Rozwód - kiedy z życia dziecka znika rodzic Badania przeprowadzone w Centrum Zdrowia Uniwersytetu McGilla dowodzą, że brak jednego z rodziców w życiu dziecka często bardzo źle wpływa na jego rozwój. Monoparenting, czyli samotne wychowywanie nieletniej osoby, zdarza się jednak coraz częściej. W takiej sytuacji dziecko może czuć niepewność, brak wiary we własne możliwości, gniew, frustrację, zniechęcenie, brak równowagi emocjonalnej, czy duży spadek nastroju. Te negatywne uczucia z kolei prowadzą zwykle do agresji lub autoagresji (samookaleczania się), depresji, utrudnionych relacji z rówieśnikami. Warto wiedzieć, jak radzić sobie z dzieckiem w sytuacji, kiedy rozpada się rodzina i co zrobić, kiedy z życia dziecka znika jedno z jego rodziców. Zobacz więcej na temat:
Niskie poczucie własnej wartości Opublikowany przez międzynarodową sieć badawczą HBSC (Health Behaviour in School-age Children) raport pt. “Spotlight on Adolescent Health and well-being”, który powstał we współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia, gromadzi obszerne dane na temat zdrowia fizycznego, relacji społecznych i dobrego samopoczucia psychicznego niemal 230 tysięcy nastoletnich uczniów z ponad 40 krajów Ameryki Północnej i Europy. Dane ujawniają, że zadowolenie z życia u polskich nastolatków drastycznie pogarsza się wraz z wiekiem. Polskie nastolatki bardzo źle postrzegają swój wygląd i zdrowie oraz relacje z rodzicami. Co ważne, młode osoby o niskim poczuciu własnej wartości, często boleśnie doświadczają lęku przed odrzuceniem grupy rówieśniczej. Zobacz więcej na temat:
Cyberflashing W marcu tego roku sąd w Southend skazał na 66 tygodni więzienia Nicolasa Hawkes’a. Tym samym 39-letni mężczyzna stał się pierwszą osobą skazaną w Anglii i Walii za cyberflashing, czyli wysyłanie poprzez komunikatory internetowe niechcianych przez odbiorcę zdjęć natury seksualnej. W trakcie procesu człowiek ten przyznał się do wysłania przez WhatsApp zdjęć intymnej części swojego ciała 15-letniej dziewczynce. "Tak jak ci, którzy w świecie fizycznym dopuszczają się nieprzyzwoitego obnażania się, mogą spodziewać się konsekwencji, tak samo powinni się tego spodziewać ci, którzy popełniają przestępstwa online; chowanie się za ekranem nie chroni przed wymiarem sprawiedliwości" - oświadczyła Hannah von Dadelszen z prokuratury koronnej. Okazuje się, że proceder ten ma również miejsce w naszym kraju i niestety, także dotyczy dzieci. Zobacz więcej na temat:
Samotność Młodzi ludzie są coraz bardziej samotni. Potwierdzają to alarmujące wyniki badań. Z raportu "Nigdy więcej samotności" wynika, że do takiego stanu przyznaje się aż 65 proc. ludzi młodych z tzw. pokolenia Z, w wieku od 13- go do 28 – go roku życia. Okazuje się, że te osoby najbardziej pragną bezpośredniego kontaktu z drugim człowiekiem. Pomimo stałego dostępu do internetu, smartfonów i gier wideo ogromnym wyzwaniem dla młodych, wciąż pozostaje nawiązywanie głębokich emocjonalnych relacji w świecie realnym. Co gorsze, tego tematu ze swoimi rówieśnikami nigdy nie podjęło 44,6 proc. respondentów, a z rodziną bądź innymi bliskimi aż 53,7 proc. Jednocześnie młodzi deklarują brak wsparcia dla innych samotnych osób w swoim otoczeniu, przy czym wielu respondentów chciałoby takie wsparcie zaoferować, ale nie wie jak to zrobić. Zobacz więcej na temat:
Perfekcjonizm Perfekcjonizm to cecha, która często jest pożądana, ponieważ kojarzy się z wytrwałością i pracowitością. Jednak dla perfekcjonisty często bywa przekleństwem, a już zwłaszcza dla młodego człowieka, który ma niewykształcony w pełni system nerwowy i dopiero uczy się tego, czym są mechanizmy obronne. Z tego powodu może być dla naszego dziecka niebezpieczny. Nie jest chorobą, ale bywa źródłem osobistego cierpienia. Jest przyczyną obniżenia samooceny i efektywności działań, negatywnie wpływa na kontakty z innymi ludźmi. Duża potrzeba kontroli, zbyt wygórowane standardy oraz nieelastyczne podejście do sukcesów i niepowodzeń sprawiają, że życie perfekcjonisty wypełnia lęk i ciągłe poczucie bycia niewystarczająco dobrym. Perfekcjonizm przyczynia się do powstawania zaburzeń depresyjnych, lękowych i obsesyjno-kompulsyjnych. Ma to związek z brakiem wiary we własne możliwości, nadmiernym krytycyzmem oraz silną zależnością od aprobaty innych. Zobacz więcej na temat:
Parentyfikacja Dziecko, które przedkłada potrzeby innych ponad swoje własne, zazwyczaj wzbudza w otoczeniu bardzo pozytywne emocje. Kiedy bierze na siebie obowiązki rodziców, kiedy się o nich troszczy, wówczas najczęściej jest także stawiane za wzór do naśladowania innym dzieciom. Jednak rzadko kto zastanawia się nad tym, jaką cenę płaci dziecko za to, że znajduje się w tak toksycznej dla niego sytuacji. Zatem, czym jest parentyfikacja? I w jaki sposób można sobie z nią poradzić? Bezinteresowna, altruistyczna postawa wydaje się jednoznacznie godna uznania. Taki syn czy córka napawa dumą: „Mam pomocne, zgodne dziecko, cóż w tym złego? To chyba dobrze, że nauczyłem je myśleć o innych? Że nie jest egoistą?”. Często – co trudno dostrzec – stoi jednak za tym ogromne cierpienie tego dziecka. Gloryfikuje się osoby skupione na potrzebach innych. Nikt jednak nie pyta, jaką cenę płacą za tę postawę. Schemat samopoświęcenia tworzy się zwykle, gdy któryś z opiekunów jest ciężko chory, cierpi na depresję, jest samotny, nieszczęśliwy lub uzależniony. Aby przeżyć, dziecko jak powietrza potrzebuje zaspokojenia Zobacz więcej na temat:
Żałoba Dzieci nie rozumieją czym jest śmierci. Nie wiedzą, co to znaczy, że ktoś umarł. Bardzo trudno zrozumieć im, że nagle ktoś z ich życia nieodwracalnie znika. Tym bardziej warto wiedzieć w jaki sposób można je w tej trudnej, życiowej sytuacji wspierać. Na pewno potrzebują poczucia bezpieczeństwa, ponieważ zerwanie więzi poprzez śmierć osoby, z którą zdążyły wytworzyć bliską relację, jest dla nich potężnym zaburzeniem bezpiecznej dotąd rzeczywistości. Zobacz więcej na temat:
Brak zaufania do osób dorosłych Poczucie zaufania ma wpływ na poczucie szczęścia. Jeżeli komuś ufasz, zdecydowanie mniej się martwisz, łatwiej podejmujesz decyzje i jesteś spokojniejszy. Zwłaszcza wtedy, kiedy dorastasz i poczucia zaufania potrzebujesz najbardziej. A my dzisiaj właśnie o tym, o czymś tak ważnym w procesie dorastania dziecka, czym jest zaufanie - a zwłaszcza jego brak, do naszego dorosłego świata. Z młodym człowiekiem, jak również z konsultantką telefonu zaufania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, Katarzyną Talachą, rozmawia Katarzyna Stoparczyk. Zobacz więcej na temat:
Русская служба Польского Радио 08-04-2024, 17:00 1. Новости 2. Обзор польской печати. 3. Тема дня: Технология Deepfake и российские операции по дезинформации. 4. Приглашаем в Польшу: Львов и Варшава: очевидные и неочевидные связи. Zobacz więcej na temat:
"Najmrodzki, czyli dawno temu w Gliwicach" Recenzja spektaklu Teatru Miejskiego w Gliwicach - "Najmrodzki, czyli dawno temu w Gliwicach" - to historia króla złodziei, który wymknął się wymiarowi sprawiedliwości - bagatela - 29 razy! Zobacz więcej na temat:
Українська служба Польського радіо 08-04-2024, 19:00 Українська служба Польського радіо 08-04-2024, 19:00 Zobacz więcej na temat:
REDAKCJA POLSKA Aktualności 8 kwietnia godz. 17:30 W dzisiejszej audycji podsumowaliśmy pierwszą turę wyborów samorządowych. Mówiliśmy również o wzrastającej międzynarodowej presji na Izrael w związku z atakiem na konwój humanitarny, w którym zginęło 7 obcokrajowców, w tym Polak, a także o Gotlandii - bałtyckiej wyspie o strategicznym znaczeniu dla naszego regionu, którą coraz bardziej militaryzuje Szwecja. Naszym dzisiejszym gościem była dr Agnieszka Mikołajczyk-Bareła z Politechniki Gdańskiej, członkini zespołu doradczego "PL/AI Sztuczna inteligencja dla Polski", działającego przy Ministerstwie Cyfryzacji. Zobacz więcej na temat:
Русская служба Польского Радио 08-04-2024, 15:00 1. Новости 2. Обзор польской печати. 3. Тема дня: Польский спортсмен в Бельгии Влодзимеж Любаньский. 4. Мир как на ладони: Ситуация в секторе Газа. Zobacz więcej na temat:
Minister spraw zagranicznych Maurycy Zamoyski atakowany przez przeciwników, głównie ludowców 100 lat temu, 8 kwietnia 1924 roku prasa zaatakowała ministra spraw zagranicznych Maurycego Zamoyskiego... Zobacz więcej na temat: niepodległość
Mery Spolsky X Ula Kaczyńska Mery Spolsky rusza w EROTIK ERA TOUR II. Ze swoim powiększonym o perkusję składem - zagra promujące "Erotik Era" single oraz uwielbiane przez Ludzi Spolsky hity z poprzednich albumów "Miło było Pana poznać" i "Dekalog Spolsky". W rozmowie z Ulą Kaczyńską artystka opowiada o swoim stosunku do ciałopozytywności, inspiracji "Monologami waginy" Eve Ensler, współpracy z producentem No Echoes oraz koncercie w studiu Czwórki. Zobacz więcej na temat:
Atak na konwój humanitarny w Gazie. Ujawniamy kulisy tragedii [PODCAST] Zobacz więcej na temat: serwisy specjalne
Europejskie Menu 8.04.2024 Peter Pellegrini został prezydentem Słowacji zdobywając w drugiej turze głosowania ponad 53 procent głosów. Przed wyborami Pellegrini deklarował, że Słowacja pozostanie silnym członkiem Unii Europejskiej i NATO. Jest jednak przeciwny wojnie w Ukrainie i tak jak premier Robert Fico nie chce dostarczać Kijowowi broni. Przygotowali: M. Skajewska, K. Grzesiowski, A. Makara. Zobacz więcej na temat: