Aplikacja "Stare Powązki". Poznasz to, czego już nie ma

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2023 15:40
Powstała aplikacja "Stare Powązki", która jest niezwykłym, nowoczesnym sposobem zwiedzania warszawskiej nekropolii. To recepta na "nieznajomość" tego miejsca pamięci, ale też szansa na podróż po historii Polski. 
Stare Powązki można teraz zwiedzać przy pomocy specjalnej aplikacji
Stare Powązki można teraz zwiedzać przy pomocy specjalnej aplikacjiFoto: shutterstock/Margy Crane

Największe muzeum pod gołym niebem

- Warszawskie Powązki to nie tylko nekropolia, ale też największe muzeum, które zajmuje obszar 44 hektarów - opowiada Karol Gądzik, członek zarządu Fundacji Stare Powązki. - To jedyna tego typu galeria rzeźby XIX i XX wieku, którą los uchronił od zniszczeń wojennych. To także miejsce, które w swojej topografii jest odbiciem całego społeczeństwa ostatnich 230 lat.

Kierbedź nie tylko od mostu

Aplikacja jest bezpłatna i została stworzona, żeby uatrakcyjnić lekcje pamięci, które od zeszłego roku odbywają się na Starych PowązkachTeraz może z niej skorzystać każda osoba, która chce poznać to dziedzictwo. Wystarczy wybrać jedną z 25 tematycznych ścieżek. - Przygotowując programy edukacyjne w naszej Fundacji, nie idziemy utartym schematem  nie chcemy powielać podręczników i leksykonów. Interesują nas osoby, które są dla naszego społeczeństwa bardzo zasłużone, a nadal pozostają anonimowe - mówi gość Czwórki. - W tym gronie jest m.in. Stanisław Kierbedź, którego znamy z nazwy mostu, ale mało kto wie, że był on też twórcą Warszawskich Tramwajów. I Kierbedź jest bohaterem jednej ze ścieżek tematycznych.

Z Archiwum Polskiego Radia

W opracowaniu warstwy dźwiękowej aplikacji oraz "Lekcji na Starych Powązkach" uczestniczy Archiwum Polskiego Radia. W projektach usłyszymy m.in. archiwalne radiowe wypowiedzi bohaterów poszczególnych ścieżek tematycznych. - Na Starych Powązkach spoczywa wielu pracowników i współpracowników Polskiego Radia i już możemy zdradzić, że powstaną lekcje pamięci poświęcone wybitnym radiowcom sprzed lat, m.in. z września 1939 roku  - mówi Szymon Gołąb z Archiwum Polskiego Radia. - To najlepszy, bo interaktywny sposób na naukę historii zwłaszcza dla dzieci i młodzieży. 

Sprawdź też:

"Chcemy rozbudzić historyczną wrażliwość"

- Podejmujemy się nierównej walki z czasem, żeby zachować Powązki i ich substancję historyczną dla przyszłych pokoleń, żeby też mogły z tego korzystać. Aplikacją i lekcjami chcemy zachęcić młodzież do podobnych działań. Chcemy rozbudzić w nich historyczną wrażliwość i pokazać, że dziedzictwo jest ważne, bo buduje naszą tożsamość - dodaje  Karol Gądzik. 

Posłuchaj
23:37 CZWÓRKA Zaklinacze czasu - powazki 15.04.2023.mp3 Aplikacja "Stare Powązki" - Jak działa i co w niej znajdziemy? (Zaklinacze czasu/Czwórka) 

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście: Karol Gądzik (członek zarządu Fundacji Stare Powązki), Szymon Gołąb (Archiwum Polskiego Radia).

Data emisji: 15.04.2023

Godzina emisji: 15.14

kul

Czytaj także

Miłosne historie Powązek zaczynają się już przy bramie św. Honoraty

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2022 15:30
Jedna z najstarszych nekropoli warszawskich, stała się z biegiem lat panteonem nie tylko Warszawy, ale i całej Polski. To miejsce magiczne, pełne tajemnic i niezwykłych opowieści o ludziach związanych z historią miasta i kraju. To też miejsce, gdzie na każdym kroku spotykamy miłość i związane z nią historie, wzruszające i tragiczne. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kongres Pamięci Narodowej. Historia Polski w goglach VR

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2023 17:00
Historycy, edukatorzy, publicyści, blogerzy i vlogerzy, młodzi programiści, społecznicy i weterani wzięli udział w Kongresie Pamięci Narodowej pod hasłem "Historia mówi przez pokolenia". 
rozwiń zwiń