje się "najwspanialszy obraz na świecie".
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA renesans Zbigniew Herbert Aldous Huxley malarstwo Toskania Włochy SZTUKA fresk II wojna światowa

Pierwsza w Polsce biografia Aldousa Huxleya. Gociek: imponuje drobiazgowością

- Z dużą sympatią podchodzę do tego dzieła, bo ono ma cechy "niezbędnika inteligenta", przeczytasz tę biografię i wiesz coś o życiu oraz poznajesz zestaw najważniejszych dzieł i poglądów pisarza - powiedział w Polskim Radiu 24 Łukasz Orbitowski o biografii Aldousa Huxleya autorstwa Jake'a Pollera. - Książka ta imponuje drobiazgowością - zauważył z kolei Piotr Gociek. W "Posłowiu także" o "Złodziejach żarówek" Tomasza Różyckiego.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura Piotr Gociek Łukasz Orbitowski Aldous Huxley

Skandal w operze! Penderecki i jego "Diabły z Loudun"

– Ta opera miała najwięcej wykonań, jeśli chodzi o współczesne opery. W wielu krajach były protesty Kościoła, biskupów, ale nigdy w Polsce – mówił w 2013 roku Krzysztof Penderecki o dziele, które zajmowało szczególne miejsce w jego twórczości.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Penderecki opera Hamburg religia Aldous Huxley Jarosław Iwaszkiewicz Kościół totalitaryzm spektakl kompozytor literatura książki muzyka współczesna

90 lat "Nowego wspaniałego świata" na rynku wydawniczym. Dorosz: to obraz ucieczki do życia uporządkowanego

- "Nowy wspaniały świat" w mojej interpretacji jest to ucieczka od życia pełnego sprzeczności, cierpienia, bólu, zagadek, tajemnic. Jest to ucieczka w życie uporządkowane od początku do końca - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Dorosz (eseista, publicysta "Teologia Polityczna").
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches wiara chrześcijaństwo KSIĄŻKA Aldous Huxley