Wybory 2023. Jak głosować za granicą?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2023 08:30
15 października 2023 to wyznaczona data wyborów parlamentarnych w Polsce. W Czwórce podpowiadamy jak oddać swój głos, gdy mieszkamy lub chwilowo przebywamy za granicą.  
W wyborach możemy głosować w kraju i za granicą
W wyborach możemy głosować w kraju i za granicąFoto: gov.pl
 • 15 października 2023 roku wybierzemy posłów i senatorów. To data wyborów parlamentarnych w Polsce. Możemy w nich uczestniczyć też za granicą.
 • Stworzono 402 obwody wyborcze poza granicami kraju.
 • W tym roku nie oddamy głosu na Ukrainie. W Rosji i na Białorusi zagłosujemy jedynie w siedzibach przedstawicielstw dyplomatycznych w Moskwie i Mińsku. 
 • Głosować za granicą możemy pobierając zaświadczenie o prawie do głosowania. Pobieramy je w gminie.
 • Drugą opcją jest złożenie wniosku o dopisanie do spisu wyborców. Z tej możliwości najchętniej korzystają przedstawiciele polonii. 
 • Lista obwodów wyborczych za granicą jest dostępna na stronie MSZ. Adresy konkretnych komisji znajdziemy na stronie konsulatów. 
 • Głosować korespondencyjnie możemy jedynie w kilku przypadkach. Ta forma oddania głosu nie jest tak powszechna, jak w czasie pandemii. 

15 października 2023 roku będzie w Polsce dniem wyborów parlamentarnych. Wybierzemy swoich przedstawicieli do Sejmu i Senatu. W Czwórce przez cały tydzień w audycji "Reset" opowiadamy o wyborach, przypominamy, jak to jest zorganizowane, kto może głosować, a kto kandydować, jak głosować poza miejscem zamieszkania, a także jak sprawdzić, gdzie mieści się nasza komisja wyborcza. Podpowiadamy też jak w wyborach mogą wziąć udział Ci, którzy 15 października będą za granicą. 


W tym roku utworzonych zostanie 402 obwody wyborcze do głosowania poza granicami naszego kraju. Najwięcej będzie ich w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Niemczech. Polacy też będą mogli oddać głos m.in. w Arabii Saudyjskiej, Omanie czy Kolumbii. Z powodu wojny na Ukrainie, w trosce o bezpieczeństwo, odstąpiono od utworzenia obwodu w tym kraju. Na Białorusi i w Rosji wybory zostaną przeprowadzone jedynie w siedzibach przedstawicielstw dyplomatycznych w Mińsku i w Moskwie. Pełna lista obwodów wyborczych dostępna jest w rozporządzeniu Ministra Spraw Zagranicznych. 


Posłuchaj
04:17 czwórka reset 22.09.2023 wybory.mp3 Jak w wyborach parlamentarnych zagłosować za granicą? (Reset/Czwórka)

 

Jak zagłosować za granicą? Pobierz zaświadczenie w gminie.

Jeżeli chcemy głosować za granicą to mamy dwie możliwości. 

Możemy skorzystać z zaświadczenia o prawie do głosowania. Takie zaświadczenie możemy pobrać w dowolnej gminie w Polsce. Z nim mamy prawo głosować w dowolnej komisji w Polsce i za granicą, a nawet na statku morskim - mówi Michał Mazur, koordynator programu Młodzi głosują i Latarnika Wyborczego w Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Jak głosować za granicą? Opcja dla polonii - e-wybory

Druga możliwość głosowania za granicą jest częściej wybierana przez przedstawicieli polonii. - Można zawnioskować o dopisanie do spisów wyborców za granicą. Trzeba robić to przed każdymi wyborami, w których chcemy oddać swój głos - mówi ekspert. - Żeby złożyć wniosek mamy kilka opcji:

 • możemy złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców w wersji papierowej w konsulacie
 • możemy wniosek wysłać listem
 • złożyć wniosek online przez platformę e-wybory - ewybory.msz.gov.pl
 • wysłać wniosek mailowo - tu do maila należy dołączyć skan odręcznie wypełnionego pisma, musi być ono też podpisane. Takiego maila kierujemy do konsulatu. 

Jak znaleźć komisję wyborczą za granicą?

Lista 402 odwodów utworzonych za granicą została ogłoszona przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych i jest dostępna w rozporządzeniu na stronie ministerstwa. Konkretne adresy komisji będą ogłaszane przez odpowiednie konsulaty Rzeczpospolitej. 

- W dużych miastach za granicą, gdzie są duże skupiska polonii, tam na ogół tych komisji jest kilka lub kilkanaście - mówi ekspert. - Często głosujący mają chęć zagłosować w ambasadzie czy konsulacie - tam bywają duże kolejki. Warto sprawdzić wcześniej czy komisji nie ma więcej, może są bliżej naszego miejsca zamieszkania, a dzięki temu skrócić czas oczekiwania na oddanie głosu.

Głosowanie korespondencyjne - tylko w kilku przypadkach

Opcja głosowania korespondencyjnego wciąż istnieje, ale nie jest dostępna tak powszechnie jak w 2020 roku, gdy pandemia i lockdowny zatrzymały nas w domach. 

- W tym roku głosowanie korespondencyjne za granicą nie jest możliwe - podkreśla rozmówca Czwórki. - W Polsce jest też dostępne jedynie w kilku przypadkach. Z tej opcji możemy skorzystać gdy:

 • posiadamy orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym lub umiarkowanym
 • przekroczyliśmy 60. rok życia
 • przebywamy na kwarantannie lub izolacji

Wniosek o umożliwienie nam oddania głosu korespondencyjnie musimy złożyć do 2 października online lub w urzędzie gminy. Z urzędu dostaniemy karty do głosowania i specjalną kopertę, w której odsyłamy nasz głos. 

Michał Mazur podpowiada, że osoby z niepełnosprawnością wzroku, niewidzące, niedowidzące, mogą złożyć wniosek, by dostać wzór z pismem Braille’a, który będą mogły nałożyć na kartę wyborczą. 

***

Tytuł audycji: "Reset"

Prowadzi: Mateusz Kulik

Materiał: Weronika Puszkar 

Data emisji: 21.09.2023

Godzina emisji: 18.44

pj

Czytaj także

Wybory 2023. Kto ma prawa wyborcze? Kogo wybieramy?

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2023 09:07
Zbliżają się wybory parlamentarne. Ich datę wyznaczono na 15 października. Najważniejsze to iść na wybory. W Czwórce przypominamy, kto może głosować, kto kandydować i jak nasze głosy przełożą się na wybór posłów i senatorów. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wybory 2023. Jak głosować poza miejscem swego zameldowania?

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2023 18:40
Zbliżają się wybory parlamentarne. Ich datę wyznaczono na 15 października. Najważniejsze to iść na wybory. W Czwórce podpowiadamy, jak głosować poza miejscem swojego zameldowania. 
rozwiń zwiń