Polskie Radio
Section05
Leonardo da Vinci

"Zakup kolekcji Czartoryskich był zgodny z prawem"

Posłowie Platformy Obywatelskiej zapowiedzieli złożenie zawiadomienia do prokuratury ws. zakupu kolekcji obrazów należącej do Fundacji Książąt Czartoryskich. - To bulwersujące odpowiada wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. W Polskim Radiu 24 rozmowy z Pauliną Florjanowicz z Departamentu Dziedzictwa Kulturowego w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz historyk sztuki dr Magdaleną Ogórek.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Platforma Obywatelska Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński Magdalena Ogórek Leonardo da Vinci dzieła sztuki

Łódź: otwarto Centrum Nauki i Techniki. "Miejsce wyjątkowe"

Interaktywna wystawa „Leonardo da Vinci - energia umysłu” w EC1 w Łodzi prezentuje maszyny zaprojektowane przez włoskiego artystę. Z kolei na wystawie „Od marzeń o lataniu do fabryki snów. Polscy Leonardowie” można m.in. obejrzeć zrekonstruowany biopleograf - aparat kinematograficzny skonstruowany w 1898 roku przez polskiego wynalazcę Kazimierza Prószyńskiego. O wystawach mówili w audycji trendy Kultury Michał Kędzierski z EC1 Łódź — Miasto Kultury oraz dyrektor Narodowego Centrum Kultury Filmowej w EC1  Rafał Syska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Łódź Leonardo da Vinci edukacja wystawa Joanna Sławińska

Burzliwe losy obrazu "Dama z Gronostajem"

„Dama z gronostajem" to jeden z najpiękniejszych portretów na świecie, najważniejszy i najcenniejszy obraz w polskich zbiorach. Jest jednym z zaledwie kilkunastu namalowanych przez Leonarda da Vinci obrazów. Od 19 maja prezentowany jest w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie. O losach obrazu w audycji Utracone, Odzyskane mówił Marek Kozubal z Rzeczpospolitej.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Ogórek malarstwo Leonardo da Vinci II wojna światowa Hans Frank

Kolekcja Czartoryskich. Jakie skarby kryje?

- Księżna Izabela z Flemingów Czartoryska była świetnie wykształcona językowo i literacko. Połączenie tego z jej niespożytą energią powodowało, że to, co pragnęła umieścić w Świątyni Sybilli bądź w Domu Gotyckim, potrafiła wydobyć niemalże spod ziemi, pokonując opór władz, ustrojów, zaborców - podkreśla Justyna Guze, historyk sztuki, kustosz Muzeum Narodowego w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  muzeum dzieła sztuki malarstwo rzeźba Leonardo da Vinci Michał Montowski SZTUKA KULTURA