Polskie Radio
Section05
Max Cegielski

Magdalena Salik o książce "Wściek": nie ma tam elementów klasycznie przypisywanych fantastyce naukowej

- Planując "Wściek", zastanawiałam się, czy można wziąć nasze współczesne problemy, współczesny dyskurs i zupełnie bezpośrednio przełożyć je do książki o charakterze science fiction. Zastanawiałam się, czy formuła fantastyki naukowej to wytrzyma. Opis świata, jaki znajdują w książce czytelnicy, faktycznie nie ma cech odmiennych od naszej rzeczywistości - mówiła w audycji "Plik tekstowy" o swoim najnowszym wydawnictwie Magdalena Salik. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka science-fiction KSIĄŻKA literatura fantastyka magdalena salik Max Cegielski

Filip Łobodziński o samym sobie. "To nie jest biografia pisana po bożemu"

- Większość odbiorców lubi uporządkowaną wiedzę; lubią prześledzić, jak powstawał fenomen, którym się sami interesują. Przy mojej książce zdałem sobie sprawę, że nie umiałbym nawet czegoś takiego napisać, bo moja pamięć szwankuje - przyznaje Filip Łobodziński. Dziennikarz, tłumacz i muzyk Zespołu Reprezentacyjnego opowiedział m.in. o swojej najnowszej książce zatytułowanej po prostu "Filip Łobodziński?".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Max Cegielski Filip Łobodziński literatura książki biografia

Opowieść o awansie społecznym. Uniwersalna historia w nowej książce Macieja Jakubowiaka

W swojej najnowszej książce Maciej Jakubowiak podejmuje się analizy zjawiska awansu społecznego. Punktem wyjścia dla twórcy jest historia jego rodziny. Z niej jednak wychodzi do spojrzenia na to zjawisko w szerszym ujęciu. O swoich wnioskach, zapisanych w książce "Hanka. Opowieść o awansie", opowiedział w kolejnym wydaniu "Pliku tekstowego".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Max Cegielski literatura książki Maciej Jakubowiak społeczeństwo KULTURA

Izabela Tadra o książce "Hotel ZNP": zależało mi, aby stworzyć coś, nad czym możemy dyskutować

W "prawdopodobnie najbrzydszym hotelu w Warszawie, który ma jednak pewne zalety: z jego okien rozpościera się widok na Wisłę", mają schadzkę Belcia, główna bohaterka książki, i mężczyzna, który ją interesuje. Kolejną zaletą owego przybytku jest fakt, że znajduje się w połowie drogi między ich domami. Belcia, niczym Szeherezada, snuje swoją niekończącą się opowieść, licząc, że to daje szansę na happy end... O książce "Hotel ZNP" z jej autorką w swojej audycji rozmawiał Max Cegielski.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura KSIĄŻKA Debiuty powieść Max Cegielski Trójka

Aneta Prymaka-Oniszk o wymazywanej przeszłości Podlasia: to wszystko, nie było wcale takie oczywiste

Aneta Prymaka-Oniszk w swojej książce pokazała, co uformowało prawosławną mniejszość w okolicach Białegostoku, Bielska Podlaskiego, Hajnówki, Siemiatycz, Sokółki. Wszystko po to, by zrozumieć, co stało się osiemdziesiąt lat temu oraz jakie znaczenie nadaje się tamtym wydarzeniom dziś. O książce "Kamienie musiały polecieć. Wymazywana przeszłość Podlasia" rozmawiała z Maksem Cegielskim w audycji "Plik tekstowy".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Max Cegielski literatura Podlasie Białystok bieżeństwo historia Polski I wojna światowa Aneta Prymaka-Oniszk

Fotoalbumy lat 1850–1950, nowelizacja prawa autorskiego i awans w socjalistycznej Polsce w audycji Maksa Cegielskiego [POSŁUCHAJ]

Wystawa "Śliczna jest młodość naszego wieku. Fotoalbumy 1850–1950" w Muzeum Warszawy, problemy związane z nowelizacją prawa autorskiego oraz książka "Poruszeni: awans i emocje w socjalistycznej Polsce". - O tym wszystkim w audycji "Trzy strony dźwięku" Max Cegielski rozmawiał ze swoimi gośćmi: (kolejno) Karoliną Puchałą-Rojek, Moniką Michałowicz, Zygmuntem Miłoszewskim, Rafałem Lisowskim oraz dr Magdą Szcześniak. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Max Cegielski Rafał Lisowski Zygmunt Miłoszewski Magda Szcześniak Karolina Puchała-Rojek Monika Michałowicz Muzeum Warszawy fotografia PRL społeczeństwo

Tantiemy z internetu: dlaczego są tak ważne i kiedy wreszcie polscy twórcy będą je otrzymywać?

Popularność platform streamingowych rośnie w zawrotnym tempie, a wraz z nią ilość oglądanych online filmów. Kasety wideo odeszły do lamusa, płyty DVD i Blu-ray zmierzają w tym samym kierunku. Niestety, polskie prawo nie nadąża za rzeczywistością oraz dyrektywami Unii Europejskiej: polscy filmowcy nadal nie otrzymują tantiem za swoje dzieła udostępniane w sieci. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapowiada jednak zmiany. Nowa ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych, która ma trafić do Sejmu w ciągu dwóch-trzech tygodni, ma rozwiązać ten problem.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA internet streaming tantiemy Unia Europejska pieniądze Max Cegielski Trójka prawo własności intelektualnej