Nieprzeciętny 2022 - Jakub Tylman. Co dziś słychać u naszego zwycięzcy?

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2023 11:00
- Wybierając mnie, słuchacze oddali swoje głosy na nieprzeciętną szkołę. W tym roku będziemy szukać ludzi nieco zwariowanych, którzy chcą zmieniać świat - mówił Jakub Tylman, zwycięzca ubiegłorocznej odsłony "Nieprzeciętnych", a dziś - juror plebiscytu. 
Jakub Tylman w Czwórce
Jakub Tylman w CzwórceFoto: Kamil Jasieński/Czwórka

Tytuł Nieprzeciętnego trafił do Jakuba Tylmana w ubiegłym roku. Jak przyznał laureat w Czwórce, ostatnie miesiące to był bardzo intensywny czas. - A zarazem ciekawy, pełen inspiracji, wiele się nauczyliśmy. Mam nadzieję, że czas w 2023 będzie równie wyjątkowy - mówił gość Czwórki. 

Na co dzień Jakub Tylman jest pedagogiem, nauczycielem oraz inicjatorem ogólnopolskiej kampanii społecznej "Szkoły bez zadań domowych". Jakub prowadzi swoje autorskie placówki oświatowe, w których wdraża nowoczesną edukację na miarę XXI wieku. Jak tłumaczy, jego niestandardowe podejście do nauczania wynika z przekonania, że wszystko, co trzeba zrobić na lekcji, powinno się robić wspólnie w klasie.

W czasie ostatniego roku pracował także z dziećmi z Ukrainy. - Wciąż to robimy. Działamy z nimi w podobny sposób, jak pracowalibyśmy z polskimi dziećmi. Najtrudniejsze były początki, uczyliśmy się wszyscy pracy w całkiem innym schemacie. Nigdy nie było takiego przypływu cudzoziemców, więc musieliśmy się nauczyć współpracy, ale też relacji, zaufania. Integracja była dużym wyzwaniem, podobnie, jak planowanie zajęć. Dziś jednak możemy mówić o pełnym sukcesie, myślę, że wiele innym placówek w Polsce także - zaznaczał gość Czwórki.

Posłuchaj
14:01 tylman_PR4_AAC 2023_04_10-09-16-45.mp3 Jakub Tylman o kondycji polskiej szkoły i plebiscycie "Nieprzeciętni 2023" (Święta z Czwórką) 

Jak zaznaczał, wyzwaniem jest także powrót dzieci do szkół po pandemii. - Cieszę się, że to nie był dłuższy okres. Dziś widać przepaść emocjonalną, między tym, co było przed koronawirusem, a tym, co jest dziś. Dzieci mają problem z koncentracją, skupieniem uwagi. Powoli jednak wracamy do normalności, choć wiem, że będzie to długa i wyboista droga. Komputer nie jest w stanie dać nam tego, co dają nam prawdziwe relacje, przyjaźń z drugim człowiekiem. Nie jesteśmy w stanie zastąpić prawdziwych emocji tymi w internecie - mówił.  

Nieprzeciętny 2022: Jakub Tylman ze statuetką Nieprzeciętny 2022: Jakub Tylman ze statuetką

Zobacz także: 

Jak zaznaczał gość Czwórki, ważne, by w polskiej szkole zwracać uwagę na indywidualne potrzeby uczniów, pomagać im w rozwijaniu talentów. - Nieprzeciętni to ludzie, którzy w przyszłości mogą osiągać sukcesy. Widzę tu potencjał rozwojowy. Namawiam nauczycieli, by dostrzegali kreatywność i nieprzeciętność swoich uczniów i starali się wspierać i rozwijać te cechy. To w nas, nauczycielach jest siła zmian i wiara w nowe, nieprzeciętne pokolenia - mówił tegoroczny juror plebiscytu. - Postaramy się wybrać tych najbardziej nieprzeciętnych, zwariowanych i tych, którzy ten świat odmieniają.

Nieprzeciętni 2023 Nieprzeciętni 2023

Od 20 marca do 16 kwietnia można nadsyłać zgłoszenia kandydatów spośród rodziny i znajomych lub zgłosić się samemu. Jedynym warunkiem uczestnictwa jest wiek między 18. a 35. rokiem życia. Zgłoszenie jest proste i zajmuje tylko kilka chwil.

Nieprzeciętni 2023 to plebiscyt skierowany do młodych ludzi, którzy robią coś ciekawego, mają niesamowitą pasję czy wyjątkowe umiejętności. To już kolejna odsłona naszej akcji. Wcześniej laureatami byli m.in. Michał Brańka, zaangażowany w działalność fundacji "Czerwone Noski", pomagającej dzieciakom przetrwać trudne chwile w szpitalach, a także Radosław Rademenez Blonkowski, który jest muzykiem, MC, instruktorem breakingu i rekordzistą Polski w najdłuższym freestyle'u bez przerwy

POBIERZ:


***

Tytuł audycji: Święta z Czwórką

Materiał przygotował: Kamil Jasieński

Gość: Jakub Tylman

Data emisji: 10.04.2023

Godzina emisji: 09.14

Logo sponsora plebiscytu Nieprzeciętni 2023 Logo sponsora plebiscytu Nieprzeciętni 2023

kd/gs

Czytaj także

Nieprzeciętni 2023. Iluzjonista Y: w naszej nieprzeciętności nikt nas nie podrobi

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2023 15:00
Wystartował Czwórkowy Plebiscyt Nieprzeciętni. W oczekiwaniu na zgłoszenia do tegorocznej edycji spotykamy się z osobami, które można uznać za nieprzeciętnych. Z całą pewnością należy do nich iluzjonista Y, który zasiada w jury Plebiscytu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieprzeciętni 2023. Co słychać u finalistów z poprzednich lat? Julia Święch i Magdalena Westa

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2023 10:44
Ruszył plebiscyt "Nieprzeciętni", a my rozmawialiśmy z finalistami i laureatami poprzednich odsłon i sprawdzamy, jak zmieniło się ich życie w ostatnich latach. Tym razem zapraszamy na spotkanie z Julią Święch, finalistką z 2019 roku, i Magdaleną Westą - Nieprzeciętną z 2017 roku. 
rozwiń zwiń