Polskie Radio
Section05

Teatr Polskiego Radia

"W Jezioranach" - kolejny dzień z życia Jabłońskich. Odcinek 3337

W salonie domu prezesa Jaskóły toczy się rozmowa, która może zaważyć na przyszłości okolicy. Prezes planuje dużą inwestycję w Rudnikach i właśnie rozważa zakup kilku hektarów ziemi od Mirka Skorupy. W tym samym czasie, w nieco bardziej kameralnym tonie, toczy się inna rozmowa. W gościnie u państwa Jaskołów przebywa przyjaciółka Melanii, Antonina Malinowska, która na co dzień mieszka w Warszawie. Antonina, zafascynowana naturalnymi metodami leczenia, z ogromnym zainteresowaniem słucha opowieści Stasi Dobrowolskiej o ziołach, ich właściwościach i zastosowaniu.
Zobacz więcej na temat:  TEATR W Jezioranach Marek Ławrynowicz Izabella Olejnik Teresa Lipowska Andrzej Mastalerz Mateusz Weber

"Każdy człowiek jest wymyślony". Słuchowisko Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reżyserii Katarzyny Łęckiej

Adam i Ida mają po czterdzieści kilka lat. Kiedyś byli parą – bliską, intensywną, bolesną. Po ich związku zostały wspomnienia, kilka niezabliźnionych ran i... suka rasy Akita, która do dziś przypomina im o tym, co było. Choć od rozstania minęło już sporo czasu, oboje wciąż noszą w sobie przekonanie, że to, co ich łączyło, było czymś wyjątkowym. Teraz spotykają się przypadkiem.
Zobacz więcej na temat:  TEATR Małgorzata Sikorska-Miszczuk Katarzyna Łęcka Andrzej Brzoska Szymon Burnos Beata Jankowska Grażyna Wolszczak Bartosz Opania słuchowisko

10 słuchowisk na stulecie Teatru Polskiego Radia. "Szukamy rozmaitych perełek"

Teatr Polskiego Radia - podobnie jak Polskie Radio - ma 100 lat. - Przygotowaliśmy dla naszych słuchaczy 10 archiwalnych słuchowisk, które będą takim przekrojem tego, co powstało w Polskim Radiu podczas jego stulecia - mówi w radiowej Jedynce Julia Mark, reżyserka w Teatrze PR. 
Zobacz więcej na temat:  słuchowisko 100 lat Polskiego Radia rocznica Janusz Kukuła Jeremi Przybora Zofia Posmysz Andrzej Mularczyk

Za kulisami dźwięku. Teatr Polskiego Radia od kuchni

Sto lat temu, równolegle do rozwoju technicznych możliwości nadawania dźwięku na falach eteru, zaczęła rodzić się nowa przestrzeń spotkania z kulturą i sztuką - przestrzeń, w której słowo, dźwięk, muzyka i wyobraźnia stapiały się w niezwykły teatr dla ucha. Przestrzeń, gdzie aktorzy nie potrzebowali sceny, a słuchacze, choć pozbawieni obrazu, byli świadkami niezapomnianych spektakli.
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Szymankiewicz Andrzej Brzoska 100 lat Polskiego Radia Dwójka

"W Jezioranach" - kolejny dzień z życia Jabłońskich. Odcinek 3336

Dom Teterów staje się areną politycznych rozliczeń i teorii spiskowych. U Janusza i Renaty Teterów niespodziewanie zjawiają się Marian Orda i Ryszard Sobiech. Atmosfera szybko gęstnieje. Orda wciąż nie może pogodzić się z porażką w wyborach na wójta. Wraz z Sobiechem snują spiskową teorię, która ich zdaniem wyjaśnia, jak doszło do tej przegranej. Czy to tylko rozgoryczenie, czy może odkryją coś, co zmieni bieg wydarzeń?
Zobacz więcej na temat:  TEATR W Jezioranach Katarzyna Ciesielska-Ławrynowicz Kinga Ilgner Henryk Talar Michał Podsiadło Janusz Nowicki Piotr Bajtlik

Co nowego u Matysiaków? Odcinek 3569

Gienek pogrąża się w refleksjach - coś go wyraźnie trapi. Tymczasem u Doroty panuje zupełnie inna atmosfera: zaprosiła koleżanki z pracy, by wspólnie omówić wyzwania i plany związane z nowym rokiem szkolnym. Wśród rozmów i śmiechów nikt nie spodziewa się, że sytuacja zaraz się zmieni. Kominek niespodziewanie prosi Gienka o spotkanie. Napięcie rośnie, a nerwowa atmosfera zaczyna zagęszczać powietrze... Co się wydarzy?
Zobacz więcej na temat:  TEATR Matysiakowie Rafał Wojasiński Waldemar Modestowicz Maciej Kubera Teresa Skoczylas Ewa Kania Leon Charewicz Agnieszka Migalska Aleksandra Rojewska Włodzimierz Press

"Zielony Gil". Słuchowisko Tirso de Molina w tłumaczeniu Juliana Tuwima, w adaptacji i reżyserii Tadeusza Kabicza

Intryga, przebrania i miłosne pomyłki – to wszystko czeka na widzów w klasycznej komedii Tirso de Moliny, którą Julian Tuwim przełożył na współczesny język z prawdziwym mistrzostwem. Doña Diana, zdradzona przez ukochanego, postanawia się zemścić. W męskim przebraniu jako tajemniczy Don Gil przybywa do Madrytu, by wymierzyć sprawiedliwość Martinowi.
Zobacz więcej na temat:  TEATR Tirso de Molina Julian Tuwim Tadeusz Kabicz Agnieszka Szczepańczyk Beata Jankowska Agata Różycka Arkadiusz Brykalski Maria Kłusek Wojciech Wysocki Arkadiusz Janiczek Ignacy Liss słuchowisko

Gustlik i Jańcio Wodnik. Franciszek Pieczka w opowieściach

- Nauczyciel przekonywał mnie, że robię głupstwo, wybierając się na politechnikę. Nie chciałem mu przyznać racji, ale okazało się, że to on ją miał. Po miesiącu studiowania zostawiłem kolegom z akademika na pamiątkę swój indeks i postanowiłem zostać aktorem - opowiadał Franciszek Pieczka w Polskim Radiu w 2018 roku. Dzisiaj przypada trzecia rocznica śmierci tego wybitnego aktora.
Zobacz więcej na temat:  Franciszek Pieczka film polski kino serial HISTORIA

"W Jezioranach" - kolejny dzień z życia Jabłońskich. Odcinek 3335

W urzędzie gminy czuć napięcie. To pierwszy dzień Barbary Rutki jako nowej wójt. Ledwo przekracza próg gabinetu, a już musi zmierzyć się z rzeczywistością. Marian Orda pojawia się, by odebrać swoje rzeczy, a przed Rutką stoją poważne rozmowy z Dorotką, Magdziarzem i Beatą Starzyńską. Nowa wójt staje przed wyzwaniem - od pierwszych minut jej urzędowania wszystko może się wydarzyć. To dzień pełen emocji, decyzji i pierwszych testów dla Barbary Rutki oraz całego urzędu.
Zobacz więcej na temat:  TEATR W Jezioranach Wojciech Chmielewski Katarzyna Dąbrowska Wiktoria Gorodeckaja Michał Podsiadło

Polskie Radio świętuje stulecie - wracamy do mistrzów słuchowisk

W 2025 roku Polskie Radio obchodzi wyjątkowy jubileusz – sto lat obecności na antenie i w sercach słuchaczy. Z tej okazji zapraszamy Państwa w sentymentalną podróż przez dźwięki, emocje i historie zapisane w archiwach Teatru Polskiego Radia. Co miesiąc klasyka radiowa i audycje na antenie Programu 1 z kontekstem twórczym. Na start - "Noce i dnie" Marii Dąbrowskiej.
Zobacz więcej na temat:  TEATR Maria Dąbrowska Zofia Rakowiecka Danuta Nagórna

Co nowego u Matysiaków? Odcinek 3568

Edek Klimczuk ma plan. W kamienicy przy ulicy Dobrej postanawia poruszyć serca sąsiadów. Chce zorganizować koncert charytatywny dla Wasyla, męża Oksany, który ucierpiał w czasie wojny w Ukrainie. Zaczyna od wizyty u Tomka Piekarskiego. Przy okazji oddaje mu zaległą kwotę za wynajem mieszkania, a nawet płaci z góry za kolejny miesiąc. Tomek, zaskoczony i zasobny w gotówkę, uznaje, że to idealny moment, by zrealizować swój tajemniczy plan…
Zobacz więcej na temat:  TEATR Matysiakowie Marta Rebzda Waldemar Modestowicz Maciej Kubera Teresa Skoczylas Marek Siudym emilia krakowska Barbara Zielińska Wacław Szklarski Tomasz Marzecki

Irena Kwiatkowska żadnej roli się nie bała. Była Zagłobą i Papkinem

17 września wspominamy 113. rocznicę urodzin Ireny Kwiatkowskiej, wybitnej aktorki, która przygodę ze sceną zaczęła od roli diabełka w szkolnych jasełkach, a zanim zagrała słynną kobietę pracującą, Hermenegildę Kociubińską czy Pchłę Szachrajkę, była Zagłobą, Papkinem i świerszczem za kominem.
Zobacz więcej na temat:  Irena Kwiatkowska aktorzy aktorstwo kabaret Kabaret Starszych Panów telewizja film polski FILM Jerzy Gruza Konstanty Ildefons Gałczyński Order Uśmiechu Diamentowy Mikrofon rocznica

"W Jezioranach" - kolejny dzień z życia Jabłońskich. Odcinek 3334

W domu Jabłońskich cisza po wyborach, burza w sercach. Wiadomo już, kto został nowym wójtem. Emocje opadły, dzień wydaje się spokojny. Ale za zamkniętymi drzwiami każdy mierzy się z własnym światem. Karol próbuje znaleźć wspólny język z ojcem i Pauliną. Adam i Renata zmagają się z napięciem, które narasta od dawna. A Timofiej, choć pozornie spokojny, nosi w sobie niepokój, który trudno wyrazić słowami. W domu Jabłońskich nie ma spektakularnych zwrotów akcji, ale są emocje, które potrafią zmienić wszystko.
Zobacz więcej na temat:  TEATR W Jezioranach Marek Ławrynowicz Elżbieta Gaertner Danuta Stenka Cezary Kwieciński Rafał Zawierucha