Rynek pracy. Jakie kierunki studiów są najbardziej przyszłościowe?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2023 21:30
Rok akademicki co prawda się zaczął, ale my w Czwórce mówimy o zawodach przyszłości. Sprawdzamy, jakie kierunki studiów są najbardziej przyszłościowe. - Nieustająco w rankingach prowadzi branża IT, a więc programiści, testerzy i specjaliści - mówi w Czwórce Martyna Grunt-Mejer, Team Leader w Antal IT Services. - Coraz większym powodzeniem cieszy się także cyber security.  
W audycji sprawdzamy, jakie kierunki studiów są najbardziej przyszłościowe
W audycji sprawdzamy, jakie kierunki studiów są najbardziej przyszłościoweFoto: shutterstock/Matej Kastelic
  • Samo studiowanie i dyplom dobrej wyższej uczelni nie gwarantują dziś zawodowego sukcesu.
  • Jak radzi Martyna Grunt-Mejer, warto wybierać kierunki studiów, które są najbardziej przyszłościowe i będą mogły zapewnić zatrudnienie. 
  • Cały czas najwyżej są notowane zawody związane z branżą informatyczną, cyber security, a także mediami społecznościowymi. 

 

Dobre studia i dyplom wyższej uczelni nie gwarantują dziś zawodowego sukcesu, dlatego do planowania swojej ścieżki edukacyjnej trzeba podejść rozsądnie i wybrać takie studia, po których znajdziemy pracę. W Czwórce sprawdzamy, które kierunki studiów są najbardziej przyszłościowe.


IT wśród najbardziej przyszłościowych kierunków studiów 

Jak zauważa ekspertka, początek 2023 r. i kryzys gospodarczy trochę spowolnił rozwój tej gałęzi rynku, jednak w dalszym ciągu poszukiwani są specjaliści w obszarze branży IT.

- Niestająco w rankingach prowadzi branża IT, a więc programiści, testerzy i specjaliści. Coraz większe zagrożenia płynące z wykorzystania nowych technologii sprawia, że większym powodzeniem cieszy się cyber security - mówi gość audycji. - Po skończeniu tych kierunków, szybko można znaleźć dobrze płatną pracę. Nawet w trakcie trwania studiów jesteśmy w stanie załapać się na fajne staże.


Zobacz także: 

Kontroler finansowy - czy to dobry zawód?

Jednak nie tylko informatyka i programowanie może być źródłem dobrze płatnej pracy. Można jej także poszukiwać w sektorze finansowym. - Teraz w tych trudnych i niepewnych czasach w których przyszło nam żyć, dobrym kierunkiem jest zawód kontrolera finansowego - zauważa rozmówczyni Mateusza Kulika.

- Kontroler finansowy odpowiada generalnie za całą zaawansowaną analizę sytuacji finansowej danej firmy. Jest to ogromna odpowiedzialność, bo te osoby są bezpośrednimi doradcami dla dyrektorów finansowych i dla całego zarządu - zaznacza specjalistka. - Od tych osób wymagamy wykształcenia, a na kolejnym etapie doświadczenia. Jeśli mówimy tu o wyborze studiów, to zdecydowanie powinien to być kierunek ekonomiczny.

Zobacz także: 


Media społecznościowe i e-commerce to też przyszłość

Również szybko rozwijająca się branża internetowa daje szereg możliwości. W opinii gościa audycji, kariera związana z mediami społecznościowymi i e-commerce jest ciekawym rozwiązaniem.

- Wszystko generalnie kręci się wokół internetu, budowania marki, wizerunku marki, mediów społecznościowych. Więc możemy mówić o e-commerce managerach, digital managerach, marketerach, social media managerach itd. - wskazuje Martyna Grunt-Mejer. - Mówi się teraz, że coś, czego nie widzimy w sieci, to nie istnieje. Więc wszystkie zawody, profile, które wiążą się bardzo mocno i łączą się z social mediami, to jest coś, co też generuje bardzo dużo ofert pracy na rynku. Bardzo często mówi się, że specjaliści z tego zakresu mają częściej więcej niż jedną ofertę pracy na stole. To już jest naprawdę ogromnym sukcesem.


Posłuchaj
14:52 CZWORKA/Reset zawody przyszłości - 02.10.2023.mp3 O zawodach przyszłości w Czwórce mówi Martyna Grunt-Mejer z Antal IT Services (Reset/Czwórka)

 

Wśród kierunków wymienianych przez gościa Czwórki znalazły się także mechatronika, automatyka i robotyka. - To są w dalszym ciągu "gorące" kierunki, które cały czas, utrzymują się wysoko - zaznacza. - Warto dodać jeszcze takie pozycje jak inżynierowie odnawialnych źródeł energii, biotechnologia i nanotechnologia. To są stanowiska i profile dość niszowe, ale już zauważamy brak specjalistów właśnie w tego typu obszarach. 


***

Tytuł audycji: "Reset"

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Martyna Grunt-Mejer (Team Leader w Antal IT Services)

Data emisji: 02.10.2023

Godzina emisji: 17.15

aw