L.U.C.: "kończę z rapem". Muzyk mówi w Trójce o wielkich zmianach i planach Gościem najbliższego odcinka "Ludzi" będzie Łukasz Rostkowski, znany bardziej jako L.U.C. Z Agnieszką Szydłowską spotka się w momencie, w którym głośno deklaruje: "kończę z rapowaniem", a jednocześnie ponad miesiąc przed kolejną odsłoną Brasswood Festival - imprezy, którą powołał do życia. Zobacz więcej na temat: L.U.C. Agnieszka Szydłowska MUZYKA
Marta Kawalec - "Ten Głos. Ksawery Jasieński" - odc. 7 Może nie pamiętamy, że „"Jarzyna miał urodziny", ale, słysząc "następna stacja", ten głos natychmiast sobie przypominamy. Od 10 już lat rapuje "Następną stację" Taco Hemingway, a nazwy stacji warszawskiego metra anonsuje nie tylko w piosence słynny lektor i spiker Ksawery Jasieński. Jego biografię postanowiła napisać Marta Kawalec. W Trójce prezentujemy "Ten głos. Ksawery Jasieński. Biografia słynnego prezentera radiowego i lektora" w interpretacji autorki. 12 odcinków już od 9 czerwca 2025. Lekturze towarzyszy muzyka Piotra Mossa. Zobacz więcej na temat:
Biennale Architektury w Wenecji - duński pawilon... w budowie Duński pawilon na tegorocznym Biennale Architektury w Wenecji przyjął formę placu budowy. To, co podziwiają zwiedzający, to właściwie prace renowacyjne prowadzone w czasie rzeczywistym przez kuratora i architekta Sørena Pihlmanna.Sam budynek powstał pod koniec lat 50. i zaprojektowany został przez duńskiego architekta Petera Kocha. Dlaczego mamy podziwiać gruzy i rozbiórkę? Zobacz więcej na temat:
Po 15 latach Marek Kondrat wraca do aktorstwa, by zagrać w nowej "Lalce" "Lalka" jest moją ulubioną powieścią. Nigdy wcześniej w moim aktorskim życiu nie miałem okazji znaleźć się wśród jej bohaterów. (…) Teraz los daje tę szansę mnie - i chcę z niej skorzystać - mówi aktor, który wcieli się w Rzeckiego. Zobacz więcej na temat: KULTURA FILM Marek Kondrat lalka Bolesław Prus ekranizacja TVP Marcin Dorociński Kamila Urzędowska Stanisław Wokulski
Teatr inny niż zazwyczaj - spojrzenie pedagogiczne Pedagogika teatru to kierunek, który zmienia myślenie o kulturze współczesnej. Inicjuje nowe praktyki artystyczne i edukacyjne. Demokratyzuje teatr i otwiera instytucje kultury. W tym odcinku Terra Kultura nieco więcej o studiach podyplomowych współorganizowanych przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego i Instytut Kultury Polskiej UW. Jest to pierwsze i jedyne certyfikowane kształcenie w obszarze pedagogiki teatru w Polsce. Ich unikatowy program opiera się na połączeniu zajęć teoretycznych i praktycznych, prowadzonych przez doświadczonych animatorów, badaczki, pedagogów i artystki. Gościni: dr Zofia Dworakowska. Zobacz więcej na temat:
Bajuda - pustynia pełna niespodzianek archeologicznych Pustynia Bajuda znajduje się w Sudanie - w miejscu najmniej zbadanym przez archeologów. Do wybuchu wojny domowej polska ekspedycja przeprowadziła tam badania i natknęła się na wile interesujących artefaktów, które rzucają inne spojrzenie na historię. Zobacz więcej na temat:
Jak walczyć z suszą? Zasoby wody w Polsce trzy razy niższe niż średnia w Europie Kolejne wydanie "Klubu Trójki" poświęcimy suszy. Ta, wraz z pustynnieniem, pozostaje problemem dla naszego kraju, i to mimo stosunkowo chłodnego i mokrego maja. To jednak problem nie tylko naszego kraju, ale w ogóle Europy. Czy i jak możemy z nim walczyć? O tym w audycji, na którą w środę (18 czerwca) o godz. 20.05 zaprasza Michał Matus. Zobacz więcej na temat: susza środowisko Michał Matus
Kalisz wylicza poważne nieprawidłowości w procesie wyborczym Sąd Najwyższy dopuścił ponowne przeliczenie głosów oddanych w wyborach prezydenckich w 13 obwodowych komisjach wyborczych, w których stwierdzono nieprawidłowości podczas liczenia kart do głosowania po II turze. Jednak zdaniem członka PKW Ryszarda Kalisza skala problemu może być znacznie większa. - Doliczyłem się ich 56, ale koledzy z PKW uznali, że nie będą nazw tych komisji wprowadzać do naszego sprawozdania. Zostałem przegłosowany. Nie wiem, czy Sąd Najwyższy ma na ten temat informacje - mówił w radiowej Trójce. Zobacz więcej na temat: Renata Grochal POLSKA polityka PKW Państwowa Komisja Wyborcza wybory prezydenckie Ryszard Kalisz wybory prezydenckie 2025
Pani od szydełkowania, czyli jak zrobić na szydełku... dywan? Magda Rysińska-Ejsmont z Warszawy jest prawdziwą "szydełkomaniaczką". Szydełkowaniem zajmuje się już od 10 lat i potrafi wydziergać nawet... dywany oraz szydełkować dwiema nitkami jednocześnie. Zajmuje się także uczeniem innych organizując warsztaty szydełkowania. Zobacz więcej na temat:
Human League - "Don’t You Want Me" Od zera do milionera. Historia tego przeboju jest tak niecodzienna, że aż trudno w nią uwierzyć. W listopadzie 1980 roku dwie siedemnastolatki z Sheffield - Susan i Joanne, poszły na dyskotekę do popularnego klubu nocnego Crazy Daisy. Były fankami nowego, elektronicznego brzmienia Gary’ego Numana. Za kilka dni miały sie wybrać na występ grupy The Human League w sąsiednim Doncaster. Podczas zabawy na parkiecie podszedł do nich 25-letni Phil, który był liderem tego zespołu i zaproponował przesłuchanie. Phil szukał dziewczyn do chórków i je znalazł. Kilka dni później dziewczyny wystąpiły u boku Human League podczas koncertu, na który miały już kupione bilety. Nieco później uczestniczyły w nagraniu albumu "Dare!" - płytę, na której znalazła się piosenka "Don’t You Want Me", która później okazała się przebojem. Zobacz więcej na temat:
Czy w związku z zakłóceniami systemów GPS, polskie niebo jest bezpieczne? Niepokojące doniesienia na temat zakłóceń GPS, które odnotowuje się w północnej części naszego kraju mogą być częścią wojny hybrydowej. Ale czym konkretnie są te zakłócenia? Jakie ostrzeżenia dla użytkowników dronów ma Polska Agencja Żeglugi Powietrznej? Co mogą powodować te niebezpieczne zakłócenia sygnału GPS w rejonie Bałtyku? Czy loty pasażerskie również mogą być zakłócone? Gość: Marcin Hadaj, rzecznik Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Zobacz więcej na temat:
Tkanina jako sztuka i codzienność - osobista, wspólnotowa, żywa! Eliza Proszczuk-Chmiel, artystka, badaczka i absolwentka ASP w Warszawie, której "siostrzane obrusy" trafiły na prestiżowe Triennale w Łodzi. Rozmowa tkaninie jako medium sztuki, pamięci i wspólnoty., o haftowaniu, które może być równie intymne, co polityczne. Tu jak przez igłę przebija się historia lokalnych wspólnot, więzi i osobistych przeżyć. Opowieść o obrusach haftowanych na warszawskich ulicach, w Monarze, ośrodkach dla uchodźczyń i w… w areszcie śledczym. Zobacz więcej na temat:
Johnny Depp powróci jako Jack Sparrow w "Piratach z Karaibów 6"? Rozmowy trwają Czy kapitan Jack Sparrow pojawi się w kolejnej częsci "Piratów z Karaibów"? Producent i spirytus movens serii, Jerry Bruckheimer, jest gotowy na sytuację, gdyby rozmowy z Johnnym Deppem nie wypaliły. Zobacz więcej na temat: KULTURA FILM Johnny Depp