Polskie Radio
Section05
rezydenci PR24

"Łatanie dziur kadrowych młodymi lekarzami jest powszechne"

Młodzi lekarze wypowiadają klauzulę opt-out i rezygnują z pracy powyżej 48 godzin tygodniowo. Taką decyzję podjęli po październikowym strajku głodowym. Według Ministerstwa Zdrowia klauzulę wypowiedziało dotychczas około 3,5 tysiąca lekarzy. Placówki pracują w trybie awaryjnym, a niektóre wstrzymują przyjęcia. O sytuacji w służbie zdrowia mówiła w Polskim Radiu 24 Maria Ochman, przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 lekarz służba zdrowia Ministerstwo Zdrowia Solidarność

Rada Dialogu Społecznego. Rozmowy o ochronie zdrowia

Zmiany w Radzie Dialogu Społecznego. Przewodnictwo w jej pracach objęła strona rządowa w osobie Elżbiety Rafalskiej, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Jak podkreślała w Gorącym Temacie Anna Grabowska, publicystka Polskiego Radia 24, a także ekspertka RDS, podczas poniedziałkowego spotkania Rady – w którym wzięli m.in. prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło – zajmowano się jednak nie tylko kwestiami organizacyjnymi, ale także ściśle merytorycznymi.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rada Dialogu Społecznego lekarz protest zdrowie

Służba zdrowia: Lekarze rezydenci zakończyli głodówkę

Strajkujący od 2 października lekarze rezydenci zrezygnowali z protestu głodowego, zapowiadając jednocześnie inne, ostrzejsze formy protestu, których kulminacji należy spodziewać się w styczniu i lutym przyszłego roku. O sprawie mówili w Polskim Radiu 24 lek. med. Michał Sutkowski z Warszawskich Lekarzy Rodzinnych i dr Stanisław Maksymowicz z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  lekarz służba zdrowia Ministerstwo Zdrowia Konstanty Radziwiłł

"Radziwiłł nie przyczynił się do reform, których oczekują ludzie"

 - Są plusy i minusy dotychczasowych dwóch lat rządów PiS. Jeśli chodzi o plusy to jest to przekonanie Polaków, że zmiany są możliwe. To zasługa m.in. programu 500 Plus. Jeśli chodzi o minusy, jest to reforma zdrowia. Minister Konstanty Radziwiłł nie przyczynił się do reform, których oczekują ludzie – powiedziała w Polskim Radiu 24 Magdalena Piejko z Gazety Polskiej Codziennie.
Zobacz więcej na temat:  rekonstrukcja rządu rząd Beaty Szydło Beata Szydło lekarz protest

Medycy zaostrzają protest. "Dzień bez lekarza" w Małopolsce

Akcja "Dzień bez lekarza" jest wyrazem wsparcia dla głodujących rezydentów domagających się m.in. podniesienia nakładów na ochronę zdrowia i podwyżek. Małopolscy lekarze sami mają zdecydować, w jakiej formie wesprą ogólnopolski protest. Część mogła wziąć urlop na żądanie lub oddać honorowo krew. O proteście mówiła w Polskim Radiu 24 Maria Libura z Uczelni Łazarskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 lekarz służba zdrowia protest

Sytuacja w służbie zdrowia. "Mamy totalny alert"

- W ciągu ostatnich 4 lat zwiększyła się liczba lekarzy o 10 tys., a liczba udzielanych porad - o ponad 20 mln. Sama Izba Lekarska alarmuje, iż 20 tys. lekarzy powinno już być na emeryturze. Są aktywni w zawodzie tylko dlatego, że nie ma kto ich zastąpić. Mamy więc totalny alert – powiedział w audycji Szukając Dziury w Całym Dariusz Wasilewski z Fundacji Republikańskiej. O tym, kim są rezydenci, jak reguluje się liczbę specjalizacji lekarskich i jak rozdzielane są pieniądze z NFZ, rozmawiały także Aleksandra Kurowska (portal PolitykaZdrowotna.com) i Maria Libura (Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 służba zdrowia Ministerstwo Zdrowia Łukasz Warzecha

"To już protest wszystkich pracowników medycznych"

- Ci młodzi ludzie – lekarze rezydenci – mają już swoje rodziny, kredyty do spłacenia, też żyją w tym społeczeństwie. Nie można ich traktować na poziomie płacy minimalnej, bo dochodzili do swojego zawodu przez 7 lat nauki po uzyskaniu pełnoletności – powiedział w Polskim Radiu 24 Roman Badach-Rogowski ze Związku Ratowników Medycznych. Odniósł się w ten sposób do trwających protestów rezydentów.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 protest lekarz

Debata PR24. "Zmiany wymaga cały system opieki zdrowotnej"

Wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB w 2025 roku przewiduje projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej. Lekarze rezydenci domagają się wzrostu finansowania służy zdrowia do 6,8 proc. PKB oraz w ciągu trzech lat. O systemie ochrony zdrowia debatowali w Polskim Radiu 24 Maria Ochman (przew. Sekretariatu Zdrowia NSZZ "Solidarność"), Krystyna Ptok (przew. Ogólnopolskiego Zw. Zaw. Pielęgniarek i Położnych), Lidia Koktysz (Ogólnopolski Zw. Zaw. Fizjoterapia), Krzysztof Ostaszewski (przedstawiciel lekarzy rezydentów), Marcin Jachimiak (przedstawiciel ratownictwa medycznego) i dr Małgorzata Gałązka-Sobotka (ekspertka ds. ochrony zdrowia z Uczelni Łazarskiego).
Zobacz więcej na temat:  protest lekarz Ministerstwo Zdrowia Konstanty Radziwiłł

"Rząd zaczyna działać dopiero, gdy protesty eskalują"

Zwiększenie  finansowania służby zdrowia oraz wzrost wynagrodzeń - to główne tematy pierwszego posiedzenia zespołu do spraw zmian w ochronie zdrowia, który powołał minister Konstanty Radziwiłł. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele resortu zdrowia, finansów, rodziny oraz pacjenci i przedstawiciele niektórych samorządów zawodowych. W debacie nie wzięli udziału prowadzący głodówkę lekarze rezydenci O spotkaniu mówił w Polskim Radiu 24 dr n. med. Mariusz Gujski (redaktor naczelny „Służby Zdrowia”), relacjonowała je także nasza reporterka Ewa Wasążnik. 
Zobacz więcej na temat:  Konstanty Radziwiłł służba zdrowia NFZ lekarz protest Ministerstwo Zdrowia Mariusz Gujski

"Mamy tylko dwóch medyków na 1000 mieszkańców"

„IIe powinni zarabiać lekarze rezydenci i  czy mają oni prawo do strajku głodowego?” - takie pytania zadano Polakom w sondażu wykonanym przez Kantar Public na zamówienie Polskiego Radia 24. Polacy zdecydowanie opowiedzieli się za formą obecnego protestu. 62 proc. badanych uważa, że lekarze mają prawo prowadzić protest głodowy, 28 proc. ma zdanie przeciwne, a 10 proc. Polaków nie potrafi odpowiedzieć na to pytanie. O sondażu mówił w audycji Północ-Południe Mariusz Gujski („z-ca red. naczelnego czasopisma „Służba Zdrowia”). Sprawę komentował też w PR24 dr Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  lekarz protest protesty w Warszawie służba zdrowia

"To historyczny dzień dla służby zdrowia"

Do 2025 roku nakłady na służbę zdrowia mają wzrosnąć do 6 procent PKB. Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt ustawy w tej sprawie - poinformował minister Henryk Kowalczyk - szef Komitetu Stałego. Wzrost nakładów na służbę zdrowia ma następować stopniowo od przyszłego roku. Konferencję ministra transmitowaliśmy w PR24, a jego wystąpienie przed senacką komisją  relacjonował nasz reporter Michał Walczyk. 
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Zdrowia płace służba zdrowia Konstanty Radziwiłł