"Dostępna książka" - projekt w języku migowym Sieć Badawcza Łukasiewicz wykorzystując najnowocześniejsze technologie przygotowuję projekt „Dostępna książka”. W ramach projektu 16 pozycji z klasyki światowej i polskiej literatury dla dzieci i młodzieży zostanie udostępnionych osobom głuchym w postaci multimedialnych materiałów edukacyjno-kulturalnych. Przekaz będzie realizowany przez osoby migające oraz - w przypadku wybranych pozycji - przez cyfrowego awatara komunikującego się w polskim języku migowym (PJM), zbudowanego na podstawie technologii zbliżonej do motion capture. Zobacz więcej na temat:
Leo chce przeliczenia głosów. To jest "w interesie PiS" - Ponowne przeliczenie wszystkich głosów jest w interesie PiS i prezydenta elekta Karola Nawrockiego. Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której ktoś zostaje prezydentem i przez kolejne pięć lat codziennie słyszy, że może tym prezydentem jednak nie jest, bo doszło do jakiegoś przekrętu - powiedziała w radiowej Trójce posłanka Polski 2050 Aleksandra Leo. Zobacz więcej na temat: Renata Grochal POLSKA polityka Aleksandra Leo Polska 2050 wybory prezydenckie
Polskie, ludowe stroje rodem z… Brazylii! Spod jego ręki wyszło ich już kilkadziesiąt Polskich strojów ludowych, pracuje nad kolejnymi. Thiago polskiego uczył się w szkole, potem od polskich księży w Brazylii. Z bardzo dobrym skutkiem, jak słychać. Miłość do Polski przekłada się też na życie rodzinne - Thiago zaordynował w domu między innymi... jedzenie pierogów. Mama - zachywcona! Zobacz więcej na temat:
Nelly Furtado - "Say It Right" Miami, czwarta nad ranem, on wraca z klubu, podczas gdy ona przysypia na kanapie. To nie fragment scenariusza opery mydlanej, a początek historii jednego z przebojów stworzonych przez Nelly Furtado i Tima Mosleya, lepiej znanego jako Timbaland - "Say It Right". Zobacz więcej na temat:
Nowa odsłona gabinetu Wyspiańskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie Muzeum Narodowe w Warszawie prezentuje nową odsłonę sali Stanisława Wyspiańskiego – kameralnego "gabinetu pasteli". To nowa aranżacja, która została zmieniona w czerwcu tego roku. Warto zajrzeć do Muzeum Narodowego, tym bardziej, że w pierwszy weekend wakacji 28 i 29 czerwca wszystkie wystawy zobaczymy zupełnie za darmo. Zobacz więcej na temat:
Czy tatowie czytają swoim dzieciom? W mediach społecznościowych można znaleźć informacje, że w ogóle nie czytamy. A jeśli już, to coraz mniej. A dzieciom, to już wcale i na pewno nie tatowie. To fejki? A może jest w tym dużo prawdy? Jeśli tak, to jak to zmienić? Dlaczego mężczyźni czytają rzadziej niż kobiety? Ojcowie nie czytają sobie i swoim dzieciom? Jaką wartość ma wspólne czytanie dla budowania silnych relacji ojciec-córka, ojciec-syn? Jakie znaczenie ma dla dzieci, a jakie dla czytających im rodziców? Gościni: Maria Deskur, szefowa Fundacji Powszechnego Czytania. Zobacz więcej na temat:
Tor Eystein Øverås i jego opowieść o Bałtyku Norweski pisarz i krytyk, który w 2002 roku odbył podróż swojego życia - wzdłuż Bałtyku. Odwiedził wszystkie leżące nad tym morzem kraje, miejsca, w których tworzyli wielcy pisarze i inni artyści, a następnie swoje impresje, wspomnienia i spostrzeżenia zebrał w kilkusetstronicowej książce "Bałtyk. Podróż literacka", która właśnie - po raz pierwszy - ukazała się w Polsce. Zobacz więcej na temat:
Gdy spadają bomby, a ptaki milkną. Ornitologia wojenna Co robi ptasiarz, gdy niebo zamiast od klucza żurawi przecina huk rakiety? Ołeksandr „Sasza” Nastaczenko, ukraiński ornitolog i miłośnik ptaków, opowiada o swojej pasji, która trwa nawet w warunkach wojny. Czy w ogóle można dziś w Ukrainie obserwować ptaki? Które gatunki znikają w wyniku działań zbrojnych? I czy przyroda może przetrwać okupację? W tym odcinku „Księstwa ptaków” rozmawiamy o ornitologii w czasach wojny – z pasją, ale też z niepokojem. O modraszce, która stała się symbolem ukraińskiego oporu. O tym, czy wojskowi mylą lornetkę z lunetą snajpera. O współpracy z polskimi badaczami i nieistniejącej dziś więzi z rosyjskimi kolegami po fachu. Zobacz więcej na temat: ornitologia Ukraina wojna na Ukrainie ptaki ekologia
Odcinek 63: Śpiew łagodzi nie tylko obyczaje Pomaganie i różne formy wspierania osób potrzebujących. Gościni: Karina Jaroszewicz, założycielka Pogotowia Muzycznego Crazy Babki - seniorki z Podlasia, które śpiewają pod oknami ludzi chorujących i samotnych. Zobacz więcej na temat:
Odcinek 63: Śpiew łagodzi nie tylko obyczaje Pomaganie i różne formy wspierania osób potrzebujących. Gościni: Karina Jaroszewicz, założycielka Pogotowia Muzycznego Crazy Babki - seniorki z Podlasia, które śpiewają pod oknami ludzi chorujących i samotnych. Zobacz więcej na temat: