Polskie Radio
Section05
AGH

Prywatna sieć 5G na Akademii Górniczo-Hutniczej. Jakie możliwości daje nowe łącze?

Od lat mówi się, że sieć 5G zrewolucjonizuje relacje człowiek – maszyna. Przesyłanie danych będzie szybkie, a to może przyczynić się do postępu w rozwoju medycyny, transportu czy telefonii komórkowej. Z możliwości łącza od niedawna korzysta Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Uczelnia uzyskała od Urzędu Komunikacji Elektronicznej pozwolenie radiowe na użytkowanie prywatnej sieci 5G.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar sieć 5G technologia AGH

Projekt SOCCER – uczelnie z pięciu krajów wspólnie walczą z hakerami

Wyższe uczelnie i różnego rodzaju organizacje badawczo-technologiczne są szczególnie łakomym kąskiem dla cyberprzestępców, ze względu na wysoką wartość danych zgromadzonych na swych serwerach. Ataki hakerów mają być skuteczniej odpierane dzięki międzynarodowemu projektowi SOCCER, koordynowanemu przez Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  cyberprzestępczość cyberatak cyberzagrożenia AGH Trójka

Najlepszy łazik marsjański przyjechał z... Krakowa. Studenci AGH zwyciężyli w European Rover Challenge

Zespół AGH Space System z Krakowa wygrał IX edycję zawodów łazików marsjańskich European Rover Challenge, które w niedzielę zakończyły się w Kielcach. Kolejne dwa miejsca na podium przypadły ekipom szwajcarskim. Podczas IX edycji European Rover Challenge (ERC) na specjalnie zaprojektowanym torze marsjańskim rywalizowało 25 drużyn z 12 krajów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA kosmos Mars AGH studenci konkurs

Polscy studenci najlepsi na Czerwonej Planecie: wygrali konkurs marsjańskich łazików

Studenci z AGH Space Systems w Krakowie zwyciężyli w międzynarodowych zawodach International Rover Challenge 2023 w Indiach. Po czterech dniach zaciętej rywalizacji pokonali w finale 17 drużyn i wygrali jeden z największych konkursów łazików marsjańskich na świecie. Teraz wybierają się na kolejny, najważniejszy – University Rover Challenge.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA Mars kosmos studenci AGH Kraków konkurs Tomasz Miara Trójka