Polskie Radio
Section05

wystawa

Wystawa "Jacek Malczewski. Konteksty". Kuratorka: Malczewski nie działał w próżni

- Ta wystawa nie powstała po to, aby podważać samodzielność myśli twórczej Jacka Malczewskiego. Zależało nam na tym, żeby pokazać widzom, że on nie był kompletnie wyizolowany ze swojego środowiska - mówiła w Dwójce kuratorka wystawy "Jacek Malczewski. Konteksty" Paulina Szymalak-Bugajska.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jacek Malczewski symbole malarstwo malarstwo polskie KULTURA Paweł Siwek

"Zasada Kopernikańska". Retrofuturystyczne instalacje i gry polskich artystów w Singapurze

- Poprzez naszą wystawę chcemy opowiadać w sposób lekki o sprawach fundamentalnych dla tego kim jesteśmy i dokąd zmierzamy - mówił w "Poranku Dwójki" Jan Świerkowski, kurator ekspozycji "Zasada Kopernikańska", która będzie prezentowana już wkrótce w muzeum sztuki i nauki w Singapurze.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Kukla Singapur Jan Świerkowski KULTURA Dwójka SZTUKA Mikołaj Kopernik

Fenomen kilimu. Ponadczasowa część polskiej kultury

- Kilim był tkaniną użytkową, więc te najstarsze z nich zużyły się. Służyły do dekoracji wnętrz, na ściany i podłogi, przykrywano nimi ławy i łóżka, były stosowane jako podkładki pod lampy i telefony. Nawet siodła na koniec wykonywano w tej technice - mówiła w Polskim Radiu 24 kuratorka wystawy "Fenomen polskiego kilimu" w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi Monika Kowalczyk. 
Zobacz więcej na temat:  Łódź KULTURA Polskie Radio

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Unikatowa placówka na skalę europejską

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku to instytucja, której działaniom przyświeca hasło "Kultura wielu wymiarów". Na jednej z największych powierzchni wystawienniczych w Europie za pomocą nie tylko artefaktów, ale również nowoczesnych technologii przedstawiano historię ludności cywilnej żyjącej w trakcie II wojny światowej, a także ukazano wyjątkowość polskiego doświadczenia na tle innych narodów.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Gdańsk Westerplatte muzeum historia Polski

Wystawy w Muzeum II Wojny Światowej. "Pokazują ludzki wymiar konfliktu"

- Nigdy nie będziemy w stanie uwolnić się od pewnej traumy, przekazywanej przez pokolenia, ponieważ II wojna światowa była odmienna od wszystkich poprzednich konfliktów. W największym stopniu dotknęła ludność cywilną. I to ona stała się jej największą ofiarą, a zarazem bohaterem, ponieważ znosiła jej najtrudniejsze wyzwania - terror okupantów, poniżenia, głód, bombardowania, pracę niewolniczą czy przesiedlenia - mówiła w Polskim Radiu 24 Monika Sołoduszkiewicz, historyk z Muzeum II Wojny Światowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Muzeum II Wojny Światowej II wojna światowa pamięć