Polskie Radio
Section05
fotografia

Cinematographers. Objazdowa wystawa Piotra Jaxy w Warszawie

Projekt Cinematographers autorstwa Piotra Jaxy to międzynarodowe przedsięwzięcie artystyczno-edukacyjno-multimedialne skupiające unikatową kolekcję portretów fotograficznych operatorów filmowych z całego świata. - To efekt 28 lat mojej pracy, podczas której sfotografowałem najlepszych twórców - mówi Piotr Jaxa w Czwórce. - Wśród nich są także kobiety, których jest coraz więcej i to mnie bardzo cieszy.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo Katarzyna Dydo FILM produkcja filmowa operator operatorzy fotografia Piotr Jaxa wystawa Warszawa

Zrobisz zdjęcie, możesz trafić za kratki. Jest projekt MON

Jeśli te przepisy wejdą w życie, możemy słono zapłacić choćby za selfie zrobione przy dworcu kolejowym albo na tle pięknego mostu. Uważać będą musieli także fotografujący hobbystycznie czy zawodowo. W całym kraju ma być ponad 25 tys. obiektów objętych zakazem. Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia ws. wydawania zezwoleń na fotografowanie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prawo fotografia społeczeństwo

Stanisław Ignacy Witkiewicz. Rozpacz pod maską błazna

24 lutego 1885 roku w Warszawie urodził się Stanisław Ignacy Witkiewicz "Witkacy" - malarz, pisarz, dramaturg, filozof, fotograf, twórca słynnych portretów. Był głównym teoretykiem awangardowej grupy malarzy formistów. Założył też w Zakopanem Teatr Niezależny, w którym objął kierownictwo artystyczne. Był jednym z najoryginalniejszych twórców kultury polskiej.
Zobacz więcej na temat:  pisarz filozofia fotografia malarstwo literatura literatura polska rewolucja październikowa 1917

Kasia Stańczyk: polska fotografia jazzowa stoi na bardzo wysokim poziomie

- Muzyka jazzowa to nie rock, na scenie mamy mnóstwo pulpitów, muzycy grają z nut. Ich oblicze skutecznie zasłaniają nam również mikrofony i statywy. Musimy się jakoś pomiędzy nimi odnaleźć, bardzo ważne jest również światło na scenie - mówiła w Dwójce fotografka Kasia Stańczyk. - Trzeba sobie radzić w każdych warunkach, czasami uciekam w zdjęcia czarno-białe lub niedoświetlone - dodał fotograf Piotr Banasik.
Zobacz więcej na temat:  Roch Siciński Jazz fotografia Dwójka Kasia Stańczyk Piotr Banasik Sławek Przerwa zdjęcia

Fotografia 17-letniego Antoniego Zegarskiego wyróżniona w prestiżowym konkursie NASA

Antoni Zegarski pasjonuje się astronomią i astrofotografią. W przyszłości chce zostać inżynierem oraz pracować w branży kosmicznej. Wykonana przez niego fotografia została  wyróżniona w prestiżowym konkursie NASA, "Astronomy Picture of the Day". – Ten konkurs dawał mi inspirację do działania – mówi laureat. 
Zobacz więcej na temat:  astronomia NASA kosmos księżyc fotografia Trójka noc Witold Lazar

"Zbrodnie Rosji" – aspekty i konteksty agresji na Ukrainę

Zbliża się druga rocznica pełnoskalowej wojny Rosji z Ukrainą. Ale tak naprawdę ta wojna trawa dłużej, o wiele dłużej, bo np. jeśli mówimy o inwazji "zielonych ludzików", to mija już 10 lat. Ale w szerszym aspekcie starania Rosji, by podporządkować sobie Ukrainę, trwają dziesiątki, a nawet setki lat. I o tym właśnie mówi projekt wystawienniczy "Zbrodnie Rosji" w Centrum Historii "Zajezdnia" we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA wystawa Centrum Historii Zajezdnia fotografia grafika wojna na Ukrainie Rosja Wielki Głód Tomasz Miara Trójka

"Hiszpania. Portret kraju". Szef Instytutu Cervantesa o wystawie: tak naprawdę to wiele portretów

- Wystawa nawiązuje poniekąd do inicjatywy "Dzień z historii Hiszpanii". Pod koniec lat 80. zaproszono mnóstwo twórców, żeby uchwycili jakiś jeden moment na przestrzeni całego dnia. Proszę sobie wyobrazić, ile zdjęć musiało wtedy powstać. Natomiast teraz mamy 19 zdjęć, które pochodzą z każdej wspólnoty autonomicznej i z dwóch autonomicznych miast Hiszpanii - mówił o wystawie "Hiszpania. Portret kraju" Abel Antolín Murcia Soriano, dyrektor Instytutu Cervantesa w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Hiszpania Paweł Siwek podróże fotografia Dwójka Warszawa KULTURA Instytut Cervantesa

"Fotoplastykon - Paryż Chopina" - niezwykła wystawa w Muzeum Śląskim w Katowicach

Paryż to miasto niezwykłe. Dla Fryderyka Chopina, który spędził w nim blisko połowę życia, było miejscem zachwytu, triumfu artystycznego, miłości, ale również codziennej pracy jako nauczyciela gry na fortepianie, spotkań z szerokim gronem przyjaciół, a także ostatnich dni życia.
Zobacz więcej na temat:  Fryderyk Chopin Muzeum Śląskie Jakub Domoradzki Paryż fotografia fotoplastykon Fotoplastykon - Paryż Chopina