Polskie Radio
Section05

wyłączenie banerów

Odcinek 1 Dzieła utracone

Dzieła utracone, dzieła odzyskane. Wśród wielu polskich strat II wojny światowej wciąż poszukuje się zaginionych dzieł sztuki, które mogą znajdować się w kraju lub poza jego granicami. Ich historie niosą ze sobą losy właścicieli, kolekcji czy miejsc, z którymi były związane. Niewyjaśnione tajemnice, sposoby poszukiwań i odzyskiwania cennych zabytków wciąż rozpalają wyobraźnię historyków sztuki czy kolekcjonerów. Obrazy, rzeźby czy manuskrypty uznane za spalone lub zaginione nieoczekiwanie mogą pojawić się na aukcjach i tym samym wrócić do rodzimych kolekcji, a praca nad odtwarzaniem dziedzictwa naukowego i historycznego nieustannie trwa.
Zobacz więcej na temat: 

"Spełnione marzenie" - reportaż Antoniego Rokickiego o muzycznych marzeniach Kasi Dereń

Kiedy śpiewała podczas szkolnych akademii, ludzie przechodzący obok szkoły zatrzymywali się na ulicy i słuchali jej zjawiskowego głosu. Kasia Dereń od dwudziestu lat idzie krętą, muzyczną drogą. Myśl o tym, by wydać debiutancką płytę, pojawiła się w jej głowie blisko dziesięć lat temu. Tyle czasu potrzebowała, aby zakończyć pracę nad autorskimi utworami i znaleźć pieniądze na wydanie albumu "Moje historie". 
Zobacz więcej na temat: 

Na tarasie życia - odcinek 9.

W ramach cyklu „Na tarasie życia” kontynuujemy temat szlaku bojowego I-ej Dywizji Pancernej gen. Maczka. Temat został zasygnalizowany przez gościa poprzednich odcinków cyklu panią Annę Maciejowską Chmielowską, córkę podpułkownika Jana Maciejowskiego - poległego pod Falaise. Zaprosiliśmy dra Krzysztofa Jabłonkę, historyka, nauczyciela i wykładowcę szczególnie interesującego się tematyką znaczących dla naszego kraju bitew. Dr Jabłonka jest autorem obszernej pracy na ten temat. Zapraszają Anna Falkiewicz i Krzysztof Kaczmarczyk.
Zobacz więcej na temat: 

Poradnik językowy - ciąg dalszy. Nowe zwyczaje żywieniowe a język

Rozmowy Małgorzaty Tułowieckiej i dr Agaty Hąci o języku polskim. Rozwiązujemy zagadki językowe, rozwiewamy wątpliwości słuchaczy, objaśniamy, jak się mówi i pisze poprawnie - i dlaczego. Zastanawiamy się nad tym, skąd się biorą słowa, jak się zmienia polszczyzna i czy należy się tym niepokoić - czy wręcz przeciwnie. Dziś o nowych słowach, związanych z nowymi zwyczajami żywieniowymi.
Zobacz więcej na temat: 

[#22] Gra o tron w Arabii Saudyjskiej

Saudyjski książę Mohammed bin Salman jest gwiazdą wśród polityków na Bliskim Wschodzie. Choć ma dopiero 36 lat i jest "zaledwie" następcą tronu, to on tak naprawdę rządzi najpotężniejszym mocarstwem w regionie. W mediach książę MBS przedstawiany jest jako reformator, który zmienia skostniałe i radykalnie konserwatywne królestwo. Ale niewiele osób wie, w jaki sposób Mohammed bin Salman wywalczył sobie tak wielkie wpływy i jak bardzo jest chciwym na władzę człowiekiem. W nowym odcinku podkastu "Świat" o skrzętnie skrywanych przez Arabię Saudyjską kulisach gry o tron opowiada Justin Scheck, dziennikarz Wall Street Journal i współautor wydanej właśnie w Polsce książki "Ropa i krew”. ++++++++++++++ Muzyka: Aaron Kenny - “Desert Caravan”, SefChol - “Dangerous Toys”, Doug Maxwell - “Oud Dance", JR Tundra - “Shesh Pesh", Twin Musicom - “Arabian Bazaar”
Zobacz więcej na temat: 

Żyjemy w Europie 24.11.2021

Kraje Unii Europejskiej zmagają się z problemami dotyczącymi braków zaopatrzenia w mikrochipy, szczególnie dotknęło to branży motoryzacyjnej. Postęp technologiczny i postępująca cyfryzacja wymogły coraz szersze zastosowanie nowoczesnych półprzewodników, coraz częściej są to mikrochipy, stosowane nie tylko w komputerach. Chociaż są projektowane w USA oraz w Unii Europejskiej, ich produkcja jest zlecana kilku fabrykom, z których zdecydowana większość znajduje się w Azji. Brak zdolności produkcyjnych Europy sprawia, że jest ona bardzo podatna na niedobory. I to właśnie dzieje się teraz: brak chipów wpływa na łańcuchy dostaw na całym świecie, spowalniając produkcję wszystkiego, od smartfonów po sprzęt AGD i systemy wspomagające kierowców. Komisja Europejska zgłosiła propozycję stworzenie ustawy, która pozwoli na zbudowanie europejskiego "ekosystemu" produkcji chipów. Jest to nie tylko kwestia konkurencyjności Unii Europejskiej, lecz również jej suwerenności technologicznej. Autorzy: Monika Suszek, Elżbieta Korczyńska-Jordan, Dariusz Pieróg.
Zobacz więcej na temat: 

Guzik od czapki

24 listopada 1830 r. Chopin, pisząc z Wiednia do jednego z najserdeczniejszych swych przyjaciół, Jasia Matuszyńskiego, przestrzegał go: „Czy Ci co deszcz nie szkodził? Przeczuwam, żeś odchorował. Na miłość boską, nie brawuj, bośmy z jednej glinki, a wiesz, ile razy się ja już rozłaził”. Fryderyk nie znał dokładnie adresu przyjaciela, toteż wysłał ten list do rodziny w Warszawie, prosząc swe siostry o dostarczenie go adresatowi bez naruszania pieczęci: „Prosi się o nienaruszanie herbu”. Kompozytor zawsze niecierpliwie oczekiwał wiadomości od Jasia, irytując się, gdy zbyt długo nie otrzymywał jej: „Eskulapie, jeżeliś nie pisał listu do mnie, to niech cię diabli porwą, niechaj Radom piorun trzaśnie, niech ci się guzik od czapki urwie!” W Paryżu przez blisko dwa lata przyjaciele mieszkali razem. Matuszyński, posiadający już wtedy stopień doktora medycyny i chirurgii, wykładający w Ècole de Médicine, był „nadwornym” lekarzem Chopina. (md)
Zobacz więcej na temat: 

"Biznes dla wybranych" - reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego o oszustwie międzynarodowym Joanny S. i jej syna

Reportaż o oszustwie międzynarodowym autorstwa Polki ze szwedzkim paszportem - Joanny S. i jej syna. To zdaniem szwedzkiego syndyka wyłudzenie o wartości aż trzykrotnie większej niż szacuje prokuratura w Polsce, która ocenia szkody na ok 300 mln zł. Reportaż oparty na wywiadach z poszkodowanymi w tej międzynarodowej aferze - głównie Polakami. Kupowali oni najczęściej tzw. czasowe prawo do posiadania rzeźby, zwabieni obietnicą wysokiego zysku od inwestycji. Oszukano przedsiębiorców, polityków, artystów i zwykłych obywateli. Niektórzy stracili własne  domy czy kredyty hipoteczne zaciągnięte pod ich budowę. Audycja pokaże też stosunek opieszałość śledczych i służb specjalnych w ścigania autorów tego biznesu oraz traktowanie mediów usiłujących wyjaśnić kulisy tego oszustwa. Joanna S. i jej syn - autorzy biznesu na rzeźbie zostali zatrzymani po ok. trzech latach poszukiwań listem gończym. Czy to zatrzymanie miało związek z nasilonym zainteresowaniem mediów oszustwem, którego autorów nie potrafili odnaleźć śledczy od kilku lat?
Zobacz więcej na temat: 

Mogiła

Ostatnie kilka dni spędziliśmy, obchodząc święta poświęcone zmarłym. Z tej okazji wspominaliśmy nie tylko swoich bliskich, lecz także dawne tradycje pogrzebowe. Dziś w kolejnym odcinku Źródłosłowu jeszcze raz pochylamy się nad grobami, a raczej nad mogiłami - różne znaczenia tego słowa przybliży nam językoznawca, kulturoznawca, folklorysta, prof. Jan Adamowski.
Zobacz więcej na temat:  Aleksandra Tykarska kultura ludowa tradycja znaczenie wyrazów język polski język ojczysty antropologia