Polskie Radio
Section05
saksofon

Alek Korecki - wariat, czyli portret człowieka o nadmiarze duszy

Tytuł jednego z utworów Aleksandra Koreckiego jest jednocześnie najlepszym tytułem wywiadu z muzykiem. Saksofonista jest niespokojnym, ale i dobrym duchem polskiej muzyki od lat 80. Wtedy jako jeden z "młodych gniewnych" grał w takich zespołach jak Young Power, Free Cooperation czy Pick Up. Z czasem coraz częściej współpracował z grupami rockowymi: od Tiltu i Brygady Kryzys, po Elektryczne Gitary, w których występuje do dziś.
Zobacz więcej na temat:  Janusz Jabłoński Tomasz Gregorczyk Aleksander Korecki saksofon MUZYKA Dwójka

Marek Pospieszalski, oktet i orkiestra

W lipcu 2021 r. Marek Pospieszalski w składzie swojego nowego ośmioosobowego zespołu nagrał w krakowskim klubie Alchemia wariacje na temat utworów klasyków polskiej muzyki współczesnej. Materiał wydała na płycie portugalska wytwórnia Clean Feed i rok później projekt znakomitego saksofonisty był już na ustach wszystkich.
Zobacz więcej na temat:  Marek Pospieszalski Jacek Hawryluk Bartek Chaciński Jazz muzyka współczesna saksofon Auksodrone Dwójka koncert

Kuba Więcek o hoshii: to spełnienie moich marzeń [WIDEO]

Kuba Więcek po przerwie wraca do jazzu, niedawno światło dzienne ujrzał jego nowy projekt hoshii. - Czuję, że mam teraz okres największej kreatywności swojego życia - mówi artysta w Czwórce. - Rozwijam się na tak wielu płaszczyznach, o których wcześniej bym nie pomyślał. Jest dużo rzeczy, za które walczę i na których mi zależy.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka MUZYKA muzyka elektroniczna Jazz hoshii Kuba więcek saksofon Michał Daniluk

Alina Ratkowska i Paweł Gusnar - od "Nimf" do płyty "Le Clavecin Moderne plus Saxophone"

- Wszystko zaczęło się w 2007 roku od "Nimf", szczególnego i zarazem pięknego utworu. Stąd też ponownie zaprosiliśmy panią Weronikę Ratusińską i na tym dwupłytowym albumie pojawia się również jej nowa kompozycja pt. "Reflections" - mówili w Dwójce Alina Ratkowska i Paweł Gusnar o nagranej wspólnie płycie pt. "Le Clavecin Moderne plus Saxophone".
Zobacz więcej na temat:  Paweł Gusnar klawesyn saksofon Jakub Kukla płyta Dwójka KULTURA MUZYKA Alina Ratkowska

Kuba Więcek i kwartet "hoshii". "Etap muzyki klasycznej jest już za mną"

- Chodziłem do szkoły muzycznej, klasycznej, ale ten etap jest już dawno za mną. Wydaje mi się, że najbliżej jest mi do muzyki elektronicznej - mówi Kuba Więcek, jeden z najciekawszych jazzmanów, saksofonistów i kompozytorów młodego pokolenia. Artysta powrócił niedawno z zespołem "Hoshii"; jak zapowiada, płyta to nie koniec działań w ramach tego projektu.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Kuba więcek saksofon Jazz muzyka rozrywkowa