Polskie Radio
Section05
Dariusz Pieróg

"Myślcie sobie, co chcecie" – komedia SF na "Scenie teatralnej Trójki"

Na wakacyjną Scenę Teatralną Trójki zaprosiliśmy nie często pojawiający się w naszym teatrze gatunek, choć – wydaje się – obiecujący wiele atrakcji. Mamy bogatą tradycję literacką w tej dziedzinie: to Stanisław Lem w swoich licznych książkach pisał o przyszłości z niesamowitym poczuciem humoru. W świecie filmu najsłynniejszą komedią fantastyczną jest "Seksmisja" Juliusza Machulskiego.
Zobacz więcej na temat:  Scena Teatralna Trójki KULTURA TEATR Barbara Marcinik Dariusz Pieróg

"Przedwiośnie" w teatrze na przedwiośniu 2023

Obserwujemy wielki powrót tytułów klasyki polskiej literatury/powieści do teatru. Młodzi i średniego pokolenia twórcy (reżyserzy, dramaturdzy, autorzy adaptacji) podejmują udane próby realizacji sztuk na podstawie klasyki, a także kanonicznych lektur: "Noce i dnie" (Teatr Horzycy w Toruniu) "Cudzoziemka" (Teatr Polski w Poznaniu), "Nad Niemnem" (Teatr Osterwy w Lublinie). W Teatrze Miejskim w Gdyni przygotowywana jest adaptacja "Jądra ciemności". Tam również odbędzie się kolejna premiera adaptacji klasyki literatury światowej, czyli "Czarodziejskiej góry". W tym sezonie aż dwa teatry warszawskie przygotowały premiery na podstawie dzieła Lewisa Carrolla (Ateneum oraz Teatr Narodowy, w którym premiera niebawem).  
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik Dariusz Pieróg TEATR wystawa CSW Zamek Ujazdowski premiera Stefan Żeromski Trójka