Czwórka na Marsie. Co działo się na European Rover Challenge w Kielcach?

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2023 14:00
Łaziki marsjańskie z całego świata znów pojawiły się w Kielcach. W tegorocznej odsłonie European Rover Challenge wzięło udział 25 drużyn - w tym studenci z Politechniki Warszawskiej i krakowskiej Akademii Górniczo-Technicznej. 
Na zawodach European Rover Challenge w Kielcach zobaczymy łaziki marsjańskie z całego świata (zdj. ilustracyjne)
Na zawodach European Rover Challenge w Kielcach zobaczymy łaziki marsjańskie z całego świata (zdj. ilustracyjne)Foto: shutterstock.com
  • European Rover Challenge (ERC) to międzynarodowe zawody mające na celu wspieranie rozwoju technologicznego. 
  • Turniej po raz kolejny odbył się w Polsce - na torze w Kielcach, który mieści się przy Politechnice Świętokrzyskiej.
  • To właśnie tam znajduje się Mars Yard - największy na świecie obiekt odwzorowujący fragmenty powierzchni Marsa.
  • W rywalizacji więło udział 25 drużyn z 12 krajów.
  • Polskę reprezentowały trzy drużyny: KNR Rover Team i SKA Robotics z Politechniki Warszawskiej oraz krakowska AGH Space Systems.

European Rover Challenge - co to jest?

European Rover Challenge (ERC) to zawody łazików marsjańskich, podczas których grupy studentów za pomocą stworzonych przez siebie robotów wykonują powierzone im zadania przypominające te, które rzeczywiście są wykonywane przez kosmiczne maszyny na Marsie. Głównym celem ERC jest stworzenie znormalizowanego systemu testowego i wzorcowego dla robotów planetarnych, a także platformy rozwoju kariery zawodowej w sektorze kosmicznym. 

Dlaczego zawody odbywają się w Kielcach?

Turniej po raz kolejny odbył się w Kielcach na platformie Mars Yard, która odwzorowuje fragment powierzchni Marsa. Co roku specjaliści przygotowują inną jej część. W tym roku pojawiły się miejsca związane z dawniej występującym lodem. - Nie przemieszczamy się jednak w kierunku biegunów, a pozostajemy w tej środkowej części Marsa - opowiadał w Polskim Radiu Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej. 

Posłuchaj
55:57 2023_09_16 12_04_03_PR4_Kto_pytal.mp3 Kto zbudował Marsa na Ziemi i jak na zawodach radzą sobie polskie łaziki? (Kto pytał/Czwórka)

Ekipa European Rover Challenge i Oliwia Krettek na marsjardzie. Fot. Czwórka Ekipa European Rover Challenge i Oliwia Krettek na marsjardzie. Fot. Czwórka

Jak wyglądają prace nad odtworzeniem Marsa na Ziemi?

Nad jak najwierniejszym odtworzeniem Czerwonej Planety na Ziemi pracuje m.in. zespół geologów planetarnych z Polskiej Akademii Nauk. - Teren był dużym wyzwaniem dla uczestników tegorocznej odsłony, choć w ubiegłym roku było równie ciekawie, bo mieliśmy prawdziwy potop na Marsie - wspomina dr Ania Łosiak, geolożka planetarna. - Budowa tegorocznej powierzchni poprzedzona była konsultacjami szukaniem odpowiedniej literatury i zdjęć satelitarnych, żeby teren miał genealogiczny sens - dodaje Piotr Król z GISPartner. - Ostatnie prace wykonywaliśmy już własnoręcznie, bo tylko tak mogliśmy odpowiednio uformować ostańca. 


O badaniu Marsa marzy wielu studentów i naukowców. Fot. Oliwia Krettek/Czwórka O badaniu Marsa marzy wielu studentów i naukowców. Fot. Oliwia Krettek/Czwórka

Rywalizacja przebiega w dwóch formułach. Pierwsza z nich - stacjonarna - polega na przygotowaniu w pełni funkcjonalnego łazika marsjańskiego własnej konstrukcji. Łazik musi być samodzielną, mobilną platformą robotyczną. Druga formuła jest zdalna. Zwycięzcą zawodów zostanie ten zespół, który najrzetelniej przygotuje oprogramowanie niezbędne do realizacji misji.
Posłuchaj
57:08 2023_09_16 13_02_50_PR4_Kto_pytal.mp3 Co dzieje się na European Rover Challenge w Kielcach - relacja Oliwii Krettek (Kto pytał/Czwórka)

Sprawdź też:

Łazik studentów z krakowskiej AGH ma na imię Kalman i porusza się na czterech skrętnych kołach. Ma już około pięciu lat, ale wciąż jest rozwijany i udoskonalany. - To, co go wyróżnia, to manipulator, czyli ramię robotyczne, dzięki któremu nasz łazik technologicznie wyprzedza inne roboty ze świata - opowiada Lena Stec, liderka sekcji marketingu i logistyki AGH Space Systems. - Nasza sekcja liczy teraz 30 osób i dzieli się na pięć zespołów. Mamy elektroników oraz mechaników odpowiedzialnych za elementy, takie jak zawieszenie, koła, rama i silniki. Grupa "software" odpowiada za stację sterującą łazika i tworzenie algorytmów, dzięki którym Kalman przejedzie z punktu A do punktu B bez bezpośredniej obecności człowieka, a grupa "science" bada teren pod względem geologicznym, przeprowadza też testy chemiczne.

What's the European Rover Challenge about? ERC explainer video | European Rover Challenge

Tegoroczna edycja European Rover Challenge zakończyła się 17 września. Zawodom towarzyszyły wykłady i panele naukowe, a w imprezie wzięli udział m.in. szefostwo NASA i przedstawiciele Europejskiej Agencji Kosmicznej. 

***

Tytuł audycji: Kto pytał?

Prowadzi: Oliwia Krettek

Data emisji: 16.09.2023

Godzina emisji: 12.14

kul

Czytaj także

Kawałek kosmosu w Poznaniu. Powstanie centrum robotów?

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2022 14:04
Naukowcy Politechniki Poznańskiej są o włos od stworzenia w Polsce Ośrodka Testowania Robotów Kosmicznych. To kolejny krok do produkcji polskich robotów gotowych do lotów na Księżyc czy Marsa. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kosmicznie i naukowo dla przyszłości. Co to jest architektura kosmiczna?

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2023 19:15
Wiktoria Dziaduła jest doktorantką Wydziału Architektury z Politechniki Śląskiej, a jej zainteresowania i zakres badań krążą pomiędzy Ziemią i kosmosem. - Architektura kosmiczna pozwala mi poszerzać horyzonty - opowiada Wiktoria w Czwórce. - Jest to bardzo innowacyjna dziedzina, więc to jest zdecydowanie coś, co mnie fascynuje i pasjonuje.
rozwiń zwiń