Drugi mózg. Wszystko, co musimy wiedzieć o jelitach

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2018 12:40
- Zaliczane do przewodu pokarmowego, stanowią nasz drugi mózg, centrum dowodzenia. To tam znajduje się korzystna i niekorzystna flora bakteryjna, która warunkuje nasze zdrowie - mówi dietetyk Hanna Stolińska-Fiedorowicz.
Audio
  • Jak ważne są dla nas zdrowe jelita i w jaki sposób leczy się zespół jelita nadwrażliwego? (Dajesz radę/Czwórka)
Jak dieta makrobiotyczna wpływa na nasz organizm? (zdjęcie ilustracyjne)
Jak dieta makrobiotyczna wpływa na nasz organizm? (zdjęcie ilustracyjne)Foto: chombosan/Shutterstock.om

shutterstock_785500399 przyszłość w filmie 1200.jpg
Komputer z ludzkich komórek wykryje chorobę?

Znaczenia jelit dla funkcjonowania ludzkiego organizmu nie sposób przecenić. - O tym, czy jesteśmy otyli, jaką mamy odporność i samopoczucie, czy chorujemy na nowotwory - w dużej mierze decydują jelita - mówi ekspertka. Jak tłumaczy funkcje jelit to nie tylko "trawienie i przesyłanie dalej" tego, co spożywamy. - Mówi się, że "jesteśmy tym, co jemy". W jelicie cienkim mamy procesy wchłaniania wszystkich witamin i składników i odżywczych. Jeśli są tam zaburzenia, np. popularny zespół sibo, zaczynają się problemy, mamy niedobory pokarmowe, co niesie ze sobą rozwój kolejnych chorób. W jelicie grubym wchłaniana jest duża ilość wody.

Jak tłumaczyła, dbając o kondycję swoich jelit nie należy przesadzać z probiotykami i suplementami diety, i warto je zmieniać co trzy miesiące. Jakie funkcje pełnią jelita i dlaczego warto o nie dbać? Czym jest zespół jelita nadwrażliwego i jak go odróżnić od innych schorzeń? Jaki wpływ ma ruch fizyczny na pracę jelit oraz które produkty mogą być przyczynami niestrawności? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Hanna Stolińska-Fiedorowicz (dietetyk i autorka książki pt. "Jelito drażliwe. Leczenie dietą")

Data emisji: 5.10.2018

Godzina emisji: 14.15

kd/kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka dieta zdrowie
Czytaj także

Zamień chemię na energię. O zdrowych przekąskach na wynos

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2018 14:00
- Naszym największym wrogiem jest cukier. To węglowodan prosty, rafinowany. Takich rzeczy w ogóle nie powinniśmy jeść, a jemy i to za dużo - ostrzega Julita Bator, autorka książki "Zamień chemię na energię".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy dieta bezmięsna to nasza przyszłość?

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 15:00
Czerwone mięso może być równie szkodliwe jak słodzone napoje – przekonują niektórzy dietetycy. Zbyt duża ilość tego produktu w codziennej diecie zwiększa ryzyko wystąpienia miażdżycy, otyłości oraz chorób nowotworowych.
rozwiń zwiń