Polskie Radio
Section05

Trójka

"Dostępna książka" - projekt w języku migowym

Sieć Badawcza Łukasiewicz wykorzystując najnowocześniejsze technologie przygotowuję projekt „Dostępna książka”. W ramach projektu 16 pozycji z klasyki światowej i polskiej literatury dla dzieci i młodzieży zostanie udostępnionych osobom głuchym w postaci multimedialnych materiałów edukacyjno-kulturalnych. Przekaz będzie realizowany przez osoby migające oraz - w przypadku wybranych pozycji - przez cyfrowego awatara komunikującego się w polskim języku migowym (PJM), zbudowanego na podstawie technologii zbliżonej do motion capture.
Zobacz więcej na temat: 

Leo chce przeliczenia głosów. To jest "w interesie PiS"

- Ponowne przeliczenie wszystkich głosów jest w interesie PiS i prezydenta elekta Karola Nawrockiego. Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której ktoś zostaje prezydentem i przez kolejne pięć lat codziennie słyszy, że może tym prezydentem jednak nie jest, bo doszło do jakiegoś przekrętu - powiedziała w radiowej Trójce posłanka Polski 2050 Aleksandra Leo. 
Zobacz więcej na temat:  Renata Grochal POLSKA polityka Aleksandra Leo Polska 2050 wybory prezydenckie

Czy tatowie czytają swoim dzieciom?

W mediach społecznościowych można znaleźć informacje, że w ogóle nie czytamy. A jeśli już, to coraz mniej. A dzieciom, to już wcale i na pewno nie tatowie. To fejki? A może jest w tym dużo prawdy? Jeśli tak, to jak to zmienić? Dlaczego mężczyźni czytają rzadziej niż kobiety? Ojcowie nie czytają sobie i swoim dzieciom? Jaką wartość ma wspólne czytanie dla budowania silnych relacji ojciec-córka, ojciec-syn? Jakie znaczenie ma dla dzieci, a jakie dla czytających im rodziców? Gościni: Maria Deskur, szefowa Fundacji Powszechnego Czytania. 
Zobacz więcej na temat: 

Gdy spadają bomby, a ptaki milkną. Ornitologia wojenna

Co robi ptasiarz, gdy niebo zamiast od klucza żurawi przecina huk rakiety? Ołeksandr „Sasza” Nastaczenko, ukraiński ornitolog i miłośnik ptaków, opowiada o swojej pasji, która trwa nawet w warunkach wojny. Czy w ogóle można dziś w Ukrainie obserwować ptaki? Które gatunki znikają w wyniku działań zbrojnych? I czy przyroda może przetrwać okupację? W tym odcinku „Księstwa ptaków” rozmawiamy o ornitologii w czasach wojny – z pasją, ale też z niepokojem. O modraszce, która stała się symbolem ukraińskiego oporu. O tym, czy wojskowi mylą lornetkę z lunetą snajpera. O współpracy z polskimi badaczami i nieistniejącej dziś więzi z rosyjskimi kolegami po fachu.
Zobacz więcej na temat:  ornitologia Ukraina wojna na Ukrainie ptaki ekologia