Polskie Radio
Section05
Konkurs Muzyki Polskiej

III Konkurs Muzyki Polskiej. Krzysztof Jabłoński: prace jury przebiegały bez większych zakłóceń

- Przeżywalibyśmy ten werdykt bardziej, gdybyśmy się kłócili i "polałaby się krew". Tak jednak nie było. Prace jury przebiegały bez większych zakłóceń i nasze opinie były zgodne - mówił w Cafe "Muza" Krzysztof Jabłoński, przewodniczący jury części pianistycznej III Konkursu Muzyki Polskiej w Rzeszowie. W nocy z soboty na niedzielę (8/9.07) poznaliśmy nazwiska laureatów wydarzenia. To Georgi Vasilev (kategoria Pianiści) i Aka Duo (Zespoły kameralne).
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Jabłoński Konkurs Muzyki Polskiej MUZYKA Dwójka fortepian Marcin Majchrowski

III Konkurs Muzyki Polskiej rozstrzygnięty. Zwyciężyli Aka Duo i Georgi Vasilev!

- To muzycy niezwykle zdolni, niezwykle wrażliwi i świadomie kształtujący wszystko to, co mają do przekazania i co chcą przekazać słuchaczom - mówił Marcin Majchrowski o Aka Duo, laureatach III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej w kategorii Zespoły kameralne. Zwycięzcą wśród pianistów został Georgi Vasilev. Werdykt jury poznaliśmy w nocy z soboty na niedzielę (8/9.07).
Zobacz więcej na temat:  Konkurs Muzyki Polskiej Dwójka Marcin Majchrowski Andrzej Sułek MUZYKA

III Konkurs Muzyki Polskiej. Znamy finalistów w kategoriach pianistów i zespołów kameralnych

- Gra Lindy Lee bardzo podobała mi się w I etapie, to dojrzała pianistka dysponująca nieskazitelną techniką, posługująca się barwą fortepianu w bardzo kulturalny sposób i z dużą wrażliwością. Dobrze zakreśla zakresy dynamiczne, dba o kształt frazy, jednym słowem słucha się jej z dużą przyjemnością. W II etapie zaprezentowała różnorodny program - mówił Andrzej Sułek w specjalnej audycji na antenie Dwójki.
Zobacz więcej na temat:  Konkurs Muzyki Polskiej fortepian Marcin Majchrowski Andrzej Sułek Dwójka MUZYKA

III Konkurs Muzyki Polskiej. "W 2. etapie potrzebna jest gradacja trudności dla wykonawców"

- Za nami pierwszy dzień przesłuchań II etapu. Było to w sumie 14 wykonań: siedmioro pianistów i siedem zespołów kameralnych. Poruszamy się w podobnym spektrum utworów, gatunków i form jak w I etapie, zarówno jeśli chodzi o pianistów, jak i zespoły kameralne - mówili Andrzej Sułek i Marcin Majchrowski w audycji nadawanej z III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej w Rzeszowie.
Zobacz więcej na temat:  Konkurs Muzyki Polskiej fortepian Marcin Majchrowski Andrzej Sułek Rzeszów MUZYKA Dwójka

III Konkurs Muzyki Polskiej - podsumowanie I etapu

- To była wyjątkowo udana sesja w kategorii zespołów kameralnych, ponieważ wszyscy jej uczestnicy przeszli do II etapu - mówił Marcin Majchrowski. - We wtorek jako pierwszy wśród pianistów wystąpił Krzysztof Kozłowski, jego repertuar obejmował muzykę Elsnera, Moszkowskiego, Melcera i Kisielewskiego. To zdecydowanie jeden z moich faworytów - stwierdził Andrzej Sułek. Dziennikarze Dwójki podsumowali przesłuchania I etapu Konkursu Muzyki Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  Konkurs Muzyki Polskiej Dwójka Andrzej Sułek Marcin Majchrowski MUZYKA Rzeszów fortepian

III Konkurs Muzyki Polskiej. Przesłuchania zaczęli pianiści na literę "Z"

- Przesłuchania w gronie pianistów rozpoczęły się od litery "Z". Przeprowadzono losowanie litery początkowej i jest to jedna z różnic między sekcją fortepianu i sekcją kameralną. Sesję przedpołudniową zainaugurował więc Tomasz Zając, absolwent Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie - relacjonował Andrzej Sułek z Rzeszowa, gdzie trwa III Konkurs Muzyki Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  Konkurs Muzyki Polskiej MUZYKA Dwójka Rzeszów fortepian Marcin Majchrowski Andrzej Sułek

III Konkurs Muzyki Polskiej. "W kameralistyce każdy idzie własną ścieżką, ale wszyscy patrzą w jednym kierunku"

- Przesłuchania konkursowe rozpoczęły się od części kameralnej. Z 21 zespołów w różnych składach do drugiego etapu ma przejść nie więcej niż 15 - mówił Marcin Majchrowski w pierwszej relacji z Rzeszowa, gdzie od 2 do 9 lipca trwa III Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  Konkurs Muzyki Polskiej MUZYKA Dwójka Rzeszów fortepian Marcin Majchrowski Andrzej Sułek

Paweł Zalejski: III Konkurs Muzyki Polskiej to poszukiwanie własnej drogi przez artystów

- To konkurs bardzo specyficzny, mocno wyprofilowany. Wytypowaliśmy około 60 kompozytorów, których utwory są w pewnym sensie polecane uczestnikom, ale dopuszczamy również te przez nich wybrane. Zespół lub pianista może szukać dla siebie nowego programu, będziemy doceniali dobór repertuaru - mówił w Dwójce skrzypek Paweł Zalejski o konkursowych zmaganiach podczas III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  skrzypce Dwójka Andrzej Sułek Rzeszów konkurs Konkurs Muzyki Polskiej