Robotyczny sukces polskich studentów w Kanadzie

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2023 09:44
Studencki zespół AGH Space Systems z Krakowa po raz pierwszy rywalizował w międzynarodowych zawodach robotycznych w Kanadzie i zwyciężył w czterech z pięciu zadań. 
Wielu marzy o badaniu kosmosu, wśród nich są studenci krakowskiej AGH, konstruktorzy łazika marsjańskiego Kalman.
Wielu marzy o badaniu kosmosu, wśród nich są studenci krakowskiej AGH, konstruktorzy łazika marsjańskiego Kalman. Foto: Dotted Yeti/Shutterstock

Studenci Akademii Górniczo-Hutnicza z zespołu AGH Space System wyjechali do Kanady, a tam zwyciężyli w czterech z pięciu zadań postawionych przed nimi przez organizatorów konkursu Canadian International Rover Challenge 2023. Krakowscy żacy pracowali na skonstruowanym przez siebie łaziku - Kalmanie. W zawodach Canadian International Rover Challenge 2023 zespoły musiały zmierzyć się z misjami polegającymi na symulacji zadań, z jakimi w przyszłości mogą mierzyć się mieszkańcy kolonii na pozaziemskiej planecie.

Jak informuje strona gov.pl zadania postawione przed studentami nie były proste:

  • Search & Rescue: to misja polegająca na sprowadzeniu technika z terenów niebezpiecznych do bazy, a także naprawieniu i ponownym uruchomieniu reaktora po awarii. Misja obywała się w nocy, a łazik musiał być przygotowany do nawigacji w ciemności i wykrywania obiektów w podczerwieni.
  • Water Redirection: W wyniku zmiany priorytetów kolonii i jej zapotrzebowania na wodę łazik miał za zadanie odłączyć dotychczas istniejący rurociąg i przeprowadzić montaż nowej instalacji wodnej. Misja ta podzielona była na dwa etapy i trwała aż 2 godziny!
  • Traversal+: Po katastrofalnej eksplozji reaktora łazik musiał przemierzyć gruzowisko w celu zidentyfikowania zapasów przydatnych przy odbudowie bazy. Wyzwanie można było wykonać autonomicznie lub manualnie, jednak najważniejsza była zdolność adaptacji i szybkie podejmowanie decyzji.
  • Land Speculation & Prospecting: W wyniku awarii reaktora podjęto decyzję o otworzeniu drugorzędnych placówek z dala od głównej bazy. Nasz zespół miał za zadanie wysłać na obiecujący obszar łazika, który przeprowadzi wstępne badania naukowe i prace pomiarowe. Następnie na ich podstawie nasi eksperci musieli dostarczyć raport na temat swoich ustaleń i zaleceń dotyczących miejsca budowy nowego kompleksu.
  • Arm Dexterity: Nowa osada potrzebuje niezawodnego źródła zasilania. Zanim jednak nowe komponenty dotarły na miejsce, zdalnie sterowany łazik miał za zadanie wykorzystać części starego zasilania i elementy zapasowe, aby skonfigurować nowy system i zapewnić przepływ prądu.

Krakowskich studentów pokonano jedynie w misji Land Speculation & Prospecting, w pozostałych to Polacy okazali się mistrzami. 


O 17.45 tradycyjnie zapraszamy na nasz, Czwórkowy Konkurs "Gdzie jesteś? Daj znać!". Czekają na was gadżety Czwórki czekają. 

W drugiej godzinie audycji w studiu pojawi się Jeremi Angowski, który przygotuje wyjątkowy przegląd mediów społecznościowych. Przy mikrofonie usłyszymy też Adama Smolarka i jego serwis muzyczny. 


Sprawdź także:


***

Na audycję z cyklu "Reset" we wtorek (29.08) o godz. 17.00 zaprasza Piotr Firan


Czytaj także

Demeter w kosmosie. Misja studentek AGH w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2023 14:40
Grupa studentek Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zrealizowała wyjątkową misję kosmiczną, podczas której sprawdziła, jaki wpływ na organizm kobiety mają nowe środowisko i izolacja. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poznańscy studenci zdobyli amerykańskie niebo. Hexa 4 zajęła pierwsze miejsce!

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2023 14:48
Studenci Koła Naukowego PUT Rocketlab z Poznania odnieśli ogromny sukces na amerykańskim kosmodromie - ich rakieta, Hexa 4, zajęła pierwsze miejsce w swojej kategorii w zawodach Spaceport America Cup.
rozwiń zwiń