Jak nie marnować jedzenia? "Najlepiej spożyć przed" dobre dłużej!

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2023 20:35
Jedzenie jest często dobre dłużej, niż wskazuje data na jego opakowaniu. Jak nie marnować jedzenie podpowiadają organizatorzy akcji "Często dobre dłużej" . Zachęcają by do oceny produktów wykorzystać: wzrok, węch i smak. 
Jak nie marnować jedzenia? Produkty oznaczone datą z opisem najlepiej spożyć przed dobre są dużo dłużej
Jak nie marnować jedzenia? Produkty oznaczone datą z opisem "najlepiej spożyć przed" dobre są dużo dłużejFoto: Shutterstock/Asya Nurullina
 • Każdego roku w Europie miliony ton żywności trafia do śmieci. 
 • Warto wiedzieć, że daty na opakowaniach produktów spożywczych są różnie opisane: "należy spożyć do", "najlepiej spożyć przed".
 • Wiele produktów oznaczonych "najlepiej spożyć przed" nadaje się do konsumpcji dużo dłużej. Nawet 6 miesięcy. 
 • Przed wyrzuceniem jedzenia warto zrobić test trzech zmysłów. 
 • Międzynarodowy Dzień Świadomości o Stratach i Marnowaniu Żywności przypada 29 września. 

Każdego roku w Europie, tylko z powodu niezrozumienia dat ważności, wyrzucane jest blisko 9 milionów ton żywności. By to zmienić, wystarczy wykorzystać własne zmysły - wzrok, zapach czy smak. Niestety tylko 20 procent Polaków decyduje się na spróbowanie produktu, którego termin przydatności do spożycia minął. Międzynarodowy Dzień Świadomości o Stratach i Marnowaniu Żywności (29 września) to świetna okazja by przypomnieć, jak czytać daty ważności na produktach spożywczych.

Jak nie marnować jedzenia?

- 30 procent Polaków nie rozróżnia dat na opakowaniach. A to klucz do tego, jak nie marnować jedzenia - mówi Anna Kurnatowska z Too Good To Go. - Na opakowaniach produktów spożywczych są dwa różne oznaczenia, a różnica jest znacząca:

 • należy spożyć do
 • najlepiej spożyć przed

- Produkty świeże, wrażliwe, takie jak mięso, ryby, wędliny - oznaczone są datą "należy spożyć do" - nie zachęcam by je jeść po dacie ważności, ale zawsze można je sprawdzić - mówi ekspertka. - Nasze jedzenie nie zna się na zegarku i o północy nie mówi "jestem niedobre". Tu zalecamy ostrożność, bo jakieś ryzyko zdrowotne jednak istnieje. 


Posłuchaj
15:19 czwórka czwórka do piątej 29.09.2023 nie wyrzucaj.mp3 Jak nie marnować żywności i dobrze odczytywać daty ważności? (Czwórka do piątej/Czwórka)

 

Zupełnie inaczej jest produktami oznaczonymi "najlepiej spożyć przed". - Nasza kampania "Często dobre dłużej" odnosi się właśnie do nich - mówi gość Marty Hoppe. - W tej grupie znajdują się: kasze, makarony, konserwy, ale też jogurty. 

Co można zrobić żeby nie marnować jedzenia?

Badania wykonane przez naukowców SGGW w Warszawie wykazały, że niektóre produkty są dobre nawet 6 miesięcy po terminie wyznaczonym na opakowaniu. 

- 80 procent ankietowanych zadeklarowało, że zdarza im się wyrzucić produkt oznaczony "najlepiej spożyć przed" bez sprawdzania, co wyrzuca - mówi Anna Kurnatowska. - Jeśli kaszę czy makaron przechowujemy dobrze: w miejscu suchym i zacienionym, w dobrze zamkniętym pojemniku, to nic im się nie stanie. 

Czwórkowy gość podkreśla, że w przechowywaniu jest klucz do niewyrzucania. - Wszystkie produkty, które będziemy dobrze przechowywać, będą dłużej z nami. Trafią na nasze talerze, a nie do śmietnika. 

Popatrz, powąchaj, posmakuj

Pamiętajmy też, przy ocenie produktów spożywczych, że mamy zmysły. Trzy z nich, w tym przypadku są szczególnie istotne. To:

 • wzrok - oceniamy kolor produktu
 • węch - oceniamy jego zapach
 • smak - sprawdzamy czy produkt nie jest kwaśny, gorzki, czy jego smak jest taki jak powinien. 

- Jeśli test trzech zmysłów wypadł pozytywne to można przejść do konsumpcji - podpowiada ekspertka. 

Międzynarodowy Dzień Świadomości o Stratach i Marnowaniu Żywności

Międzynarodowy Dzień Świadomości o Stratach i Marnowaniu Żywności został ustanowiony przez ONZ trzy lata temu. Ma za zadanie zwrócić naszą uwagę na problem wyrzucania jedzenia. - Jeśli coś zostało wyprodukowane to znaczy, że kosztowało: czas, pieniądze, środowisko. To wszystko też wiąże się z emisją gazów cieplarnianych - wyjaśnia Anna Kurnatowska. - Marnowanie żywności jest odpowiedzialne za 10 procent emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. 

Każdy z nas może przeciwdziałać temu zjawisku. Starajmy się nie wyrzucać produktów w naszych domach, w marketach sięgać po produkty z półki "z krótkim terminem ważności". - Kupmy tańsze i z krótszą datą, wydamy mniej i mniej jedzenia wyląduje w koszu. 


***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość:  Anna Kurnatowska (Too Good To Go)

Data emisji: 29.09.2023

Godzina emisji: 14.13

pj