Związek na odległość. Jak to działa i czy ma przyszłość?

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2023 11:26
- Pary, które przeżyły ze sobą wiele miesięcy, albo nawet lat, będąc w różnych krajach mówią, że jeśli ich miłość to wytrzyma, to przetrwa potem wszystko. Jednak najsilniejsze związki to takie, w których ludzie poznali się najpierw w rzeczywistości i na żywo zdążyli się w sobie zakochać, a dopiero potem rozpoczął się związek na odległość - mówiła antropolog Antonina Stasińska. 
Związki na odległość - dlaczego niektórym się udaje, a innym nie?
Związki na odległość - dlaczego niektórym się udaje, a innym nie? Foto: Shutterstock.com/Olena Yakobchuk
  • Związki żyjące na odległość to według gościa Czwórki zjawisko o ogromnej skali. 
  • Brak kontaktu fizycznego i bariera językowa - co nam przeszkadza w międzynarodowych związkach na odległość?
  • Jak wytrzymać w związku na odległość? Wspólne playlisty muzyczne, zdjęcia, plany kolejnych spotkań.

Antonina Stasińska przeprowadziła badania dotyczące transnarodowych związków na odległość. W grupie badanych 23–33-latków, ta formuła związku okazała się powszechna. Pary spędziły w rozłące średnio trzy lata. Jak podkreślała gość Czwórki, pary, żyjące w dużych odległościach od siebie, to znak naszych czasów. - W moich badaniach ludzie ci mówili bardzo dużo o miłości i wytrwałości. Choć związek na odległość był wyłącznie czymś tymczasowym, trudów im nie brakowało. W większości przypadków to się jednak udawało - zaznaczała Antonina Stasińska. - Pary poznawały się na Erasmusie, albo już w pracy, która miała międzynarodowe sektory. Jedna strona mieszkała w Polsce, druga w Szwajcarii albo Argentynie, a spotkali się w trzecim kraju.

Gość Czwórki sama doświadczyła relacji na odległość i to zainspirowało ją do prowadzenia badań. - Wrzuciłam post do socjal mediów z pytaniem, dotyczącym takich związków, i fala odzewu była ogromna. Ludzie dzielili się swoimi doświadczeniami, i udostępniali mój post. Skala tego zjawiska, choć nie ma na to "twardych danych", z pewnością jest wielka - podkreślała. 

"Nie tylko seks". Wyzwania w związkach na odległość

- Oczywiście, że technologie umożliwiają nam relację na odległość i bardzo ułatwiają takie związki, ale to także pewne przekleństwo. Technologia nie uzupełni brak kontaktu fizycznego. Rozmawiamy z partnerem czy partnerką codziennie przez internet, ale nie możemy dotknąć drugiej osoby. To nie tylko kwestia kontaktów seksualnych, ale zwykłego dotyku, bliskości, dzielenia ze sobą śniadań, obiadów i kolacji i innych elementów szarej codzienności - wyliczała Antonina Stasińska.

Sprawdź także:

Spotkanie z partnerem - rzadkie święto

Jak zaznaczała, kolejnym wyzwaniem w związku na odległość jest "emocjonalna sinusoida". - Polega na tym, że jeśli para spotyka się ze sobą raz w miesiącu to wcześniej "czyszczą kalendarze". Gdy przyjedzie partner, można poświęcić mu wówczas cały swój czas. To są magiczne chwile, ale brakuje tu doświadczenia codziennej, wspólnej nudy i rutyny. Dlatego potem, gdy te osoby zaczynają na co dzień ze sobą mieszkać, sytuacja się zmienia - opowiadała gość Czwórki. - Ważne jest to, by obie strony podchodziły poważnie do tej relacji i akceptowały "sytuację przejściową", jaką jest rozłąka. To wymaga dużej dojrzałości i zaangażowania.

Posłuchaj
47:08 związki_PR4_AAC 2023_07_20-20-32-07.mp3 O doświadczeniach związków na odległość mówi Antonina Stasińska (Wieczór z Czwórką) 

Bariera językowa - duża przeszkoda. Jak ją przeskoczyć?

W związku międzynarodowym partnerzy posługują się wybranym językiem. - W tej sytuacji zawsze jedna ze stron będzie się czuła mniej pewnie. Jeśli zdarzy się moment, gdy zaczynamy kłótnie, emocje biorą górę, można mieć problem z komunikacją - opowiadała ekspert. 

Sprawdź także:

"Jeśli przetrwaliśmy to, przetrwamy już wszystko"

Jeśli nie możemy się spotkać - rola wyobraźni jest ogromna. - Oprócz tego, że zawsze można zaplanować kolejne spotkanie i czekać na nie, warto przygotować na przykład wspólną playlistę muzyczną. Słuchanie tej samej muzyki pozwala wypełnić pustkę. Jedna z par wciąż była ze sobą na łączach, nawet podczas snu - wyliczała sprawdzone "patenty" Antonina Stasińska. - Moi rozmówcy, pytani o zalety związków na odległość, mówili o sile takich relacji. Ten związek wymaga struktury, planowania, organizacji czasu i dobrej komunikacji, ale zgodnie podkreślali, że jeśli uda im się przetrwać czas rozłąki, to potem przetrwają już wszystko, co im się przydarzy - zaznaczała gość Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Wieczór z Czwórką

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Antonina Stasińska (antropolog, doktorantka w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 20.07.2023

Godzina emisji: 20.29

kd

Czytaj także

Nastoletnia miłość. Różowe okulary kontra złamane serce?

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 13:43
Jako młodzi ludzie patrzymy na świat przez różowe okulary, albo wręcz przeciwnie - wyłącznie w czarnych barwach. - Miłość to tylko chemia w mózgu. Najczęściej trwa około dwa lata, a potem ludzie zostają z pytaniem: co dalej? - mówiły w rozmowie z Czwórką psycholog Aleksandra Żyłkowska-Wójcik oraz psychoterapeuta Magdalena Sękowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak znaleźć prawdziwą miłość w sieci? "Obiecuj mniej, dawaj więcej"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 15:26
- Mamy dziś bardzo wielu singli i nie wszyscy są nimi z wyboru. Ciężko jest dziś znaleźć miłość, choćby z powodu pandemii. Relacje zrobiły się bardziej wirtualne. Jednak da się rozpocząć trwałą i udaną relację w sieci i przenieść ją do prawdziwego świata - przekonywała psychoterapeutka Joanna Godecka. 
rozwiń zwiń