Polskie Radio
Section05
komisja wyborcza

Wiceszef MSZ: ci, którzy nie chcą głosowania korespondencyjnego, odbierają Polonii prawa wyborcze

Tylko głosowanie korespondencyjne umożliwi Polonii powszechny udział w majowych wyborach - ocenił wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk, który skierował do konsultacji projekt rozporządzenia w sprawie utworzenia obwodów głosowania w wyborach prezydenckich za granicą.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka wybory prezydenckie 2020 komisja wyborcza Ministerstwo Spraw Zagranicznych Piotr Wawrzyk

PiS złożył w Sejmie projekt zmian w Kodeksie wyborczym

- Osoba skazana prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe na każdą karę, a nie tylko na karę pozbawienia wolności, nie będzie miała prawa wybieralności w wyborach na wójta, burmistrza, prezydenta miasta - zakłada projekt PiS noweli Kodeksu wyborczego.
Zobacz więcej na temat:  Sejm wybory w Polsce wybory Prawo i Sprawiedliwość komisja wyborcza polityka POLSKA

Incydenty w trakcie wyborów. W komisjach po alkoholu

Jedna z przewodniczących komisji obwodowych w Warszawie przyszła do lokalu wyborczego pijana. Jak podał rzecznik prasowy Komendy Stołecznej Policji kom. Sylwester Marczak, kobieta miała w organizmie 1,5 promila alkoholu. Incydent wydarzył się na Ochocie. To nie jedyny przypadek, kiedy podczas trwających wyborów samorządowych zasiadający w komisjach przyszli pod wpływem alkoholu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wybory samorządowe 2018 alkohol komisja wyborcza

Sejm pracuje nad zmianami w ordynacji wyborczej

Przewodnicząca Komisji Nadzwyczajnej ds. Prawa Wyborczego Anna Milczanowska (PiS) oszacowała, że prace posłów nad projektem ustawy PiS zmieniającej Kodeks Wyborczy potrwają co najmniej 50 godzin. Do piątkowego wieczora komisja omówiła i przegłosowała kilkanaście z ponad 140 proponowanych zmian. W magazynie Północ-Południe rozmowa z drem Michałem Dulakiem z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ordynacja wyborcza wybory w Polsce komisja wyborcza Prawo i Sprawiedliwość