"Nad Niemnem" - do czytania w lesie i w Ogrodzie Saskim

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2023 18:30
Motywy przyrody pojawiają się między innymi w poezji Marii Konopnickiej, Wisławy Szymborskiej, Jana Brzechwy, Juliana Tuwima czy Adama Mickiewicza. Jednak gdy myślimy o opisach natury w literaturze, od razu przychodzi nam do głowy obraz wykreowany przez Elizę Orzeszkową w "Nad Niemnem" - lekturze tegorocznej odsłony Narodowego Czytania. 
Aktorzy Janusz Zakrzeński i Iwona Pawlak na planie filmu Nad Niemnem - 1985 rok
Aktorzy Janusz Zakrzeński i Iwona Pawlak na planie filmu Nad Niemnem - 1985 rokFoto: PAP/Roman Sieńko
  • Powieść "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej ukazała się w 1888 roku. 
  • Trzytomowy utwór przedstawia panoramę polskiego społeczeństwa drugiej połowy XIX wieku, nawiązując również do czasów powstania styczniowego.
  • Powieść zachwyca opisami przyrody. Przy pisaniu „Nad Niemnem” Eliza Orzeszkowa zgromadziła aż 460 różnych okazów roślin, z których stworzyła zielnik.
  • "Nad Niemnem" to lektura tegorocznej odsłony Narodowego Czytania. Wydarzenie odbędzie się 9 września pod patronatem pary prezydenckiej.

"Młodsza siostra Mickiewicza"

Powstawała przez dwa lata, ukazała się w 1888 roku i była entuzjastycznie przyjęta przez czytelników i recenzentów. - Z punktu widzenia osób, które kochają środowisko, marzą o tym, żeby wyjechać w miejsca, gdzie jest czysta woda i dzika natura, "Nad Niemnem" jest niezwykle interesującą pozycją - mówi prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury. - To klasyka klasyki, porównywana do "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. 

Zielnik "Nad Niemnem"

- To jest książka, którą można wziąć na spacer do lasu lub nad rzekę i czytać ją w okolicznościach, w których powstała - przekonują Zofia Karaszewska i Sylwia Stano, twórczynie "Książniczek". - Orzeszkową od dziecka fascynowała botanika. Zbierała rośliny i jak później opowiadała, do "Nad Niemnem" zgromadziła aż 460 różnych okazów. Nie tylko je katalogowała, ale też robiła z nich piękne, "suszone" obrazy. Jej opowieść pulsuje życiem, wybucha zielonością i daje nadzieję, że każda zima kiedyś się skończy i nadejdzie czas odrodzenia.

Posłuchaj
17:56 CZWÓRKA Stacja Kultura - nad niemnem 04.09.2023.mp3 "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej - powieść w duchu ekologii? (Stacja Kultura/Czwórka)

"Tu czuć miłość do przyrody"

- Uwielbiałam opisy przyrody w "Nad Niemnem". Nigdy mi się nie dłużyły, za to na długo zapadły w pamięć. Orzeszkowa posiadła umiejętność plastycznego przedstawiania świata natury. Czuć w nich miłość - dodaje Sylwia Stano. - Cieszę się, że to lektura Narodowego Czytania, właśnie ze względu na podejście autorki do przyrody i na przypomnienie, że jesteśmy jej częścią. Opozycja natura-kultura jest tworem wymyślonym przez człowieka. Tymczasem opisując ludzi, opisujemy także naturę.

"Nad Niemnem" lekturą Narodowego Czytania 2023

Tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbędzie się 9 września. Powieść Elizy Orzeszkowej będzie prezentowana przez wybitnych aktorów na scenach przygotowanych w Ogrodzie Saskim w Warszawie. Ale dla osób, które nie będą mogły się tam pojawić, Polskie Radio przygotowało transmisję - dodaje prof. Wiśniewski. - Tegoroczna lektura Narodowego Czytania wpisuje się w szerszy kontekst. Z jednej strony nawiązuje do 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego, ale też odwołuje się do tego, co dzieje się na Ukrainie.

Narodowe Czytanie już 9 września! | Prezydent RP Andrzej Duda

Reżyserem widowiska w Ogrodzie Saskim jest Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia, a fragmenty powieść przeczytają aktorzy znani z filmu, teatru, a także anteny radiowej, m.in. Joanna Jeżewska, Lidia Sadowa, Wiesław Komasa, Przemysław Stippa, Andrzej Ferenc i Rafał Zawierucha. W wydarzeniu uczestniczyć będą też Iwona Katarzyna Pawlak i Adam Marjański, aktorzy, którzy wystąpili jako główni bohaterowie w filmie "Nad Niemnem" z 1987 roku. 


Narodowe Czytanie 2021. Prezydent Andrzej Duda, Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda, dyr. Programu 1 PR Marcin Kusy (L) Narodowe Czytanie 2021. Prezydent Andrzej Duda, Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda, dyr. Programu 1 PR Marcin Kusy (L)

Posłuchaj także:

Przyroda w literaturze współczesnej

Przyroda inspiruje także współczesne pisarki i pisarzy i w nowej odsłonie wkracza na karty książek. - W tej kwestii przemawia do mnie proza Olgi Tokarczuk. Ten wątek pojawił się już w jej powieści "Prowadź swój pług przez kości umarłych", gdzie delikatnie pulsująca natura wprowadzała swój porządek. W "Empuzjonie" jest to jeszcze bardziej widoczne. Nieważne, czy to są mchy, porosty, drzewa, kwiaty, czy my - to wszystko jest jedną energią - opowiada Zofia Karaszewska. - Moja propozycja to Ursula Le Guin i "Ziemiomorze". Ważnym elementem tej opowieści jest równowaga, świadomość, że cokolwiek zrobimy, musimy być świadomi konsekwencji tych działań. Zaburzanie porządku świata zawsze czymś skutkuje - dodaje Sylwia Stano.    

"Nad Niemnem" - Narodowe Czytanie 2023 w Polskim Radiu >>> 


Narodowe Czytanie 2023: "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. Narodowe Czytanie 2023: "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Oliwia Krettek

Data emisji: 04.09.2023

Godzina emisji: 11.16

kul

Czytaj także

Polecamy książki. "Gdzie jesteś, piękny świecie" Sally Rooney

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2022 16:03
Powieść "Gdzie jesteś, piękny świecie" pisarki Sally Rooney, określanej często mianem "Sallingera doby Snapchata", to historia młodych ludzi, którzy u progu dorosłości mierzą się problemami, lękami i trudnościami, które przynosi im życie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przerażający upioryzm - w źródłach, w regionach i u Mickiewicza

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2022 13:17
"Upiór. Historia naturalna" to antropologiczno-historyczne studium napisane przez Łukasza Kozaka, a występują w nim strzygonie i strzygi, wieszczy, Leśmian i Mickiewicz. Kasia Dydo sprawdza, co nowego mówi nam Kozak o upiorach. 
rozwiń zwiń