Literacko i politycznie - dla młodych

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2023 19:05
W sobotnie popołudnie spotkamy się z organizatorami Konferencji "Tadeusz Czacki Model United Nations", a w drugiej godzinie odwiedzi nas Alek Rogoziński, by opowiedzieć o swojej najnowszej powieści "Póki śnieg nas nie rozłączy". 
W Czwórce opowiemy o ciekawych inicjatywach dla młodych ludzi.
W Czwórce opowiemy o ciekawych inicjatywach dla młodych ludzi. Foto: Shutterstock/4 PM production

W samo południe odwiedzą nas Marta Kowalczyk, Małgorzata Wichulska i Piotr Nowakowski by zaprosić na Konferencję "Tadeusz Czacki Model United Nations", która odbędzie się w dniach 23-25 lutego 2024 roku w Warszawie. Organizatorem wydarzenia jest XXVII Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Czackiego w Warszawie. 

Konferencja to projekt młodzieżowy skierowany dla przyszłych liderów światowych i polityków opierający się na symulacji obrad Organizacji Narodów Zjednoczonych. Zaproszeni są uczniowie szkół średnich w wieku od 15 do 19 lat. Wydarzenie opiera się na symulacji obrad Organizacji Narodów Zjednoczonych i odbywa się w języku angielskim. Każdemu uczestnikowi zostanie przypisany kraj lub organizacja oraz komitet. W każdym komitecie odbędą się dyskusje na wybrany temat, podczas których uczestnicy będą przedstawiać nie własne opinie, a poglądy państwa, które reprezentują. Następnie delegaci podejmą próbę opracowania rozwiązań i spisania rezolucji, która później będzie czytana na Zgromadzeniu Ogólnym.

Dyskusje dotyczyć będą między innymi konfliktu terytorialnego między Izraelem i Palestyną, wzrostu przemocy domowej w czasie pandemii COVID-19, energetyki jądrowej oraz problemu pracy przymusowej i wykorzystywania więźniów w zakładach karnych.

W drugiej godzinie audycji wskoczymy w literacki, kryminalny świat. "Póki śnieg nas nie rozłączy" to dwudziesta dziewiąta powieść Alka Rogozińskiego, autora znanego z łączenia klasycznych fabuł kryminalnych z dużą dawką czarnego humoru. Tym razem znana bohaterka książek pisarza powraca by rozwikłać sprawę morderstwa wielbiciela jej książek. Wciąż przeżywa tajemnicze zniknięcie swojego niedoszłego męża. Przyjaciele chcą ją wyrwać z marazmu i namawiają ją, aby wzięła udział w popularnej imprezie literackiej "Książki pod Arkadami". Dochodzi tam do zbrodni, a wszystkie tropy prowadzą do… małego, starego kościoła, znajdującego się w miejscowości o nazwie - nomen omen - Morderczo. Z Alkiem Rogozińskim porozmawiamy o jego niezwykłej bohaterce i jego twórczości. 

***

Na audycję z cyklu "Kto pytał?" w sobotę (09.12) o godzinie 12.00 zaprasza Weronika Puszkar

pj

Czytaj także

Jak nurt "young adult" i Instagram propagują czytelnictwo?

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2023 12:50
W ostatnim czasie widzimy, że młodzi ludzie coraz chętniej sięgają po książki. Wzrost nie jest duży, ale trend został zauważony. Niemałą rolę w popularyzacji czytelnictwa wśród młodych odgrywa gatunek "young adult", ważne są także liczne polecenia książkowe w mediach społecznościowych.  
rozwiń zwiń