Polskie Radio
Section05
Jan Śpiewak

Jan Śpiewak: PO ponosi odpowiedzialność za zalanie Warszawy, bo pozwala na betonowanie miasta

- Betonowanie Warszawy to problem, który obserwujemy od lat. Winą za ten proces ponosi Platforma Obywatelska, która od ponad dekady rządzi Warszawą - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Jan Śpiewak, prezes stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa. W jego ocenie zjawisko to wspólnie z wadliwą kanalizacją burzową przyczyniło się do tego, że stołeczne ulice zamieniły się w poniedziałek w kanały wodne.   
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jan Śpiewak Rafał Trzaskowski Warszawa

Śpiewak zadaje Trzaskowskiemu trzy pytania dot. reprywatyzacji. Dziennikarz "GW" protestuje

Ilość hejtu, który się na mnie wylał w ciągu ostatnich 48 godzin, pokazuje, jak bardzo PO chce przykryć sprawę. Czemu Rafał Trzaskowski nie odpowiada na trzy proste pytania? - pyta publicznie Jan Śpiewak. W obronie kandydata KO na prezydenta stanął dziennikarz "Gazety Wyborczej" Paweł Wroński. Odpowiedział mu szef komisji weryfikacyjnej, wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.
Zobacz więcej na temat:  Jan Śpiewak polityka reprywatyzacja Warszawa kampania wyborcza Rafał Trzaskowski POLSKA

Historyk o ułaskawieniu Jana Śpiewaka: prezydent zrobił to, co należało

- Jana Śpiewaka oburzyło funkcjonowanie pewnego układu w Warszawie. Dał temu wyraz jako obywatel. Następnie Platforma Obywatelska wzięła go na celownik. Wyrok wobec niego był całkowicie dziwaczny, to przecież on upomina się o prawo i uczciwość - powiedział Maciej Rosalak z "Do Rzeczy Historia".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Magdalena Złotnicka Maciej Rosalak Jan Śpiewak Warszawa afera reprywatyzacyjna reprywatyzacja kamienica

ANALIZA Problemy znane od lat. Oto najgłośniejsze wątki warszawskiej afery reprywatyzacyjnej

Prezydent Andrzej Duda ułaskawił Jana Śpiewaka. Aktywista miejski został prawomocnie skazany w grudniu ub. r. po procesie o zniesławienie, jaki wytoczyła mu Bogumiła Górnikowska de domo Ćwiąkalska. Proces ten był jednym z rozdziałów długiej epopei warszawskiej reprywatyzacji. Przypominamy garść najgłośniejszych spraw wokół tego tematu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA reprywatyzacja afera reprywatyzacyjna Jan Śpiewak Warszawa Hanna Gronkiewicz-Waltz Rafał Trzaskowski mazowieckie regiony infografika

TYLKO U NAS Jan Śpiewak: gdyby Trzaskowski był prezydentem, raczej nie zostałbym ułaskawiony

Aktywista miejski Jan Śpiewak uważa, że gdyby w Pałacu Prezydenckim zamiast Andrzeja Dudy zasiadał dziś Rafał Trzaskowski, to nie zostałby ułaskawiony. - Widzę, co jako prezydent Warszawy robi w sprawie reprywatyzacji. Mamy absolutną kontynuację tego, co działo się za rządów Hanny Gronkiewicz-Waltz - mówi portalowi PolskieRadio24.pl. 
Zobacz więcej na temat:  Jan Śpiewak Andrzej Duda prezydent POLSKA reprywatyzacja sądownictwo

Fogiel o ułaskawieniu Śpiewaka: prezydent uważa, że ktoś, kto ujmuje się za słabszymi, nie powinien być karany

 - Jan Śpiewak został ofiarą tego, że sam ujmował się za ofiarami, za ofiarami dzikiej reprywatyzacji; prezydent Andrzej Duda uważa, że ktoś, kto ujmuje się za słabszymi i podnosi głos w obronie skrzywdzonych, nie powinien być karany przez polskie sądy - powiedział wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jan Śpiewak reprywatyzacja Warszawa Andrzej Duda Radosław Fogiel Krzysztof Sobolewski polityka

"Słuszna, bo sprawiedliwa". Politolog o decyzji prezydenta ws. ułaskawienia Jana Śpiewaka

- Reprywatyzacja odbywała się w majestacie prawa i była prowadzona przez jego strażników. To zorganizowana przestępczość zakorzeniona w uwarunkowaniach prawnych. Jan Śpiewak i wielu społeczników zderzyło się z potężną machiną. Trudno nazwać to walką z wiatrakami, ale na pewno jest to walka Dawida z Goliatem - mówił w Polskim Radiu 24 politolog prof. Jacek Reginia-Zacharski.
Zobacz więcej na temat:  Jan Śpiewak Warszawa reprywatyzacja Andrzej Duda POLSKA prezydent sądownictwo

"W trudnych sytuacjach prezydent może zastosować prawo łaski". Müller o ułaskawieniu Śpiewaka

- W trudnych sytuacjach, w których wymiar sprawiedliwości nie zadziałał albo przepisy prawa były tak skonstruowane, że dało się skazać osoby, które zdaniem głowy państwa nie powinny ponieść kary, prezydent może zastosować prawo łaski - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA reprywatyzacja Jan Śpiewak Andrzej Duda Warszawa sądownictwo Piotr Müller