Polskie Radio
Section05
NKWD

Józef Czapski: to był szok, oni wszyscy zostali zabici

- Zupełnie nie wyobrażałem sobie tego, żeby ci wszyscy ludzie mieli zostać zlikwidowani. Nikt w to nie wierzył, poza Andersem, który był przekonany, że to wszystko jest możliwe – mówił Józef Czapski, który z rozkazu gen. Władysława Andersa szukał zaginionych polskich oficerów na terenie sowieckiej Rosji.
Zobacz więcej na temat:  zbrodnia katyńska NKWD Katyń Józef Czapski Józef Stalin Władysław Anders HISTORIA Katyń 2022

"Kłamstwo jest elementem polityki Rosji". Kasprzyk w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Dziś przypada rocznica opublikowania przez Niemcy w 1943 roku oficjalnej informacji o odkryciu w Katyniu masowych grobów polskich oficerów zamordowanych przez bolszewików. W Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, najwyżsi przedstawiciel władz państwa uczczą Polaków zamordowanych z rozkazu Stalina wiosną 1940 roku.  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA zbrodnia katyńska Katyń historia Polski NKWD Rosja Niemcy

Nowe dokumenty dotyczące Armii Krajowej trafiły do Archiwum Akt Nowych

W osiemdziesiątą rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową w warszawskiej siedzibie Archiwum Akt Nowych, zaprezentowano przekazane do AAN nowe zbiory mjr. Witolda Kitkiewicza "Mariana", dowódcy Radzymińskiego Obwodu Armii Krajowej "Rajski Ptak".
Zobacz więcej na temat:  Armia Krajowa II wojna światowa Niemcy nazizm Polskie Państwo Podziemne Lwów Radzymin ZSRR NKWD Armia Czerwona zbrodnie sowieckie zbrodnie wojenne

Losy Polaków deportowanych w głąb ZSRR [POSŁUCHAJ]

10 lutego 1940 roku Sowieci rozpoczęli wywózkę obywateli II Rzeczypospolitej mieszkających na Kresach Wschodnich. Jak obliczają historycy Instytutu Pamięci Narodowej w latach 1940–1941, w trakcie czterech fal deportacji, wywieziono w głąb Rosji około 800 tysięcy osób. Część z nich zmarła z głodu, wycieńczenia i z powodu chorób, inni, tułając się po świecie, nigdy już nie wrócili do Polski. Reportaż Macieja Jastrzębskiego opowiada o losach Marii Kleczewskiej. 
Zobacz więcej na temat:  Maciej Jastrzębski deportacje II wojna światowa Lwów Syberia wywózka sowieckie obozy pracy Kresy ZSRR NKWD reportaż Trójka społeczeństwo

"Dzieci Syberii": dramatyczna historia najmłodszych zesłańców

10 lutego 1940 roku, wraz z pierwszą deportacją na wschód Polaków z Kresów Wschodnich, rozpoczęła się także gehenna najmłodszych obywateli Rzeczpospolitej. Kilkuletnie dzieci trafiały na Syberię, w miejsce, które od wieków było symbolem katorgi, męczeństwa i śmierci dla Polaków. Temu poświęcony jest cykl sześciu kilkunastominutowych filmów pt. "Dzieci Syberii".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA historia Polski Kresy FILM serial wywózka Syberia NKWD sowieckie obozy pracy Piotr Łodej Trójka

Historyk: na wyzwolenie Warszawa czekała w sierpniu 1944

17 stycznia 1945 roku do zrujnowanej Warszawy wkroczyli żołnierze 1 Armii Wojska Polskiego. - W styczniu 1945 roku to było wejście do ruin miasta, a na wyzwolenie to Warszawa czekała w sierpniu i wrześniu 1944 roku – komentował historyk dr Andrzej Chmielarz. – Niestety, wtedy mieszkańcy miasta nie zostali wyzwoleni. Wyzwolono gruzy pół roku później.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Armia Czerwona Powstanie Warszawskie NKWD Warszawa HISTORIA

Moskiewski sąd odrzucił skargę w sprawie demontażu tablic katyńskich

Moskiewski sąd kasacyjny odrzucił skargę stowarzyszenia "Memoriał" w sprawie demontażu tablic katyńskich - poinformował Polskie Radio adwokat Władimir Triegubow. Prawnik poinformował, że w trakcie procesu sąd pozbawił go prawa do repliki. Według Władimira Triegubowa, stowarzyszenie "Memoriał" będzie mogło odwołać się od orzeczenia kasacyjnego do Sądu Najwyższego i do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Decyzja w tej sprawie nie została jeszcze podjęta.
Zobacz więcej na temat:  Moskwa NKWD

Upamiętnienie ofiar sowieckiego terroru w Rosji. Akcja "przywracanie imion" z udziałem ambasadora RP

Rosjanie będą dziś wspominać ofiary sowieckiego terroru. Akcję pod hasłem "przywracanie imion" zorganizowało Stowarzyszenie "Memoriał". W związku z pandemią przedsięwzięcie będzie odbywało się przy wykorzystaniu internetu. Hołd Polakom - ofiarom stalinowskich zbrodni odda dziś również ambasador RP w Moskwie Krzysztof Krajewski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja Moskwa HISTORIA stalinizm represje Józef Stalin NKWD KGB ZSRR Armia Krajowa Leopold Okulicki Polskie Państwo Podziemne zbrodnie sowieckie