Więźniowie polityczni na Wschodzie O prawach człowieka w Rosji i na Białorusi oraz więźniach politycznych w tych krajach rozmawiali w audycji 7 Dni Wschód Katarzyna Chimiak (Stowarzyszanie Za Wolną Rosję), Lenur Kerymow (Fundacja Helsińska) i Jakub Biernat (TV Biełsat). Zobacz więcej na temat:
Klub Kukiz'15 bez Ruchu Narodowego? Rada Polityczna Ruchu Narodowego rekomenduje jego posłom utworzenie odrębnego koła w Sejmie. Narodowcy dostali się do Sejmu z listy Kukiz'15. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie Zarząd Główny narodowców. Zobacz więcej na temat: polityka Ruch Narodowy
Fenomen Szekspira William Szekspir jest jednym z najczęściej wystawianych i ekranizowanych dramatopisarzy, ale także najbardziej zagadkowym. Choć data jego urodzin nie jest pewna, wiemy, że zmarł przed 400 laty – 23 kwietnia 1616 roku. O fenomenie pisarza mówili w Polskim Radiu 24 Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia oraz Bartosz Wesołowski i Maksymilian Michasiów. Zobacz więcej na temat:
Weekend Snajpera Longshot 2016 W Międzyrzeczu trwa Weekend Snajpera oraz międzynarodowy turniej strzelecki Longshot 2016. To promocja strzelectwa wyborowego. Zobacz więcej na temat:
Wrocław – Światowa Stolica Książki UNESCO Spotkania z Jo Nesbo, ale też z twórczością Szekspia i Brunona Schulza - Wrocław żyje literaturą. W sobotę rozpoczynają się obchody Światowej Stolicy Książki UNESCO. Jak stolica Dolnego Śląska przygotowuje się do promocji książki i czytelnictwa – mówiły w Polskim Radiu 24 Anna Zygmunt z UNESCO Projekt oraz Ewelina Dobrzalski z Goethe Institut Pop Up Pavillon. Zobacz więcej na temat:
Opozycja się jednoczy W Debacie Poranka dr Andrzej Anusz i dr Łukasz Jasina rozmawiali o różnicach i podobieństwach ugrupowań tworzących opozycję. Na 7 maja opozycja parlamentarna i pozaparlamentarna planuje marsz pod hasłem proeuropejskich wartości przy okazji apolitycznej Parady Schumana. Zobacz więcej na temat:
Przyszłość inwestycji zagranicznych w Polsce W Pulsie Gospodarki Mariusz Adamiak (PKO BP), ekonomista Ignacy Morawski i Grzegorz Siemionczyk (Rzeczpospolita) rozmawiali o przyszłości inwestycji zagranicznych w Polsce. Premier Beata Szydło podczas wizyty w Nowym Jorku zachęcała amerykańskich przedsiębiorców do lokowania swoich inwestycji w Polsce. Zobacz więcej na temat:
Tegoroczne wybory prezydenckie w USA Jak wyglądają system wyborczy i prawybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych? Czy w wyścigu o fotel prezydencki liczy się ktoś jeszcze oprócz Hillary Clinton i Donalda Trumpa? Na te pytania odpowiadał w audycji Szukając Dziury w Całym prof. Zbigniew Lewicki, amerykanista. Zobacz więcej na temat: wybory prezydenckie w USA wybory w USA USA Hillary Clinton Łukasz Warzecha
Solidarność europejska ws. uchodźców Tematem spotkania szefów MSW w Luksemburgu jest przede wszystkim kryzys migracyjny. O problemie uchodźstwa mówili w Debacie Dnia Witold Repetowicz, publicysta, ekspert defence24.pl, Piotr Szumlewicz, publicysta Bez Dogmatu i Andrzej Jonas, redaktor naczelny Warsaw Voice. Zobacz więcej na temat:
NBP chce repolonizacji banków Narodowy Bank Polski jest zainteresowany zwiększeniem udziału polskiego kapitału w sektorze bankowym. O planowanej repolonizacji banków rozmawiali w Pulsie Gospodarki dr hab. Agnieszka Domańska (Instytut Staszica), Piotr Soroczyński (Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych) i Przemysław Ruchlicki (Krajowa Izba Gospodarcza). Zobacz więcej na temat:
Trudny dialog między NATO a Rosją Goście Debaty Dnia Polskiego Radia 24 – Marek Świerczyński z Polityki Insight, Adam Kowalczyk z Narodowego Centrum Studiów Strategicznych i Witold Jurasz z Ośrodka Analiz Strategicznych – rozmawiali o spotkaniu ambasadorów państw członkowski NATO i Rosji. Zobacz więcej na temat:
Porozumienie górników z Kompanią Węglową Górnicze związki zawodowe podpisały porozumienie z zarządem Kompanii Węglowej. Górnicy zgodzili się m.in. na 2-letnie zawieszenie wypłat tzw. czternastki. O kompromisie tym w Pulsie Gospodarki rozmawiali Cezary Mech (Stowarzyszenie Rynku Kapitałowego UNFE), Marek Kłoczko (KIG) oraz Piotr Kuczyński (Xelion). Zobacz więcej na temat:
Pamięć o Powstaniu w Getcie Warszawskim W Polskim Radiu 24 Natalia Marczak i Franek Kurzajewski z Żydowskiego Klubu Sportowego Makabi Warszawa mówili o tym, jak wśród młodych osób pochodzenia żydowskiego czczona jest pamięć o powstaniu w Getcie Warszawskim. Dokładnie 73 lata temu wybuchły walki warszawskich Żydów z niemieckim okupantem. Zobacz więcej na temat: II wojna światowa Żydzi historia Polski
Pensje prezesów będą niższe? Rząd pracuje nad projektem ustawy regulującej wynagrodzenia zarządów spółek, w których Skarb Państwa ma ponad połowę udziałów. Zarobki prezesów państwowych spółek mają zostać ograniczone do 80 tys. zł netto miesięcznie. Temat ten komentowali w Pulsie Gospodarki prof. Bogna Gawrońska-Nowak z Uczelni Łazarskiego, Mateusz Walewski z PwC i Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan. Zobacz więcej na temat:
Optymizm na rynku pracy Z danych GUS wynika, że płace w marcu liczone rok do roku wzrosły. Wyniki komentowali w Pulsie Gospodarki prof. Bogna Gawrońska-Nowak z Uczelni Łazarskiego, Mateusz Walewski z PwC i Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan Zobacz więcej na temat:
Prezydent i prezes – walka o dominację? Prezydent Andrzej Duda odbierze przysięgę od wybranego przez Sejm sędziego Trybunału Konstytucyjnego Zbigniewa Jędrzejewskiego w stosownym momencie – poinformował dyrektor prezydenckiego Biura Prasowego Marek Magierowski. O decyzji prezydenta w kontekście relacji z Jarosławem Kaczyńskim rozmawiały w Debacie Poranka Zuzanna Dąbrowska, dziennikarka Programu Pierwszego Polskiego Radia i Kamila Baranowska, publicystka tygodnika „Do Rzeczy”. Zobacz więcej na temat:
Fiasko szczytu OPEC - ropa tanieje Niedzielne rozmowy grupy OPEC w sprawie zamrożenia produkcji ropy naftowej zakończyły się fiaskiem. O wpływie cen surowca na światową gospodarkę rozmawiali w Pulsie Gospodarki ekonomista Marek Zuber, Andrzej Halesiak (Pekao SA, Towarzystwo Ekonomistów Polskich) oraz Jan Cipur (Obserwator Finansowy). Zobacz więcej na temat:
Kościół w historii państwowości polskiej Prezydent Andrzej Duda stwierdził, że chrzest Polski był najważniejszym wydarzeniem w dziejach państwa i narodu. O roli Kościoła w historii polskiej państwowości rozmawiali w Debacie Poranka Tomasz Wiścicki, publicysta katolicki oraz dr hab. Jacek Wasilewski z UW. Zobacz więcej na temat: aktualności katolickie