Kosmonauci: to nasz pierwszy zespół, jego cząstka jest w każdym z nas [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2024 15:30
- Dla nas premiera albumu "Sorry, nie tu" to przede wszystkim poczucie ulgi związane z zamknięciem pewnego etapu, bo utwory, które się na nim znalazły, kiedy byliśmy jeszcze w szkole - opowiadają muzycy zespołu Kosmonauci.
Warszawa, 26.05.2023, Studio S3 O-2, Koncert z cyklu Jazz.PL - Kosmonauci: Tymon Kosma, Bartek Lucjan, Miłosz Pieczonka, Jan Pieniążek.
Warszawa, 26.05.2023, Studio S3 O-2, Koncert z cyklu Jazz.PL - Kosmonauci: Tymon Kosma, Bartek Lucjan, Miłosz Pieczonka, Jan Pieniążek.Foto: Cezary Piwowarski / Polskie Radio
  • "Sorry, nie tu" to debiutancka płyta zespołu Kosmonauci.
  • Tworzą go: Miłosz Pieczonka, Jan pieniążek, Tymon Kosma i Bartłomiej Lucjan. 
  • Unikalny styl Kosmonautów polega na umiejętnym balansowaniu między emocjonalnymi melodiami a polirytmicznymi strukturami.

Miłosz Pieczonka jest saksofonistą, Tymon Kosma gra na wibrafonie, Janek Pieniążek na perkusji, a Bartłomiej Lucjan na basie. Poznali się w szkole muzycznej w Bielsku Białej. W tym czasie powstał też materiał na ich debiutancką płytę. 

Debiut z poślizgiem

- Z wydaniem zwlekaliśmy, bo chcieliśmy to zrobić konkretnie, a nie po łebkach. Ten czas wydłużył się bardziej niż zakładaliśmy, bo do trzech lat, ale wreszcie trafiliśmy na dobrego wydawcę i odpowiednie okoliczności - opowiadają goście Czwórki. - Pierwotne wersje tych kompozycji nieco inaczej brzmią na płycie, a jeszcze inaczej na koncertach, kiedy pozwalamy sobie na improwizację. Dodajemy nowe elementy, eksperymentujemy, otwieramy kompozycje na siebie.

Dziś członkowie Kosmonautów mieszkają w różnych miejscach i grają w różnych składach. Kiedy spotykają się na próbach, wzajemnie obserwują zachodzące u siebie zmiany. - Na początku jako Kosmonauci graliśmy trzy-cztery koncerty rocznie, głównie w Bielsku, w naszej szkole. Odkąd rozjechaliśmy się, każdy nabył pewnej świeżości. To jest super sprawa, móc to obserwować na próbach - opowiada Miłosz Pieczonka.

Kosmonauci: chcieliśmy zrobić konkretną płytę/Czwórka

Zobacz także:

- Przez to, że mamy różne inspiracje, nie nudzimy się ze sobą, a każdy rozwija się w swoim tempie - przytakuje Tymon Kosma. - Kradniemy wszystkie dobre pomysły z zespołów, w których gramy, i wykorzystujemy je w Kosmonautach - śmieje się Jan Pieniążek.

KOSMONAUCI - FAKDA (FEAT. PAULINA PRZYBYSZ) | Kosmonauci music

Zespół bez lidera, ale z gościnią

- W naszym zespole nie ma lidera, albo - jak kto woli - liderem jest każdy - podkreślają goście Czwórki. 

Płyta "Sorry, nie tu" jest instrumentalna - z jednym wyjątkiem. To utwór "FAKDA" z gościnnym udziałem Pauliny Przybysz. - Marzą nam się też Dua Lipa i Skrillex - śmieją się muzycy. - Ale tak naprawdę to nie zastanawialiśmy się nad tym. Paulina była naszym jedynym wyborem. Po prostu musiała się na tym krążku pojawić. 

"Kosmonauci tkwią w każdym z nas"

- Cząstka Kosmonautów tkwi w każdym z nas - podkreślają rozmówcy Michała Daniluka. - Dla nas największa wartością jest to, że razem dorastaliśmy muzycznie, wzajemnie się inspirowaliśmy i choć każdy poszedł swoją droga, to nadal odczuwamy ogromną przyjemność ze wspólnego grania. Świadomość, że są ludzie, z którymi od lat realizujesz swoją pasję i że w każdej chwili możesz do tego wrócić, działa wspierająco i jednocześnie motywuje do dalszego rozwoju - podkreślają Kosmonauci. 

Posłuchaj
19:27 CZWÓRKA Formula brzmienia - kosmonauci 22.04.2024.mp3 Kosmonauci o płycie "Sorry, nie tu" i planach koncertowych na wiosnę i lato (Formuła brzmienia/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Formuła Brzmienia

Prowadzi: Michał Daniluk

Goście: Tymon Kosma, Miłosz Pieczonka, Jan Pieniążek (zespół Kosmonauci)

Data emisji: 22.04.2024

Godzina emisji: 22.14

kul

Czytaj także

Kuba Więcek o hoshii: to spełnienie moich marzeń [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2024 19:35
Kuba Więcek po przerwie wraca do jazzu, niedawno światło dzienne ujrzał jego nowy projekt hoshii. - Czuję, że mam teraz okres największej kreatywności swojego życia - mówi artysta w Czwórce. - Rozwijam się na tak wielu płaszczyznach, o których wcześniej bym nie pomyślał. Jest dużo rzeczy, za które walczę i na których mi zależy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Goofy Ginz z nowym singlem, w poszerzonym składzie

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2024 19:00
Psychodelia, shoegaze, grunge i alternatywa to przestrzeń muzyczna, po której porusza się zespół Goofy Ginz. - Eksperymentujemy z różnymi brzmieniami i nie boimy się rozwiązań, które mogą zaskoczyć słuchacza - opowiadają muzycy Jasiek i Longer. 
rozwiń zwiń