Nie tylko historia Pokazujemy ciekawe inicjatywy, niebanalnych ludzi i ich pomysły, które dzieją się sto lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości i nawiązują do tamtych czasów. Co dziś oznacza dla młodych Polaków niepodległość? Czy w wolnej Polsce potrafią ją docenić? Odpowiedzi na te pytania w czwórkowych audycjach. Zobacz więcej na temat:
Roman Dmowski "Pojęcie państwa polskiego, któreśmy chcieli na nowo zbudować, musiało wyjść z jednej strony z oceny wartości i sił narodu polskiego, z drugiej – z oceny położenia geograficznego kraju i warunków zewnętrznych, w jakich się to państwo znajdzie." (1925) Zobacz więcej na temat:
Piosenki z historią Norbert Borzym prezentuje polskie piosenki począwszy od współczesności, a skończywszy na utworze z roku 1918. Celem cyklu jest przybliżenie historii polski przez muzykę i jej twórców. Wybór piosenek nie jest przypadkowy - wybrane utwory mają ilustrować historię, nawiązywać do ważnych wydarzeń, oddawać ducha epoki. Zobacz więcej na temat:
Cykl audycji plenerowych Cykl audycji plenerowych i aktywności pozaantenowych (konkursy, zagadki) związanych z miejscami ważnymi dla historii i kultury ostatniego stulecia. Dziennikarze odwiedzą miejsca charakterystyczne dla wydarzeń związanych z odzyskaniem niepodległości, zaproszą do rozmów artystów, przedstawicieli instytucji podtrzymujących tradycje i pamięć o wydarzeniach. Zobacz więcej na temat:
Jędrzej Moraczewski "Kto tych krótkich dni nie przeżył, kto nie szalał z radości w tym czasie, ten nie doznał w swym życiu najwyższej radości. Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało." (1918) Zobacz więcej na temat:
Józef Piłsudski "Krew waszych przodków pisała w dziejach smutne "nie zginęła!". Wy, szczęśliwsi, krwią swą piszecie "żyje!" I zginąć nie może." (1919) Zobacz więcej na temat:
Posłuchaj wybitnych Polskich dzieł W jubileuszowym roku 100-lecia Niepodległości Polski Program 2 Polskiego Radia wraz z Teatrem Polskiego Radia nawiązał współpracę z Teatrem Polskim w Warszawie w ramach cyklu "Polski w Dwójce. Czytamy dramaty stulecia", w którym na antenie Dwójki i na scenie teatru zaprezentowane zostaną najważniejsze polskie dramaty powstałe po 1918 roku. Zobacz więcej na temat:
Ignacy Daszyński "Rozświetla się noc, która panowała nad Polską przez wiek prawie z górą. W takiej chwili biją gorąco serca wszystkich, którzy zwalczali myśl o ugodzie i rezygnacji i zrozumieli, że myśmy od chwili, kiedy zaszumiał nad Polską czerwony znak socjalizmu, podnieśli hasło niepodległej, wolnej Ojczyzny." (1919) Zobacz więcej na temat:
Wincenty Witos "Zbrodni rozbioru państwa polskiego naród polski nigdy nie uznał, a pierwszy sejm polski wskrzeszonej Rzeczpospolitej stwierdza uroczyście, że wszystkie rozbiory Polski były gwałtem, dokonanym przez chciwych i podstępnych wrogów […], który zemścił się krwawo na nich samych i całej Europie." Zobacz więcej na temat:
Od Ignacego Jana Paderewskiego do Artura Zagajewskiego Cykl audycji słowno-muzycznych na 100-lecie uzyskania niepodległości prowadzą Joanna Grotkowska i Marcin Majchrowski z udziałem zaproszonych gości oraz wykorzystaniem zasobów archiwalnych Polskiego Radia. Prezentowane będą sylwetki twórców, instytucje muzyczne, festiwale, dzieła oraz przedstawiane najważniejsze zjawiska i nurty muzyki XX wieku w twórczości kompozytorów polskich. Zobacz więcej na temat:
Ignacy Jan Paderewski "[…] Pragnienia kilku polskich pokoleń częściowo już spełnione. Ojczyzna nasza wolna! […] Nie szukamy zysku, nie pożądamy władzy ani chwały. Pragniemy jeno wolności i siły, dobra i szczęścia Ojczyzny […]" (1919) Zobacz więcej na temat:
Sylwetki muzyków okresu międzywojennego Beata Stylińska i Anna Skulska zapraszają na audycje o muzykach, którzy zaznaczyli swoją obecność w okresie międzywojennym, ale obok działalności artystycznej osiągali niezwykłe sukcesy w innych dziedzinach, włączali się w organizację życia w niepodległej Polsce. Zobacz więcej na temat:
Miejsca, które w historii naszego kraju pełniły ważną rolę Autor Jarosław Jakimczyk i jego gość profesor Jarosław Komorowski prowadzą nas do Nieświeża Radziwiłłów, Obodówki Sobańskich, Leska Krasickich, Białej Cerkwii Branickich. Wśród gości cyklu będą także dziedzice rodowych tradycji. Zobacz więcej na temat:
Postacie związane z odzyskaniem niepodległości Cykl audycji prezentujący sylwetki, zarówno tych, którzy walczyli z bronią w ręku (Józef Montwił-Mirecki, Antoś Petrykiewicz, "najmłodszy obrońca Lwowa") i polityków (Józef Piłsudski, Roman Dmowski), jak i wybitnych intelektualistów, którzy swą postawą przenosili na kolejne pokolenia tradycję niepodległościową. Audycję prowadzą: Dorota Gacek, Wacław Holewiński, Bartosz Panek. Zobacz więcej na temat:
Wojciech Korfanty "Dożyliśmy tej chwili, w której spełniają się ideały ojców naszych, ideały, za które pokolenia całe jęczały w katorgach Sybiru, w więzieniach pruskich i austriackich." (1919) Zobacz więcej na temat:
Wincenty Witos "Bracia Ludowcy! Pękły wiekowe kajdany niewoli, zdjęte zostały łańcuchy, krępujące naród polski przez długie lata, skończyło się pasmo cierpień i katuszy – jesteśmy wolni. Polska stała się państwem niezawisłym – naród polski stał się panem i gospodarzem u siebie. Wrogowie nasi, państwa rozbiorcze, leżą zdruzgotani, czekając na sąd świata." (1918) Zobacz więcej na temat:
Thomas Woodrow Wilson "Powinno być utworzone niepodległe państwo polskie, które winno obejmować ziemie zamieszkałe przez ludność bezsprzecznie polską, mieć zapewniony wolny dostęp do morza, a którego niezawisłość polityczna i gospodarcza oraz całość terytorialna winna być zagwarantowana paktem międzynarodowym." (1917) Zobacz więcej na temat:
Roman Dmowski "Niepodległość nie dlatego mamy, że ktoś powiedział głośno, iż jej chce, jeno dlatego, że byli ludzie zmierzający planowo do jej odzyskania, orientujący się mniej więcej w warunkach do tego niezbędnych i umiejący te warunki dla postawionego sobie celu wyzyskać." (1925) Zobacz więcej na temat: