Polskie Radio
Section05
toczeń

Międzynarodowy Dzień pamięci zmarłych na AIDS - "7 tygodni nadziei"

Samotny inżynier bierze z ulicy 20-letniego bezdomnego, który okazał się chłopcem wybitnie zdolnym, wrażliwym , ale już o skomplikowanym życiorysie. . Po 7 tygodniach wspólnego mieszkania w warunkach zbliżonych do rodzinnych - Krzysztof ucieka i ... popełnia samobójstwo. Z pamiętników i wierszy pozostawionych inzynier dowiaduje się, że jego podopieczny był narkomanem i nosicielem wirusa HIV, wszedł w konflikt z prawem. Chłopak, przez cały czas toczył samotną walkę z nałogiem. Marzył o innym życiu. Przegrał. Inżynier, który pokochał go jak syna nie może się otrząsnąć z tej śmierci. Ma poczucie winy, że za mało dla niego zrobił.
Zobacz więcej na temat:  AIDS HIV Janina Jankowska mieszkanie toczeń

"Łzy sołtysa"

Panoramiczny, wieloelementowy reportaż z gminy Sarnaki ukazujący jej mieszkańców w przede dniu wejścia do Unii Europejskiej. Okazuje się, że w małej gminie o ubogich glebach zdawałoby się żadnych możliwościach, zagubionej w lasach tuż przy granicy białoruskiej - toczy się życie barwne. , ciekawe, pełne nowych pomysłów na lepszą przyszłość. "Łzy sołtysa" to nazwa kabaretu działającego przy sarnackim Gminnym Ośrodku Kultury, a piosenki i teksty programu humorystycznie komentują rzeczywistość. Reportaż otrzymał wyróżnienie w ostatnim konkursie SDP.
Zobacz więcej na temat:  Łzy toczeń Unia Europejska

"Ratujcie Buźkę"

Polacy mieszkający w różnych krajach świata niemal codziennie spotykają się...w internecie w.... "Polskim Podwórku" czyli jednej w liście dyskusyjnej w języku polskim . W tym wirtualnym miejscu rodzą się realne przyjaźnie. Historia organizowania pomocy Polce uwięzionej w Dżakarcie w czasie zamieszek w Indonezji toczy się w przestrzeni internetowej i pokazuje nowe zjawisko budowanie tą drogą wspólnoty i bliskości ludzi. Właśnie poprzez internet łatwiej mobilizujemy się do działania, stać nas na serdeczność, ofiarność i troskę o człowieka, którego nie widzieliśmy na oczy. Jak to się dzieje? O tym opowiada reportaż Małgorzaty Sawickiej z Radia Lublin Audycja ta uzyskała wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Reportażu Radiowego "Polska i Świat 1998".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA internet toczeń Dżakarta Lublin