Polskie Radio
Section05
komisja wyborcza

Gruzja: opozycja mówi o sfałszowaniu wyborów i zapowiada protesty

Gruzińska opozycja oskarża obóz władzy o sfałszowanie wyników wyborów lokalnych i zapowiada na dziś akcję protestacyjną. Lider opozycyjnego Zjednoczonego Ruchu Narodowego Nika Melia oświadczył, że on i jego zwolennicy będą walczyć o wolne wybory i odsunięcie od władzy rządzącej partii Gruzińskie Marzenie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Gruzja wybory w Gruzji wybory opozycja gruzińskie marzenie Micheil Saakaszwili komisja wyborcza

Na Dalekim Wschodzie Rosji zamknięto lokale wyborcze. Głosowało ok. 40 proc. uprawnionych

W Rosji dobiegają końca wybory przedstawicieli władz federalnego i regionalnego szczebla. Na rosyjskim Dalekim Wschodzie, zgodnie z obowiązującym tam czasem zamknięto już lokale wyborcze. Głosowanie najpóźniej zakończy się w obwodzie kaliningradzkim o 21.00 według czasu lokalnego. Wtedy w Polsce będzie 20.00.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja wybory wybory w Rosji fałszerstwa Donbas komisja wyborcza

Szumowski: w lokalach głosowanie jest bezpieczne, obowiązują zasady sanitarne

- Głosowanie w lokalu wyborczym jest bezpieczniejsze niż wyjście do sklepu - mówił w Programie 1 Polskiego Radia prof. Łukasz Szumowski, minister zdrowia. Zaznaczył, że przestrzega się tam restrykcyjnie - w przeciwieństwie do wielu innych miejsc - zasad sanitarnych: odpowiedniego dystansu, noszenia maseczek, dezynfekcji rąk i powierzchni.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Łukasz Szumowski Sygnały Dnia wybory prezydenckie 2020 komisja wyborcza zdrowie epidemia bezpieczeństwo

Kontrowersyjni szefowie komisji wyborczych. W Łodzi "Farmazon", w Warszawie prowokator KOD

Szefem jednej z okręgowych komisji wyborczych w Łodzi jest Franciszek J. "Farmazon", który zasłynął m.in. tym, że wulgarnie ubliżał i atakował dziennikarkę Telewizji Polskiej - informuje portal wPolityce.pl. Dodatkowo przewodniczącym jednej z warszawskich komisji wyborczych jest Arkadiusz Szczurek znany z prowokacji KOD.
Zobacz więcej na temat:  wybory prezydenckie 2020 wybory w Polsce polityka Komitet Obrony Demokracji obywatele RP komisja wyborcza Łódź Warszawa mazowieckie POLSKA

Wiceszef MSZ: ci, którzy nie chcą głosowania korespondencyjnego, odbierają Polonii prawa wyborcze

Tylko głosowanie korespondencyjne umożliwi Polonii powszechny udział w majowych wyborach - ocenił wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk, który skierował do konsultacji projekt rozporządzenia w sprawie utworzenia obwodów głosowania w wyborach prezydenckich za granicą.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka wybory prezydenckie 2020 komisja wyborcza Ministerstwo Spraw Zagranicznych Piotr Wawrzyk

PiS złożył w Sejmie projekt zmian w Kodeksie wyborczym

- Osoba skazana prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe na każdą karę, a nie tylko na karę pozbawienia wolności, nie będzie miała prawa wybieralności w wyborach na wójta, burmistrza, prezydenta miasta - zakłada projekt PiS noweli Kodeksu wyborczego.
Zobacz więcej na temat:  Sejm wybory w Polsce wybory Prawo i Sprawiedliwość komisja wyborcza polityka POLSKA

Incydenty w trakcie wyborów. W komisjach po alkoholu

Jedna z przewodniczących komisji obwodowych w Warszawie przyszła do lokalu wyborczego pijana. Jak podał rzecznik prasowy Komendy Stołecznej Policji kom. Sylwester Marczak, kobieta miała w organizmie 1,5 promila alkoholu. Incydent wydarzył się na Ochocie. To nie jedyny przypadek, kiedy podczas trwających wyborów samorządowych zasiadający w komisjach przyszli pod wpływem alkoholu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wybory samorządowe 2018 alkohol komisja wyborcza

Sejm pracuje nad zmianami w ordynacji wyborczej

Przewodnicząca Komisji Nadzwyczajnej ds. Prawa Wyborczego Anna Milczanowska (PiS) oszacowała, że prace posłów nad projektem ustawy PiS zmieniającej Kodeks Wyborczy potrwają co najmniej 50 godzin. Do piątkowego wieczora komisja omówiła i przegłosowała kilkanaście z ponad 140 proponowanych zmian. W magazynie Północ-Południe rozmowa z drem Michałem Dulakiem z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ordynacja wyborcza wybory w Polsce komisja wyborcza Prawo i Sprawiedliwość