Idea "zero waste" - dlaczego nie działa w święta?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2022 18:40
Mimo deklaracji nadal kupujemy więcej rzeczy, niż potrzebujemy, i więcej jedzenia, niż jesteśmy w stanie spożyć. - Zbliżają się święta, zaplanujmy je już teraz. Unikniemy "nadprogramowych" zakupów i marnotrawstwa - przekonuje Paweł Wielgosz, prezes Organizacji Producentów Polski Karp. 
Idea zero waste to ochrona wszystkich zasobów poprzez odpowiedzialną produkcję, konsumpcję, ponowne wykorzystanie i odzyskiwanie wszystkich produktów.
Idea "zero waste" to ochrona wszystkich zasobów poprzez odpowiedzialną produkcję, konsumpcję, ponowne wykorzystanie i odzyskiwanie wszystkich produktów.Foto: shutterstock.com/Victoria 1

Sprawdź, co masz w koszu na śmieci

Czy marnowanie żywności jest dla Polaków - zwłaszcza przed świętami - ważnym tematem? Sprawdził to Instytutu Badania Rynku i Opinii Społecznej IMAS w ogólnopolskim badaniu, zrealizowanym w ramach kampanii "Karp - Zdrowy z Natury". - 95 proc. uczestników badania stwierdziło, że jest to dla nich bardzo istotne. I takie są deklaracje. Natomiast według "Food Waste Report 2022" prawie 930 milionów ton żywności marnuje się rocznie w sklepach i gospodarstwach domowych, a każdy konsument odpowiada za średnio 74 kg żywności trafiającej do kosza - mówi gość Czwórki. - Więc tak naprawdę każdy z nas powinien zrobić rachunek sumienia, sprawdzić co i w jakich ilościach wyrzuca kosza, a potem zastanowić się, jak może to zmienić.

Nie kupuj oczami

Pierwszy etap to zakupy, bo od nich zaczyna się marnowanie żywności. - Do sklepu powinniśmy chodzić z listą i kupować tylko to, co wcześniej zaplanowaliśmy. Przygotowując taką listę, trzeba się zastanowić, co będziemy gotować i na ile dni mam to starczyć - radzi rozmówca Piotra Firana. - To nam też pomoże "nie dać się" promocjom i innym mechanizmom, które zachęcają klientów do zakupów. Ważne jest też to, żeby do sklepów chodzić najedzonym, bo wtedy unikniemy "kupowania oczami".

Wybieraj produkty lokalne

Nie mniej istotna jest świadomość, jakie produkty trafiają do naszego koszyka. - Owoce i warzywa, świeże ryby i mięso dobrej jakości - według wskazań producenta - może poleżeć w lodówce kilka dni. Tymczasem wielu z nas w ogóle nie czyta etykiet i nie sprawdza daty ważności. Kupujemy intuicyjnie i zapominamy o tym, że promocyjne ceny zazwyczaj mają produkty, którym kończy się termin przydatności do spożycia - tłumaczy gość audycji. - Równie ważny jest kraj pochodzenia. Kupując produkty lokalne, wyprodukowane w naszym kraju, zmniejszamy ślad węglowy, bo taki towar nie wymaga m.in. głębokiego mrożenia czy transportu lotniczego.

Sprawdź także:

Głód - palący problem współczesnego świata

Każde jednostkowe działanie w obszarze niemarnowania żywności przyczynia się także do redukcji głodu na świecie. - Mieszkańcy Stanów Zjednoczonych czy Europy to społeczeństwa konsumpcyjne. Mają dostęp do jedzenia i mają pieniądze, żeby je kupić. Ale są takie miejsca, w których jest to niemożliwe. A jak podaje ONZ, głód jest jednym z najpoważniejszych problemów współczesnego świata - podkreśla Paweł Wielgosz. - Nas to nie dotyka, ale warto patrzeć dalej niż na czubek własnego nosa.

Posłuchaj
10:40 CZWÓRKA czat Czworki - zywnosc 05.12.2022.mp3 Czy marnowanie żywności jest dla Polaków ważnym tematem? (czat Czwórki/Czwórka)

***

Czytaj także

Kryzys klimatyczny w menu. "Kawa będzie luksusem"

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2022 16:40
To, w jaki sposób i co jemy zmienia świat, a postępujący kryzys klimatyczny narzucił szybkie tempo tych zmian. Czy to możliwe, że za kilka lat nie napijemy się już kawy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekologiczna żywność - czy zawsze jest zdrowa?

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2022 18:10
Zdrową żywność - produkty "eko", "bio" i "organic" - znajdziemy już nie tylko w sklepach wielkopowierzchniowych czy internetowych, ale także u osiedlowych sprzedawców, w kioskach, na bazarach czy stacjach benzynowych. Czy spełnia ona odpowiednie normy? 
rozwiń zwiń