Polskie Radio
Section05
zero waste

Uważaj, co wyrzucasz na śmietnik. To może być skarb

"Uwaga, śmieciarka jedzie!" - to hasło znane jest użytkownikom mediów społecznościowych, którzy minimalnym kosztem chcą wyposażyć wynajmowane mieszkanie lub pozbyć się zalegających w domu zbędnych rzeczy. Trzeba być przy tym ostrożnym, bo nadal zdarza się, że niechcący można pozbyć się prawdziwych skarbów. I to dosłownie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo pamiątki Muzeum Powstania Warszawskiego ekologia

Święta w duchu zero waste. Jak być eko nawet w Święta Bożego Narodzenia?

Po świętach zostaje bardzo dużo śmieci. Często przygotowujemy za dużo jedzenia, jest za dużo prezentów w plastikowych opakowaniach i sztucznych ozdób świątecznych, które nie przetrwają zbyt długo. Zanim dokonamy kolejnego świątecznego zakupu, warto zastanowić się, czy dana rzecz jest na rzeczywiście potrzebna. Dobrze jest też rozważyć zakup rzeczy z drugiej ręki. Może nie wszystkiego potrzebujemy? 
Zobacz więcej na temat:  Boże Narodzenie radio dla rodziców Joanna Ficińska

Ірина Білик: «Менше генерувати сміття, а не лише будувати сміттєпереробні заводи»

Для деяких українців сортування відходів у Польщі та в інших європейських країнах могло стати несподіванкою і викликом. Проте в Україні до повномасштабного вторгнення, хоча закон про сортування існував переважно тільки на паперах, був доволі розвинений екологічний активізм. Про спільне та відмінне в українському та польському підходах до вторсировини та життя у стилі нуль відходів та екологічні наслідки війни розповідає Ірина Білик, засновниця бренду Bilka.
Zobacz więcej na temat:  екологія

Jak przygotować święta ekologicznie

Okres przedświąteczny to czas porządnego sprzątania, solidnych zakupów i obfitego gotowania. Co zazwyczaj kończy się wyrzucaniem po świętach niezjedzonych i niewykorzystanych produktów. A gdyby organizować święta w duchu zero waste? Gdybyśmy przygotowania do nich czynili odpowiedzialnie, z szacunkiem do planety i nas samych? Pod takim hasłem odbywają się w Warszawie Targi Zero Waste.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA święta ekologia recykling Piotr Firan Trójka