Polskie Radio
Section05
Stefan Wyszyński

45. rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża. "Wielkie nadzieje wzbudzał już sam wybór Polaka na papieża"

Mija 45 lat, odkąd w Rzymie kolegium kardynalskie wybrało metropolitę krakowskiego kardynała Karola Wojtyłę na papieża Kościoła katolickiego. Przyjął on imię Jan Paweł II. Duchowe przesłanie papieża, dyplomatyczne działania odegrały kluczową rolę w upadku komunizmu w Polsce i Europie. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Paweł Lekki Instytut Pamięci Narodowej Stefan Wyszyński II wojna światowa Jan Paweł II rocznica Ronald Reagan

Sanktuarium kard. Stefana Wyszyńskiego. Reportaż "Bachledówka Prymasa" [POSŁUCHAJ]

Bachledówka to wzniesienie o wysokości 947 m n.p.m. na Pogórzu Gubałowskim między wsiami Czerwiennem a Ratułowem. Stąd rozciągają się przepiękne widoki na Tatry, Gorce i Beskid. Na Bachledówce znajduje się klasztor paulinów i sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej. Przez wiele lat to miejsce odwiedzał kard. Stefan Wyszyński. Dla upamiętnienia tych wydarzeń paulini budują Dom Pamięci Prymasa Tysiąclecia.
Zobacz więcej na temat:  Monika Chrobak reportaż Stefan Wyszyński reportaż w Jedynce

PR24 Kardynał Wyszyński - kapelan w Powstaniu Warszawskim. "Niósł pomoc nie tylko duchową"

Nie każdy wie, że kardynał Stefan Wyszyński oprócz odgrywania roli pasterza Kościoła katolickiego w czasach Polski Ludowej, był także kapelanem w okresie Powstania Warszawskiego, gdzie działał pod pseudonimem Radwan III. O szczegółach jego posługi opowiedział na antenie Polskiego Radia 24 Piotr Dmitrowicz, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo Powstanie Warszawskie historia Polski Stefan Wyszyński

"Dwa spojrzenia". Działalność Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie jest państwową instytucją kultury współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz archidiecezję warszawską. O placówki mówili w Polskim Radiu 24 dr Justyna Chrabka, teolog, kierownik działu wydawniczo-naukowego muzeum oraz Ireneusz Salamonowski, kulturoznawca, pedagog.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Rafał Porzeziński Jan Paweł II Stefan Wyszyński

PR24 Wyszyński, Wojtyła, Popiełuszko i Blachnicki. Prof. Skibiński: bez nich historia Polski potoczyłaby się inaczej

Cztery wyjątkowe postacie, czterech kapłanów, trzech już wyniesionych na ołtarze, jeden oczekujący na beatyfikację. Prymas Stefan Wyszyński, papież Jan Paweł II czyli Karol Wojtyła, ks. Jerzy Popiełuszko i ks. Franciszek Blachnicki wywarli niebywały wpływ na historię Polski okresu PRL. W Polskim Radiu 24 mówił o tym prof. Paweł Skibiński, historyk.
Zobacz więcej na temat:  PRL HISTORIA Robert Tekieli Kościół Stefan Wyszyński Karol Wojtyła Jerzy Popiełuszko Franciszek Blachnicki

Pielgrzymka Jana Pawła II do Polski w 1997 roku. Wizyta w Zakopanem

Jan Paweł II odwiedzał góry, jako kleryk, ksiądz, kardynał ale także jako papież. Latem wędrował z młodzieżą, odwiedzał parafie i schroniska, zimą z pasją uprawiał narciarstwo. Jan Paweł II w czasie swojego pontyfikatu odwiedził Tatry kilkukrotnie. Pielgrzymką, która zapisała się w historii Tatr w sposób szczególny, była ta, która odbyła się w czerwcu 1997 r. O wydarzeniach tamtych dni rozmawiali w Polskim Radiu 24 ks. infułat Stanisław Olszówka, Ksiądz Kanonik Lesław Mirek.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II Stefan Wyszyński Kościół

Polacy żegnają Prymasa Tysiąclecia. Pogrzeb Stefana Wyszyńskiego

– Hołd składany prymasowi Polski wykracza daleko poza ramy tego, jaki należny jest księciu Kościoła. Wszyscy oddają dzisiaj pełną sprawiedliwość jego wielkości jako duchowego przywódcy narodu – relacjonował Tadeusz Sznuk na antenie Polskiego Radia w dniu pogrzebu Prymasa Tysiąclecia, 31 maja 1981 roku.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Stefan Wyszyński Kościół katolicki Karol Wojtyła komunizm Lech Wałęsa Solidarność

Ks. prof. Waldemar Chrostowski o znaczeniu dorobku Jana Pawła II i kardynała Wyszyńskiego

- Kardynał Wyszyński i Jan Paweł II sprzeciwiali się ideologiom i demagogii, którą rozmaite ideologie ze sobą niosą. Wtedy była to ideologia komunistyczna, dzisiaj jest to ideologia rozpasanego liberalizmu, która zawiera jednak wiele pierwiastków imitujących komunizm - mówił w Polskim Radiu 24 ks. prof. Waldemar Chrostowski (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego).
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II Stefan Wyszyński Kościół