Polskie Radio
Section05
Tadeusz Kościuszko

Dziś siódma edycja Biegu Kościuszki w Waszyngtonie. Ambasada RP: pula miejsc szybko się wyczerpała

W Waszyngtonie odbędzie się dziś siódma edycja Biegu Kościuszki, którego celem jest popularyzacja postaci polskiego bohatera wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Wydarzenie organizuje ambasada RP w Waszyngtonie we współpracy z ambasadą Litwy. Patronem medialnym wydarzenia jest Polskie Radio.
Zobacz więcej na temat:  bieganie USA POLSKA ŚWIAT Stany Zjednoczone Tadeusz Kościuszko Waszyngton

48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Film o Tadeuszu Kościuszce z nagrodą krytyków

Film "Kos" z nagrodą krytyków i dziennikarzy akredytowanych na 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Film Pawła Maślony to oryginalna opowieść o Tadeusza Kościuszce, który w 1794 roku wraca do Polski i planuje wzniecić powstanie przeciwko Rosjanom, mobilizując do tego polską szlachtę i chłopów.
Zobacz więcej na temat:  film polski festiwal filmowy w Gdyni Tadeusz Kościuszko POLSKA społeczeństwo

Józef Hoene-Wroński. Matematyka, Rosja i odkrycie "przeznaczeń ludzkości"

– Twierdził, że jest powołany do objawienia ludziom prawdy absolutnej i przeprowadzenia reformy powszechnej filozofii, matematyki, astronomii i techniki w oparciu o własny system filozoficzny – mówił w Polskim Radiu prof. Andrzej Notkowski o ideach Józefa Hoene-Wrońskiego. 9 sierpnia mija 170. rocznica śmierci tego oryginalnego myśliciela, matematyka, twórcy filozofii mesjanistycznej.
Zobacz więcej na temat:  Adam Mickiewicz oświecenie romantyzm filozofia religia Rosja Tadeusz Kościuszko wynalazcy matematyka

Powstanie Kościuszkowskie i III rozbiór Polski

Nadworny poeta carycy Katarzyny II Wasilij Pietrow uczcił II rozbiór Polski z jesieni 1793 roku, tym razem tylko z udziałem Prus, specjalnym poematem zatytułowanym "Z okazji przyłączenia polskich prowincji". Natomiast imperatorowa uzasadniała wobec świata kolejny rozbiór Rzeczypospolitej tym, iż Polska to drugie obok Francji gniazdo rewolucyjne w Europie. 
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Andrzej Nowak Tadeusz Kościuszko rozbiory Polski historia Polski

Nowy Jork: na moście imienia Tadeusza Kościuszki odsłonięto tablice ku jego czci

Trzy pamiątkowe tablice honorujące generała Tadeusza Kościuszkę odsłonięto w sobotę na moście nowojorskim jego imienia. List do uczestników uroczystości skierował premier RP Mateusz Morawiecki, wyrażając radość, że dzieło wielkiego Polaka, patrioty, bohatera Polski i Stanów Zjednoczonych pozostaje w pamięci obydwu narodów.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Kościuszko Stany Zjednoczone Polonia w USA kancelaria premiera Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Nowy Jork: na moście imienia Kościuszki odsłonięto tablice ku jego czci

Trzy pamiątkowe tablice honorujące generała Tadeusza Kościuszkę odsłonięto w sobotę na moście nowojorskim jego imienia. List do uczestników uroczystości skierował premier RP Mateusz Morawiecki, wyrażając radość, że dzieło wielkiego Polaka, patrioty, bohatera Polski i Stanów Zjednoczonych pozostaje w pamięci obydwu narodów.
Zobacz więcej na temat:  USA Stany Zjednoczone Ameryka Tadeusz Kościuszko POLSKA

Cenotes - święte studnie Majów. Jakie mają znaczenie?

Cenotes - to naturalne zbiorniki wodne w kształcie owalnego szybu, powstałe w skale wapiennej i zasilane wodami gruntowymi. Są charakterystyczne dla Półwyspu Jukatan. Właśnie tam, w czasach cywilizacji Majów, pełniły one rytualną rolę jako miejsca składania ofiar ku czci boga deszczu - Chaca.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Majowie Tadeusz Kościuszko Meksyk Półwysep Jukatan Uniwersytet Warszawski NAUKA ciekawostki