Demeter w kosmosie. Misja studentek AGH w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2023 14:40
Grupa studentek Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zrealizowała wyjątkową misję kosmiczną, podczas której sprawdziła, jaki wpływ na organizm kobiety mają nowe środowisko i izolacja. 
Uczestniczki misji Demeter
Uczestniczki misji DemeterFoto: mat.pras/ AGH

W zespole znalazło się sześć dziewczyn studiujących Inżynierię Biomedyczną oraz Fizykę Medyczną. Studentki zamieszkały razem w ciasnej kapsule symulującej warunki, jakich mogą się spodziewać astronauci przebywający na Księżycu. - Nie miałyśmy dostępu do światła dziennego, a specjalne technologie dostarczały nam tlen i podtrzymywały nas przy życiu - opowiada wicekomandor i prezes Koła Naukowego AstroBio Martyna Garbińska. - W trakcie pobytu w kapsule musiałyśmy sobie radzić z wieloma trudnymi sytuacjami, na przykład z awarią świateł, która wymagała zastosowania odpowiednich procedur. Pracowałyśmy po 17 godzin, nasz dzień zaczynał się o północy i kończył późnym popołudniem.  

Misja trwała 7 dni i skupiła się na eksperymentach związanych z produkcją żywności, optymalizacją zużycia wody oraz analizą psycho-fizjologicznych aspektów kobiet w izolacji. - Badałyśmy również jakość naszego snu, zwłaszcza że spałyśmy pod kątem 6 stopni. Zazwyczaj w tej pozycji głowa uniesiona jest nieco wyżej, więc w pierwszych dniach czułyśmy się dość dziwnie, co miało związek z przepływem limfy - wyjaśnia gość Czwórki.

Projekt Demeter był pierwszą w Polsce, a drugą w Europie, pełną analogową misją kosmiczną, w której skład wchodziły tylko kobiety. - Misje analogowe to treningi kosmiczne, które mają na celu testowanie technologii i procedur w warunkach zbliżonych do tych, które są w kosmosie - tłumaczy rozmówczyni Weroniki Puszkar. - Nasza misja była misją kobiet, więc rozumiałyśmy swoje potrzeby i byłyśmy dla siebie wsparciem. A ze stresem radziłyśmy sobie, słuchając muzyki. Ona nas uspokajała, zmniejszała ciśnienie, spowalniała puls.  

Posłuchaj
11:19 CZWÓRKA Stacja Nauka - agh 04.05.2023.mp3 O projekcie Demeter. Misja studentek AGH w Krakowie (Stacja Nauka/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Weronikia Puszkar

Gość: Martyna Garbińska (wicekomandor i prezes Koła Naukowego AstroBio AGH)

Data emisji: 5.05.2023

Godzina emisji: 12.30

kul

Czytaj także

Polscy studenci najlepsi na Czerwonej Planecie: wygrali konkurs marsjańskich łazików

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2023 13:35
Studenci z AGH Space Systems w Krakowie zwyciężyli w międzynarodowych zawodach International Rover Challenge 2023 w Indiach. Po czterech dniach zaciętej rywalizacji pokonali w finale 17 drużyn i wygrali jeden z największych konkursów łazików marsjańskich na świecie. Teraz wybierają się na kolejny, najważniejszy – University Rover Challenge.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kartal 7" i "Most Beautiful" - mosty polskich studentów podbijają świat

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2023 18:50
Polscy studenci odnieśli kolejny sukces. Dwa zespoły z Koła Naukowego Mostowców Politechniki Warszawskiej zakwalifikowały się do drugiego etapu międzynarodowego konkursu na most stalowy i jako jedyni reprezentanci naszego kraju wezmą udział w finale, który odbędzie się na Uniwersytecie Boğaziçi w Turcji. 
rozwiń zwiń