Muzyka rekonstrukcyjna. Historia Kapeli Sztajer

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2023 10:00
- Takim sznytem stolicznym, warszawskim może państwu grać tylko i upadać do nóżek najpierwsza warszawska, stoliczna Kapela Sztajer - mówią o sobie członkowie grupy. Odwołujący się do historii muzycy tworzą współczesną definicję patriotyzmu. 
Kapela Sztajer w studiu Czwórki - od lewej: Krzysztof Godlewski, Wojciech Kochański, Szymon Orliński.
Kapela Sztajer w studiu Czwórki - od lewej: Krzysztof Godlewski, Wojciech Kochański, Szymon Orliński.Foto: Jakub Jamrozek/Czwórka

"Szemrany" duch warszawskiego podwórka

- Jesteśmy grupą młodych przyjaciół, która kultywuje tradycje folkloru warszawskiego, koncertując w stołecznych lokalach, na festiwalach oraz na ulicach starówki - przedstawiają się goście "Majówki z Czwórką": Krzysztof Godlewski, Wojciech Kochański i Szymon Orliński. - Nasz zespół powstał z miłości do muzyki i z miłości do Warszawy. Tutaj śmiało możemy postawić znak równości - mówi Godlewski. - Kapela uformowała się na Woli, gdzie z Wojtkiem chodziliśmy razem do szkoły muzycznej. W tamtych latach dzielnica była jednym z ostatnich dystryktów robotniczych, w którym można było poczuć "szemranego" ducha warszawskiego podwórka. Do tego dziadek podrzucił mi do czytania "Boso, ale w ostrogach" Grzesiuka i winyle Kapeli z Chmielnej. W takich okolicznościach narodził się Sztajer. - Piekielnie mi się spodobało to, co puszczał mi wtedy Krzysiek. Do tego stopnia, że piosenki starej Warszawy do dziś goszczą na moich playlistach - dodaje Kochański.   

Piosenki do walki z okupantem 

W repertuarze Kapeli są m.in. piosenki legionowe i piosenki z Powstania Warszawskiego. Jak tłumaczyli w Czwórce muzycy, utwory, których teksty opiewały mężnych chłopców w mundurach, ramię w ramię walczące z nimi dzielne sanitariuszki, zrujnowane, udręczone wojną miasto oraz hart ducha i wolę zwycięstwa, w okupacyjnych warunkach rozprzestrzeniały się lotem błyskawicy. Stawały się bronią do walki z okupantem.Sprawdź też:

- Muzyka dawnej Warszawy to przedmiot, który nie jest wykładany na uniwersytetach muzycznych, dlatego wiedzę na ten temat zdobywamy własnymi kanałami. Słuchamy dużo nagrań z tamtych czasów i próbujemy grać podobnie - opowiada  Szymon Orliński. - Co ciekawe, mimo, że jestem warszawiakiem, nie wiedziałem o istnieniu tej kultury, dopóki nie dołączyłem do grupy.

Posłuchaj
29:41 CZWÓRKA Majowka z Czworka - kapela sztajer 02.05.2023.mp3 Muzyka patriotyczna to nie tylko pieśni ku czci - rozmowa z Kapelą Sztajer (Majówka z Czwórką/Czwórka)

Kapela "rekonstrukcyjna"

- Ulica ma to do siebie, że świetnie weryfikuje muzyków, sama ich uczy i nimi dyryguje. W ten sposób gramy już od 10 lat i mamy cichą nadzieję, że dajemy naszym słuchaczom choć namiastkę świata z Cafe pod Minogą - dodaje Godlewski. - Nie chciałem stworzyć zespołu, który będzie inspirować się folklorem dawnej Warszawy. Zależało mi, żeby podtrzymać bezpośrednią ciągłość muzyki ulicy, knajpy i proletariatu. Ale w repertuarze mamy też piosenki, które powstały w kabaretach rewiowych lat 30.

*** 

Tytuł audycji: Majówka z Czwórką

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście: Krzysztof Godlewski, Wojciech Kochański, Szymon Orliński (Kapela Sztajer)

Data emisji: 02.05.2023

Godzina emisji: 18.00

kul/kc

Czytaj także

Aleksandra Piłsudska - rewolucjonistka w cieniu wielkiego męża

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2023 13:00
Rok 2023 został ogłoszony m.in. Rokiem Aleksandry Piłsudskiej. 31 marca minęła 60. rocznica śmierci patriotki, feministki, działaczki, legionistki, prywatnie żony marszałka Józefa Piłsudskiego. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rok 2023 - rokiem Pamięci Bohaterek i Bohaterów Getta Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2023 08:40
- W getcie warszawskim w czasie wybuchu powstania było kilkadziesiąt tysięcy osób, dziś znamy nazwiska, twarze i dalsze losy tylko nielicznych. Chcemy jednak pokazać codzienność tych ludzi - mówiła Zuzanna Schnepf-Kołacz, kurator wystawy "Wokół nas morze ognia. Losy żydowskich cywilów podczas powstania w getcie warszawskim" w stołecznym Muzeum Polin.
rozwiń zwiń