Aleksandra Piłsudska. Jak poradziła sobie z życiem w cieniu Marszałka?

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2018 18:00
- Przede wszystkim była sobą i zasłużyła na to, by mówić o niej Szczerbińska, Piłsudska, a nie tylko... żona Marszałka - mówi Katarzyna Droga.
Audio
  • Jaka była Aleksandra Piłsudska? (Klucz Kulturowy/Czwórka)
Warszawa po roku 1926 - minister spraw wojskowych marszałek Józef Piłsudski z żoną Aleksandrą Szczerbińską w Belwederze
Warszawa po roku 1926 - minister spraw wojskowych marszałek Józef Piłsudski z żoną Aleksandrą Szczerbińską w BelwederzeFoto: PAP/ARCH Reprodukcja

Jest rok 1901. Dziewiętnastoletnia Ola Szczerbińska przyjeżdża z Suwałk do Warszawy. Marzy o zdobyciu wykształcenia i o wolnej Polsce. Podczas prezentacji składu broni, którym zawiaduje, poznaje Piłsudskiego, legendę podziemnej Polski, bohatera… oraz męża innej kobiety. - To nie była miłość od pierwszego wejrzenia. Owszem, byli ciekawi siebie, ale to chyba ona była bardziej zauroczona nim, niż on ją - opowiada autorka książki "Kobieta, którą pokochał Marszałek. Opowieść o Oli Piłsudskiej". - Potem spotykali się na konferencjach, wspólnie podróżowali, natomiast ich prawdziwy romans zaczął się w Kijowie w 1907 roku - dodaje.

Katarzyna Droga Interesują mnie kobiety, które w różnym momencie życiamuszą poradzić sobie z nawałnicą historii. To właśnie one stają się bohaterami moich książek

Aleksandra Piłsudska była kobietą niezależną, zdecydowaną, która łamała konwenanse i podejmowała niepopularne decyzje. Brała udział w wielu akcjach bojowych, przemycała broń, była wywiadowcą. Aktywnie prowadziła działalność honorową i społeczną. Więcej o jej życiu i małżeństwie z Marszałkiem w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Katarzyna Droga (autorka książki "Kobieta, którą pokochał Marszałek. Opowieść o Oli Piłsudskiej")

Data emisji: 12.05.2018

Godzina emisji: 15.05

kul/pg

Czytaj także

Husaria. "Skrzydlaci rycerze do zadań specjalnych"

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2016 10:00
Husaria przez dwa wieki dawała polskiemu wojsku przewagę w bitwach, stając się militarnym fenomenem. - Była to zbrojna kawaleria walcząca z tarczami i kopią. Długość kopii dochodziła do 6 metrów i to właśnie wyróżniało tę formację na tle innych, istniejących wówczas wojsk - wyjaśnia Maciej Zaremba, dziennikarz portalu historycznego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bolesław Bierut. "Nijaka historia największego zbrodniarza powojennej Polski"

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2018 11:20
Bolesław Biernacki, czyli Bolesław Bierut, jednoznacznie kojarzony jest z najbardziej mrocznym okresem w historii powojennej Polski. - To był typowy antybohater. Po pierwsze to na wskroś negatywna postać, po drugie był kopmpletnie nijaki, całkowicie pozbawiony charyzmy - przekonuje Piotr Lipiński, autor m.in. książki "Bierut".
rozwiń zwiń