Polskie Radio
Section05

wyłączenie banerów

Wielki pianista i chopinista Raul Koczalski

W 1948 roku w Poznaniu zmarł wielki pianista i chopinista polski Raul Koczalski. Uczeń m.in. Karola Mikulego (ucznia Chopina), pierwszy koncert dał jako "cudowne dziecko" mając 5 lat. W listopadzie 1892 roku recenzent "Dresdner Zeitung" o jego występie napisał: "Raul Koczalski nie jest wirtuozem, on jest […] geniuszem muzycznym". W swojej karierze zagrał prawie wszystkie dzieła Chopina. Utwór polskiego kompozytora był zresztą ostatnim, jaki zagrał w życiu - przed wykonaniem Ronda C-dur zasłabł, a następnego dnia odszedł na zawsze. (sd)
Zobacz więcej na temat: 

Urodziny Ewy Pobłockiej

Tego dnia w 1957 roku urodziła się w Chełmnie wybitna pianistka i pedagog Ewa Pobłocka, laureatka X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1980). Wychowanka Józefa Śliwińskiego i Jerzego Sulikowskiego w gdańskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej, doskonaliła swe umiejętności m.in. u Marthy Argerich. Jej matką jest słynna śpiewaczka Zofia Janukowicz-Pobłocka. Dokonała kilkudziesięciu nagrań dzieł m.in. Chopina. Była jurorem Konkursów Chopinowskich, występuje, prowadzi klasy fortepianu w Warszawie i Bydgoszczy oraz kursy mistrzowskie. (sd)
Zobacz więcej na temat: 

Gergely Boganyi - The Complete Nocturnes

W wykonaniu węgierskiego wirtuoza nokturny Chopina są muzycznymi obrazami, a kolejne z nich tworzą rodzaj niewidzialnej galerii, którą odwiedzamy z przyjemnością i fascynacją. Bliski kontakt z dźwiękowym obrazem daje samo nagranie. Czy kiedyś mieliście Państwo okazję wślizgnąć się do koncertowego fortepianu w czasie recitalu? Jeśli tak, to usłyszelibyście muzykę tak bliską, tak namacalną jak właśnie na tej płycie. Słychać tu nie tylko Chopina. Słychać także szum mechanizmu pedałowego, delikatne skrzypienie stołka oraz oddech pianisty. Bliżej fortepianu dotrzeć już nie sposób. Oto Chopin dla prawdziwych audiofili! Gergely Boganyi - fortepian. Wydawnictwo: Stockfisch Records 2008 (Maciej Łukasz Gołębiowski)
Zobacz więcej na temat: 

Urodziny Stefanii Allinówny

Tego dnia 1895 roku urodziła się w Łodzi pianistka, kompozytorka i pedagog Stefania Allinówna. Wychowanka Aleksandra Michałowskiego w klasie fortepianu, studiowała muzykę kościelną u Józefa Surzyńskiego oraz kompozycję u Felicjana Szopskiego i Kazimierza Sikorskiego. Następnie w Berlinie profesorami jej byli: Egon Petri (fortepian) i Hugo Leichtentritt (kompozycja). W 1931 roku z Władysławą Markiewiczówną utworzyła duet, który premierowo wykonał Wariacje na temat Paganiniego Lutosławskiego. Jej wychowankami są Wiesław Szlachta, Piotr Paleczny i in. (sd)
Zobacz więcej na temat: 

1857

Joseph Conrad urodził się 3 grudnia jako Józef Teodor Konrad Korzeniowski w Berdyczowie, na terenie obecnej Ukrainy. Jego ojcem był Apollo Korzeniowski, dramatopisarz, tłumacz, działacz niepodległościowy, a matką - Ewa Bobrowska. Oboje zaangażowani w działalność patriotyczną zostali skazani w 1861 roku na zesłanie w głąb Rosji. Lata 1862-1866 rodzina Korzeniowskich spędziła na zesłaniu. W 1865 roku zmarła matka Konrada. Cztery lata później osierocił go ojciec. Opiekę nad chłopcem przejęła babka Teofila Bobrowska, a później wuj Tadeusz Bobrowski. Od 1873 roku Konrad mieszkał w Krakowie, uczył się w prywatnej szkole. Jednak jej nie skończył.
Zobacz więcej na temat: 

1878

W lutym rannego Korzeniowskiego odwiedził wuj Bobrowski. Z nieustalonych ostatecznie faktów wynika, że albo Korzeniowski próbował popełnić samobójstwo, spowodowane depresją, z którą borykał się całe życie, albo ranny był w wyniku tajemniczego pojedynku. W kwietniu tego roku Korzeniowski zaciągnął się jako marynarz na brytyjski parowiec Mavis, który płynął na Morze Czarne. 10 czerwca po raz pierwszy stanął na angielskiej ziemi, w Lowestoft.
Zobacz więcej na temat: