Polskie Radio
Section05
Kościół katolicki

Inny mesjasz w Nowym Testamencie. Kim był Barabasz?

Cztery Ewangelie różnią się w opisach ostatnich godzin życia Jezusa, ale wśród wątków, które powtarzają się w każdej z nich, znajduje się historia prawa łaski Piłata i postawienia przed ludem wyboru między Nazarejczykiem i Barabaszem. Choć postać ta brała udział w wydarzeniach, które stały się kamieniem węgielnym nowej wiary, nie wiemy o niej wiele. Nawet tego, czy rzeczywiście istniała.
Zobacz więcej na temat:  ewangelia Biblia Jerozolimia Wielkanoc HISTORIA religia Kościół katolicki chrześcijaństwo Jezus Chrystus

Ks. Kobyliński o Świętach na Zachodzie: czas ferii

- W świecie zachodnim mamy społeczeństwo postchrześcijańskie - dla większości mieszkańców Święta Wielkanocne to czas ferii, urlopów, różnego rodzaju eksperymentów kulinarnych czy wypoczynku - mówił w Programie 1 Polskiego Radia ks. prof. Andrzej Kobyliński, etyk i filozof z UKSW. Dodał, że w związku z wysypem chorób nowotworowych czy wojną w Ukrainie doświadczamy małości naszego życia, jednakże należy poszukiwać nadziei. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wielki Piątek Wielki Post Wielkanoc religia chrześcijaństwo Kościół Kościół katolicki Wielki Tydzień Grzegorz Osiecki Jezus Chrystus

Na Ukrainie spodziewają się Świąt Wielkiej nocy pod rosyjskim ostrzałem

Katolicy i chrześcijanie zachodnich obrządków mieszkający na Ukrainie przygotowują się do Świąt Wielkanocnych. - Zapewne będą nam towarzyszyły ataki rakiet i dronów, wystrzeliwanych przez rosyjskich terrorystów - stwierdził w rozmowie z Polskim Radiem przełożony kijowskiej wspólnoty pallotynów ksiądz Waldemar Pawelec.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Ukraina Wielkanoc kościół prawosławny Kościół katolicki wiara

Hanna Malewska. Opowieści o Grekach, budowaniu katedry i końcu świata

– Nie interesowała ją historia kronikarska w stylu Kraszewskiego. Była również antysienkiewiczowska – opowiadał w Polskim Radiu literaturoznawca Jan Pieszczachowicz o twórczości Hanny Malewskiej. 27 marca wspominamy 41. rocznicę śmierci tej cenionej pisarki, uczestniczki Powstania Warszawskiego, wieloletniej redaktorki miesięcznika "Znak".
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo literatura książki Warszawa Kraków Powstanie Warszawskie Kościół katolicki

Represje wobec chrześcijan w Nikaragui. Święta bez procesji

Kościół katolicki w Nikaragui już drugi rok z rzędu rozpoczął w niedzielę obchody Wielkiego Tygodnia bez tradycyjnych procesji ulicznych, zakazanych przez prezydenta Daniela Ortegę, dyktatora środkowoamerykańskiego kraju o długiej katolickiej tradycji. Procesja z okazji Niedzieli Palmowej, inaugurująca Wielki Tydzień, odbyła się w bocznej nawie Katedry Metropolitalnej w stolicy kraju, Managui.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki Wielkanoc święta chrześcijaństwo ŚWIAT Ameryka

"Dzień triumfu i radości". Niedziela Palmowa na świecie

Kościół katolicki obchodzi dziś Niedzielę Palmową, zwaną inaczej Niedzielą Męki Pańskiej. Rozpoczyna ona najważniejszy okres w roku liturgicznym, czyli Wielki Tydzień, który ma przygotować do Wielkanocy. Święto Niedzieli Palmowej zostało ustanowione na pamiątkę uroczystego wjazdu Jezusa Chrystusa do Jerozolimy. Na całym świecie obchody tego dnia są bardzo barwne i radosne.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo wiara Kościół aktualności katolickie Niedziela Palmowa ŚWIAT Kościół katolicki Wielkanoc

Dziś Niedziela Palmowa. "Symbol nadziei"

Kościół katolicki obchodzi dziś Niedzielę Palmową zwaną inaczej "Niedzielą Męki Pańskiej". Rozpoczyna ona najważniejszy okres w roku liturgicznym, czyli Wielki Tydzień. W czasie liturgii wspominany jest uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy, poprzedzający jego mękę i śmierć i zmartwychwstanie. Mieszkańcy Jerozolimy witali Go triumfalnie jako króla i wyzwoliciela, przypomniał ksiądz infułat Jan Sikorski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wielkanoc Niedziela Palmowa społeczeństwo Kościół katolicki aktualności katolickie

Początek Wielkiego Tygodnia. Obchodzimy Niedzielę Palmową

Kościół katolicki obchodzi dziś Niedzielę Palmową zwaną inaczej "Niedzielą Męki Pańskiej". Rozpoczyna ona najważniejszy okres w roku liturgicznym, czyli Wielki Tydzień. W czasie liturgii wspominany jest uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy, poprzedzający jego mękę i śmierć i Zmartwychwstanie. Mieszkańcy Jerozolimy witali Go triumfalnie jako króla i wyzwoliciela, przypomniał ksiądz infułat Jan Sikorski.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki Niedziela Palmowa Wielki Post Wielkanoc wiara Jezus Chrystus POLSKA społeczeństwo

Zachodniopomorskie. Średniowieczna bulla papieska znaleziona w okolicy Wysokiej Kamieńskiej

Fragment ołowianej bulli papieskiej z czasów średniowiecza odkryto w pobliżu Wysokiej Kamieńskiej – poinformował we wtorek (19.03) dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej Grzegorz Kurka. To trzecia bulla, która w ostatnich latach trafiła do muzeum, a druga w ciągu roku!
Zobacz więcej na temat:  papież odkrycia i ciekawostki średniowiecze Kamień Pomorski zachodniopomorskie chrześcijaństwo Kościół katolicki

"Życie z duszą czy bez". Czas przełomu - dyskusja o kondycji współczesnego Kościoła

Czy jesteśmy świadkami przełomowej epoki w dziejach Kościoła katolickiego? To pytanie zadaje wiele osób obserwujących procesy toczące się w Kościele, szczególnie wtedy, kiedy Stolica Apostolska podejmuje kontrowersyjne decyzje. O pontyfikacie papieża Franciszka Filip Memches rozmawiał z Pawłem Chmielewskim, autorem książki "Pontyfikat kryzysu".
Zobacz więcej na temat:  Filip Memches Kościół katolicki papież Franciszek Paweł Chmielewski Benedykt XVI

PR24 Czaczkowska: kard. Wyszyński toczył spór o wiarę i Boga

Kardynał Stefan Wyszyński był zawsze krok do przodu, przewidywał procesy, jakie mogą zachodzić, w związku z tym nie bał się rozmawiać z komunistyczną władzą - powiedziała w Polskim Radiu 24 historyk Ewa Czaczkowska. - Prymas nie toczył z komunistami sporu o charakterze ekonomiczno-społecznym, tylko spór ideologiczny, spór o wiarę, o obecność Boga - wskazała.
Zobacz więcej na temat:  Stefan Wyszyński Robert Tekieli POLSKA społeczeństwo Kościół katolicki Kościół