Festiwal „Lalka też człowiek” W dniach 12-20 października Warszawa będzie gościła X Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych „Lalka też człowiek”. O inicjatywie w Polskim Radiu 24 mówił Marek Żurawski, dyrektor organizacyjny przedsięwzięcia. Zobacz więcej na temat:
Zaproszenie na benefis Ernesta Brylla Poeta, pisarz, autor tekstów, a także tłumacz i dyplomata Ernest Bryll opowiadał w Polskim Radiu 24, o swojej pracy artystycznej. We wtorek 13 października odbędzie się benefis artysty. Zobacz więcej na temat:
Literacki Nobel dla Swietłany Aleksijewicz Białoruska pisarka i dziennikarka Swietłana Aleksijewicz została laureatką literackiej Nagrody Nobla. – To pierwsze wyróżnienie Akademii Szwedzkiej dla osoby z kraju byłego ZSRR – stwierdził w Polskim Radiu 24 Jakub Majmurek z „Krytyki Politycznej”. Zobacz więcej na temat: nagroda Nobla
II etap Konkursu Chopinowskiego Do drugiego etapu 17. Konkursu Chopinowskiego zakwalifikowało się 43 pianistów z 78 dopuszczonych do zmagań. Przesłuchania odbędą się 9 października. O konkursie i szansach uczestników mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Hawryluk, wicedyrektor radiowej Dwójki. Zobacz więcej na temat: Konkurs Chopinowski 2015
Moda na archeologię Ekspozycja „Przedświt – Mazowieckie Centrum Metalurgiczne z przełomu er” otrzymała pierwszą nagrodę w konkursie „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba”. Dorota Słowińska, dyrektor Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie im. Stefana Wojdy mówiła w Polskim Radiu 24 o konkursie i modzie na archeologię. Zobacz więcej na temat:
"Muzealna eduAKCJA" O projekcie „Muzealna eduAKCJA” mówiła w Polskim Radiu 24 Aleksandra Kresowska-Pawlak z działu edukacji Muzeum Narodowego. Organizatorzy zapraszają do udziału w projekcie nauczycieli wszystkich poziomów nauczania, edukatorów muzealnych oraz instytucje kultury. Zobacz więcej na temat:
Wojciech Balczun: Muzyka była ze mną zawsze – Nie mamy poczucia tego, że robimy wielką karierę za granicą. Czujemy natomiast, że ciężko pracujemy na to, aby gdzieś dotrzeć z naszą muzyką – mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Balczun. Założyciel i lider zespołu Chemia opowiadał m.in. o najnowszej płycie formacji „Let Me” oraz działalności grupy. Zobacz więcej na temat: MUZYKA
Poetyckie oblicze Marka Grechuty W Krakowie trwa Grechuta Festiwal 2015. W Polskim Radiu 24 gościła Danuta Grechuta, żona piosenkarza i poety Marka Grechuty. Opowiadała m.in. o trwającym krakowskim festiwalu oraz o życiu i twórczości męża. Zobacz więcej na temat: Marek Grechuta
Alicja Węgorzewska - śpiewająca kariera Gościem audycji Kobiety Sukcesu, Kobiety Biznesu była Alicja Węgorzewska, śpiewaczka operowa i szefowa Mazowieckiego Teatru Muzycznego. W programie rozmowa m.in. o talencie muzycznym, ciężkiej pracy i drodze do sukcesu. Zobacz więcej na temat:
Warszawskie Targi Sztuki Już niebawem 13. Warszawskie Targi Sztuki – wydarzenie artystyczne, które co roku gromadzi szerokie grono marszandów, kolekcjonerów, kuratorów oraz miłośników sztuki. – Ze względu na 13. edycję Targów, staramy się ten rok naprawdę dopieścić w szczegółach – mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Lengiewicz, organizator Warszawskich Targów Sztuki. Zobacz więcej na temat:
Muzyka łączy religie Zespół Muzyki Cerkiewnej świętuje swoje 44-lecie. Jego założycielem i dyrygentem jest ksiądz Jerzy Szurbak, gość Polskiego Radia 24. Repertuar zespołu to muzyka cerkiewna, będąca swoistą syntezą elementów bizantyjsko-greckich oraz staroruskich. Zobacz więcej na temat: cerkiew prawosławna MUZYKA
Historia Ukrainy w Teatrze Polskim Teatr Polski w Warszawie i Związek Ukraińców w Polsce przygotowali wspólnie cykl debat, których celem jest przybliżenie polskiej publiczności trudnych, ukraińskich losów. O Wieczorach Ukraińskich mówili w Polskim Radiu 24 Iza Chruślińska i Mirosław Skórka. Zobacz więcej na temat: TEATR Teatr Polski w Warszawie Ukraina
Kalejdoskop choreograficzny Kathak – klasyczny taniec indyjski, taniec współczesny, jazz, modern, balet klasyczny – to tylko niektóre techniki tańca, które zostaną zaprezentowane podczas Konkursu Choreograficznego organizowanego w ramach Warszawskiej Platformy Tańca. Artystów będzie można zobaczyć 6 października w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Zobacz więcej na temat:
Jubileusz Mazowieckiego Teatru Muzycznego Mazowiecki Teatr Muzyczny obchodzi dziesięciolecie swojego funkcjonowania. Z tej okazji, 3 października w studiu koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się jubileuszowy koncert. O wydarzeniu, a także działalności teatru w Polskim Radiu 24 mówiła jego dyrektor, Alicja Węgorzewska. Zobacz więcej na temat:
Teatr Kamienica walczy o przetrwanie Znany warszawski teatr może przestać istnieć. Tajemniczy biznesmen chce przejąć budynek, gdzie mieści się placówka i wyrzucić ją stamtąd. W obronie Teatru Kamienica stanęli obywatele i już 9 tys. osób podpisało petycję w obronie instytucji. O szczegółach sporu i ratowaniu Teatru Kamienica mówili w Polskim Radiu 24 Emilian Kamiński, dyrektor placówki i Michał Olszewski, Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy. Zobacz więcej na temat:
Warszawa oczami brytyjskiego fotografa Jerome Lambe – brytyjski artysta proponuje spacer po Warszawie – tej sprzed 20 lat i współczesnej. Dzisiaj ostatnia okazja do odwiedzenia wystawy fotograficznej „Englishman in Warsaw” w galerii Katarzyny Napiórkowskiej w Warszawie. Zobacz więcej na temat:
Odbudowa przedwojennej Warszawy Choć Warszawa powstała ze zgliszczy II wojny światowej, to nie wszystkie budynki ponownie znalazły się na mapie stolicy. Brakuje takich perełek architektonicznych jak Pałac Saski czy Pałac Kronenberga. Gośćmi audycji „W Poniedziałek u Rigamonti” byli Rafał Kunach i dr Krzysztof Jaszczyński, dzięki którym znów można poczuć klimat Warszawy lat 30. XX wieku. Zobacz więcej na temat:
Cyfrowe Radio Chopin nadaje Od poniedziałku 28 września nadaje cyfrowe Radio Chopin. To wspólny projekt Programu Drugiego i Centrum Rozwoju Radiofonii Cyfrowej Polskiego Radia z okazji XVII Konkursu Chopinowskiego. Zobacz więcej na temat: chopin