Wojtek i Agata Sawiccy, czyli duet Life on Wheelz: "Chcemy żyć, a nie przeżyć"

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2024 15:10
Wojtek i Agata Sawiccy są małżeństwem i autorami profilu Life on Wheelz. Przełamują w nim stereotyp osoby niepełnosprawnej, pokazując, że niepełnosprawność jest jednym z elementów ich życia. Niedawno zostali wyróżnieni w Festiwalu "Pełnia Życia".
Wojtek i Agata Sawiccy na swoim profilu Life on Wheelz walczą ze stereotypami
Wojtek i Agata Sawiccy na swoim profilu Life on Wheelz walczą ze stereotypamiFoto: shutterstock/HTWE
  • Wojtek Sawicki jest dziennikarzem muzycznym, który od dzieciństwa choruje na mięśniową dystrofię Duchenne'a.
  • Wraz z żoną Agatą, wokalistką i kompozytorką, występującą pod pseudonimem Agus, od kilku lat tworzą udany związek. 
  • Na swoim profilu Life on Wheelz rzucają wyzwanie stereotypom i w przystępny sposób tłumaczą kwestie związane z tworzeniem tzw. związku interablistycznego. 
  • Niedawno zostali laureatami Festiwalu "Pełnia Życia".

Duet Life on Wheelz - Wojtek i Agata Sawiccy walczą ze stereotypami

Niedawno już po raz trzeci odbyła się gala Festiwalu "Pełnia Życia", podczas której wyróżnienia przyznawane są osobom, które żyjąc z niepełnosprawnościami, żyją prawdziwą pełnią życia, inspirując świat swoimi działaniami. Wśród laureatów znalazł się duet Life on Wheelz, czyli Wojtek i Agata Sawiccy.

"Zachwycili nas od pierwszego przeczytanego kilka lat temu posta. Przyświeca im hasło, które czujemy całym sercem: "Chcemy żyć, a nie przeżyć". Szokują, nie mają tematów tabu, z odwagą poruszają tematy trudne i pozornie niewygodne. Z podniesionym czołem, i mrugając do nas okiem, wystawiają polską rzeczywistość na próbę i mobilizują świat do zmiany. Gdy napisaliśmy o naszej statuetce i zadaliśmy nieśmiałe pytanie: "Czy przyjedziecie?", powiedzieli: "Oczywiście! Uwielbiamy nagrody!". A my śmieliśmy się sami z siebie, bo jeśli właśnie ogarnęli przeprowadzkę z Gdyni do Warszawy… jakim kłopotem jest przyjazd do Łodzi" - napisali organizatorzy Festiwalu "Pełnia Życia".


Wojtek i Agata - jak się poznali? 

Mieli przyjechać także do Czwórki, niestety uniemożliwiła to złośliwość rzeczy martwych, w tym wypadku akumulator ich pojazdu. Jednak, jak to w ich przypadku, nie ma rzeczy niemożliwych - rozmawialiśmy zdalnie.

Rozpoczęliśmy od początków ich relacji. Jak się okazuje Wojtek zaintrygował Agatę swoim intelektem. - Poznaliśmy się dzięki Porcys (niezależny serwis muzyczny), gdzie Wojtek był redaktorem naczelnym. Wiedziałam, że to jest fantastyczny, niesamowicie mądry, ciepły, inteligentny i zabawny człowiek - wspomina Agata. - Ale nie wiedziałam nic poza tym. Nie wiedziałam, jak wygląda. To dopiero Wojtek z czasem ujawniał. Informacja o chorobie nie zraziła mnie. Wręcz jeszcze bardziej mnie zaciekawił ten zupełnie niesamowity człowiek, który mimo choroby był w stanie prowadzić całą redakcję i tworzyć tak niesamowite treści.  Pojechałam, żeby go poznać. Wcześniej poczytałam o jego chorobie, bo czułam, że chcę się przygotować do spotkania. Jak się spotkałam z Wojtkiem, to było dla mnie ważne, żeby czuł się przy mnie swobodnie.

 


Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Life on Wheelz (@lifeonwhlz)


Początek nowej ery

Wojtek przyznaje, że decyzja Agaty ujęła go. - Spodobała mi się jej otwartość na nowe doświadczenia, osoby i znajomości. Bez stereotypów. Po prostu chciała się dowiedzieć u źródła jak to wygląda - opowiada. - Agata była pozbawiona stereotypowego myślenia, czegoś, co by jakoś ją zniechęciło. Zaintrygowała mnie niespotykana siła i zawziętość w tym, co robi. Była to pierwsza osoba, która mi udowodniła, że wszystko się da. Powiedziała, że da się zrobić te rzeczy, które przez wiele lat wydawały się niemożliwe. To było coś bardzo ożywczego i niesamowitego. Czułem, że to początek nowej ery.


Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Life on Wheelz (@lifeonwhlz)


Wojtek i Agata zakochali się w sobie i zdecydowali na wspólne życie. Udowadniają, że każdy ma prawo do miłości. Na swoim profilu Life on Wheelz prowadzą intensywną działalność na rzecz społecznej akceptacji osób z niepełnosprawnościami i walczą ze stereotypami.


Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Life on Wheelz (@lifeonwhlz)


O niepełnosprawności bez tabu 

- Kiedy zakładaliśmy Life on Wheelz, nie było w ogóle takiej narracji w polskich mediach społecznościowych. Dlatego powstał nasz profil, bo chcieliśmy pokazać, że można mówić o niepełnosprawności nie tylko w kontekście zbiórek, chorób, cierpienia i tragedii, tylko w kontekście normalnego życia. Radości, spełniania marzeń, miłości i po prostu bycia pełnią doświadczenia ludzkiego - opowiadają. - Od tamtego czasu jesteśmy niezwykle szczęśliwi. Nie tylko z tego, że nasz profil urósł i dotarł do mainstreamu, ale też, że zainspirowaliśmy całą masę osób z niepełnosprawnościami, które też są samorzecznikami w social mediach i opowiadają o swoim doświadczeniu, bo każde jest zupełnie unikalne.


Posłuchaj
42:25 CZWORKA/Wieczór z Czwórką Wiojtek Sawicki Life On Wheelz wszystko12.06.2024.mp3 Wojtek i Agata Sawiccy o wspólnym życiu i łamaniu stereotypów dotyczących życia z osobą z niepełnosprawnością (Wieczór z Czwórką/Czwórka)

 

***

Nazwa audycji: Wieczór z Czwórką

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście: Wojtek i Agata Sawiccy (autorzy profilu duet Life on Wheelz)

Data emisji: 12.06.2024

Godzina emisji: 20.15

aw/wmkor

Czytaj także

Zaginiony bliski. "To życie w ciągłym strachu i nadziei"

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2018 11:51
W Polsce liczba zaginionych utrzymuje się na wysokim poziomie. Według danych policji w całym 2017 roku zaginęło prawie 20 tysięcy osób.
rozwiń zwiń